Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 19:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  Następna strona
 V Dogmat Maryjny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Marek MRB napisał(a):
Jakie znaczenie mają te petycje ? Żadnego.


a no takie:

Cytuj:
Warto w tym miejscu zauważyć, że wspomniane powyżej zbieranie podpisów wiernych, pod skierowaną do papieża petycją o nowy dogmat maryjny, nie jest pierwsze w historii Kościoła. Podobne odbyło się krótko po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o „Niepokalanym Poczęciu Maryi” (08.12.1854). Wówczas to Lud Boży skierował do papieża Piusa XII petycję o ogłoszenie dogmatu o „Wniebowzięciu Maryi Panny”. Święte Oficjum (dzisiejsza Kongregacja Nauki Wiary) odnosiło się początkowo bardzo sceptycznie do tej niespotykanej dotąd inicjatywy. Jednakże już wkrótce wywołała ona tak wielkie poruszenie, że przyłączyło się do niej wielu znakomitych teologów, czego efektem było przekazanie Świętemu Oficjum już w 1942 r. dwóch tomów petycji z podpisami 113 kardynałów, 18 patriarchów, 2505 biskupów, 32291 księży i zakonników, 50975 sióstr zakonnych i 8 milionów świeckich. Ukoronowaniem działal-ności tego maryjnego ruchu było ogłoszenie przez papieża Piusa XII (01.11.1950 – Wszystkich Świętych) dotychczas ostatniego Maryjnego dogmatu – o „Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”. Należy w tym miejscu zauważyć, że papież Pius XII chciał także ogłosić dogmat o „Współodkupicielce” i zwrócił się w tym celu do teologów z prośbą o jego zdefiniowanie.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Pn lut 23, 2009 10:47
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
*Lud Boży skierował do papieża Piusa IX

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Pn lut 23, 2009 10:52
Zobacz profil WWW
Post 
AHAWA, bedzie co ma byc...
Ale jak widzisz, od 50 lat nikt nie znalazl podstaw teologicznych, zeby taki dogmat oglosic.
Z tego, co czytalam, KK nie chce oglaszac nowych dogmatow (maryjnych), bez porozumienia z kosciolem np. prawoslawnym, zeby nie szkodzic jeszcze bardziej dialogowi ekumenicznemu, kiedy to juz poprzednie dogmaty zostaly ogloszone "na wlasna reke".
Zreszta, gdybys dokladnie przeczytal owe "objawienia", to tam tez jest mowa o tym, ze koscioly musza sie zblizyc do siebie (o zmianach i unowoczesnieniu w Watykanie oczekiwanych przez Pania wszystkich Narodow, juz nie wspomne :) )


Pn lut 23, 2009 10:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Kamala, no i OK., mi nie chodzi o to zeby jutro ten Dogmat zostal ogloszony ale o to aby katolicy mieli swiadomosc ze walka trwa i zeby sie nie zasiedzieli przed telewizorami...

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Pn lut 23, 2009 11:34
Zobacz profil WWW
Post 
Ja osobiście będę walczył żeby NIE został ogłoszony...

Piotrze, nie wiem czemu jesteś taki drażliwy. Omawiamy tu pewien temat, piszę tu o pewnych niedociągnięciach w KK (Ty zresztą też) a tu nagle okazuje się że protestantyzm jest nietykalny ?


Pn lut 23, 2009 17:33

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Marek MRB napisał(a):
Ja osobiście będę walczył żeby NIE został ogłoszony...
W jaki sposób będziesz walczył? :)
Ten ewentualny dogmat jest poza zasięgiem dla protestantów i ŚJ ze względu na demoniczną teorię 'ofiary zastępczej'. U prawosławnych rozwój teologii zatrzymał się na poziomie pierwszych stuleci chrześcijaństwa. Jednak dla katolików przez duże K moim zdaniem jest zrozumialy i oczywisty. Da się wyprowadzić z NT przy dobrych chęciach/a nie w stylu 'nie, bo nie'/.
Czy jednak nawet ogłoszenie takiego dogmatu wplynie w jakikolwiek sposób na wiarę wiernych? W KRK potrzeba pracy u podstaw a nie nauczania 'z górnej półki'. Takie tematy są dla nielicznych 'fanatyków chrześcijaństwa'.

PS. nie wiem, czy jestem katolikiem przez duże K :)


Pn lut 23, 2009 18:48
Zobacz profil
Post 
Oczywiście że dałby się obronić przy właściwym rozumieniu. Ale bylby to kolejny niezrozumiany dogmat maryjny - zamiast pożytku wzniecałby niedouczone polemiki.


Pn lut 23, 2009 18:57

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Fakt. Zapewne z tego powodu kard.Ratzinger odradzał JP2 prace nad tym zagadnieniem.
Kto to rozumie, to widocznie ma dar zrozumienia, a kto nie rozumie/nawet z prof. teologii przed nazwiskiem/ to widocznie nie ma daru zrozumienia. Czyli jak powiedzial Jezus:
"Wam dane jest poznac tajemnice krolestwa niebieskiego, a im nie."
"Wam dane jest poznac tajemnice Krolestwa Bozego, ale innym podaje sie je w podobienstwach, aby patrzac nie widzieli, a sluchajac nie rozumieli."


Pn lut 23, 2009 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
proszę o powrót do tematu

ewentualne wyjaśnienia co do sposobu pisania przymiotników proszę kontynuować na PW ;)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


N mar 01, 2009 12:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
AHAWA napisał(a):
djdomin, oczywiscie ze wszystko przez JEZUSA który w DUCHU SWIETYM jest jedynym posrednikiem miedzy ludzmi a BOGIEM OJCEM ale czy Maryji nie nalezy sie tytul Wszechposredniczki Wszystkich Lask skoro, SLOWO WCIELILO sie przez NIA?

Nie - ani nie należy jej się tytuł "wszechpośredniczki", ani też 'współodkupicielki". Oba tytuły są niebiblijne.

_________________
"I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni." (Dzieje Apostolskie 4, 12)

Pomóż naszej Elizce! - http://www.baptist.gniezno.pl/aktual/Elizy2


Wt mar 03, 2009 5:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
filippiarz napisał(a):
a jeśli Stolica Apostolska coś takiego by ogłosiła to automatycznie zniszczyłaby lata starań ekumenicznych o poprawę komunii protestantów z Kościołem.

Ależ my, protestanci JESTEŚMY KOŚCIOŁEM! Kościołem Jezusa Chrystusa!
Johnny99 napisał(a):
Akurat celem dogmatów od początku było oddzielić Kościół od heretyków..

Hmmm... No tak - Kościół zostal przy Biblii i Chrystusie, reszta poszła za papieżami. :D Zgadza się? :D
On napisał(a):
Zagadnienie jest teologicznie bardzo trudne, stąd niezrozumienie szczególnie u osób o mentalności protestanckiej opierającej się na omylnym rozumie a nie na darze Ducha.

Nie opieramy się na "omylnym rozumie", lecz na SŁOWIE BOŻYM! To, co powiedział Bóg jest święte i jest prawdą, Bóg jest nieomylny. To, co mówią papieże nie jest święte, wcale nie musi być prawdą - papieże są omylni. Jeśli uważasz inaczej, to proszę wskaż, gdzie w Biblii jest wzmianka o nieomylności papieży! My opieramy się też na darach Ducha Świętego - może nawet bardziej niż katolicy. I są w protestantyzmie liczne dary Ducha Świętego!
AHAWA napisał(a):
Kamala, to nie jest opinia teologa tylko news z KAI, dziennikarskie spekulacje na ten temat, ten Dogmat zostatnie ogloszony w odpowiednim czasie, ja zalozylem ten temat zeby poznac opinie innych katolikow a nie zeby spekulowac kiedy nastapi ogloszenie tego dogmatu a ono nastapi: http://www.p-w-n.de/ bo taka jest Wola Boga, czy to sie kochanym owieczka podoba czy nie:).

Przepraszam, ale skąd wiesz, e taka jest "wola Boga"? Czy znasz może jakiś wiarygodny zapis, że tak waśnie jest? proszę - wskaż odpowiedni cytat z Biblii! Bo link do jakiejś tam strony o jakimś objawieniu nie dowodzi, że taka jest "wola Boga"!
On napisał(a):
byłby to ruch do kolejnych ataków na KRK przez protestantów, ŚJ i ateistów.

nie, no normalnie ty masz jakieś niezdrowe objawy... jakie "ataki" ze strony protestantów? Przegrywacie w polemikach? Przegrywacie, bo nie potraficie oprzeć swych przekonań na Biblii? Rzecz w tym, że PROTESTANCI NIE ATAKUJĄ!
On napisał(a):
Wielkość i rolę Maryji można zrozumieć dopiero po zrozumieniu Jezusa w tym istoty Jego działania-naszego odkupienia i zbawienia. Niestety z przerażeniem zauważyłem, że nie rozumieją tego nawet katolicy na forum, o protestantach i ŚJ to nawet nie wspomnę. Dlatego do zrozumienia Maryji baaaaardzo długa droga.Zrozumienie Maryji a także nas samych prowadzi przez Jezusa.

Maryja urodziła Jezusa, a potem odsunęła się w cień. Biblia nam mało mówi o dalszym życiu Maryi. MILCZENIE! nie wiemy jak biegło jej życie gdy Chrystus nauczał - znamy niewielkie urywki. nie wiemy, co się z nią działo potem. nie wiemy gdzie żyła, mieszkała, jak i kiedy umarła. Nie wiemy, gdzie jest jej grób. Wielkość jej polegała na tym, że potrafiła odejśc w cień, nie wynosić się. I ona by tego wszystkiego nie chciała - bo była skromna i pobożna.

A Ty naprawdę masz "hopla" z protestantami! Doskonale rozumiemy kim był Jezus i czego dokonał. na trym się opieramy!
AHAWA napisał(a):
mj na http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2328851
mówi:

"Maryja jest Wspolodkupicielka.

Kazdy czlowiek moze sie przyczynic do zbawienia innego czlowieka- w tym sensie kazdy jest "wspolodkupicielem".
Lecz kazdy (z nas, ze zwyklych ludzi) jest wspolodkupicielem TYLKO w takim sensie.
Np. ja moge sie przyczynic do Twojego zbawienia, ale moje (ewentualne) przyczynienie sie NIE JEST warunkiem koniecznym Twojego zbawienia.

A Maryja, Matka Boza jest Wspolodkupicielka takze i w innym sensie.
Otoz Jej "tak" bylo WARUNKIEM KONIECZNYM zbawienia kazdego czlowieka !!!

Dlatego Odkupicielem Jest Pan Jezus.
Wspolodkupicielka RODZAJU LUDZKIEGO- Jego Matka
.

Dogmat bedzie ogloszony.
A potem nastapi wielkie niezadowolenie i zgrzytanie zebami na Kosciol i na Matke Kosciola.
Wtedy wszystko sie zacznie.
".

ja jeszcze dodam od siebie ze zanim to sie stanie ludzie KK beda próbowali sklonic wszystkie narody do oficjalnej, publicznej Intronizacji Chrystusa Króla jako Pana i Zbawiciela, te narody które tego nie uczynia zostana zniszczone, potem Maryja definitywnie zmiazdzy glowe weza, GUADELUPE!!!

A ja się pytam: Gdzie o tym jest w Słowie Bożym? gdzie o tym jest w jedynym wiarygodnym objawieniu?

_________________
"I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni." (Dzieje Apostolskie 4, 12)

Pomóż naszej Elizce! - http://www.baptist.gniezno.pl/aktual/Elizy2


Wt mar 03, 2009 6:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
AHAWA napisał(a):
:( a jakie opcje jeszcze widział Prorok Kamyk?

Czy chodzi o tego SAMOZWAŃCZEGO "proroka", potępianego przez Kościół katolicki?
AHAWA napisał(a):
Dogmat o którym tu rozmawiamy jest bezwarunkowym elementem EWANGELII, Dobrej Nowiny...

Proszę o podanie stwierdzającego ten fakt fragmentu Słowa Bożego!
AHAWA napisał(a):
Dogmaty Maryjne nie przeszkadzaja w osiagnieciu Zbawienia ale pomagaja, co do pelni Objawienia,

Pełnia objawienia nastąpiła wraz z napisaniem ostateniego słowa Apokalipsy!
AHAWA napisał(a):
V Dogmat Maryjny jest zawarty w Pismie Swietym (wynika z Dobrej Nowiny) wiec nie widze zadnej sprzecznosci.

Proszę o cytat!
AHAWA napisał(a):
Co do fragmentów Pisma Świętego mówiącego o nim, są to początki trzech Ewangelii, prócz Janowej, w których mowa jest o poczęciu NMP, oraz fragmenty mówiące o STABAT MATER. Pozatym odsyłam do strony: http://www.p-w-n.de/ oraz do osobistej rozmowy z Duchem Świętym na ten temat.

Przykro mi, ale początki tych ewangelii nie zawierają potwierdzenia tego tak upragnionego przez ciebie dogmatu wiary. I znowu odsyłasz do strony, która nie jest dowodem w sprawie. A z Duchem Świętym gadałem sobie i przekonał On mnie, że dogmaty i kult maryjny to fałsz. pasuje?
AHAWA napisał(a):
Marek MRB napisał(a):
Niestety, pomiędzy nauką Kościoła a duszpasterstwem po parafiach i na katechezach jest strrraszna przepaść. I to jest poważne zadanie.


zadanie jest takie zeby chronic Maryjnych kaplanów, bo oni dbaja o Kosciól,

A podobno kapłani mają być Boży... A tu nagle "maryjni" maja być?
Piotr1 napisał(a):
Marek MRB napisał(a):
Kamala napisał(a):
No i tu robi sie off-top, ale juz dawno meczy mnie pytanie: jezeli ksieza 5 lat studiuja rozne nauki "koscielne", filozofie, teologie, nie wiem jeszcze co, ale na pewno musza znac KKK, KPK itp. to dlaczego w praktyce poziom teologiczny kazan i rekolekcji, czyli podstawowego poziom "szkolenia wiernych", badz przekazywania Dobrej Nowiny jest taki jaki jest?
Bo tak łatwiej niż starać się przekazać całe piękno DObrej Nowiny...
Zresztą podobne były przyczyny powstania protestantyzmu - łatwiej było zbudować niezbyt spójny, ale łatwy do głoszenia system niż po prostu głosić pełną, zdrową naukę Kościoła.


Tjaaa... na pewno to protestanci są odpowiedzialni za poziom rzymskokatolickich kazań.... daj sobie spokój

A to mi umknęło. Zwłaszcza ciekawa jest ta uwago o "małospójności". jak widać chocby w tej dyskusji - katolicy są chyba bardziej podzieleni niż protesnatyzm. VBo my nie mamy aż tak głębokich rozłamów, które sięgałyby fundamentów - i w Biblii jesteśmy zakorzenieni równo, a róznice s w kwestiach drugo- i trzeciorzędnych. A oni tu mają ewidentnie problem ze sprawami NAJISTOTNIEJSZYMI! :D

_________________
"I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni." (Dzieje Apostolskie 4, 12)

Pomóż naszej Elizce! - http://www.baptist.gniezno.pl/aktual/Elizy2


Wt mar 03, 2009 6:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
Przeczytałem całość, poodnosiłem się do fragmentów, a teraz powiem szczerze... Dyskusja w zasadzie jest pozbawiona właściwych podstaw - bo nie ma zakorzenienia w Biblii - argumenty za nowym dogmatem nie mają tu prawdziwego chrześcijańskiego fundamentu! Prawda jest, że nowy dogmat może tylko zaszkodzić i cofnąć katolicyzm w dialogu ekumenicznym - i nie będzie to nic dziwnego! katolicyzm powinien odchodzić od dogmatów na rzecz Biblii! Dogmaty sprawdzały się w średniowieczu, gdy ciemny lud udawało się trzymać w karbach... Teraz ludzie czytają, nauczyli się myśleć, coraz częściej szukają prawdy. I w ten sposób katolicyzm przegrywa! Bo dogmat jest nakazem jak mają myśleć, a brak mu tego co najważniejsze - podstaw biblijnych. Tylko nieliczne, najwcześniejsze dogmaty, były zakorzenione w Biblii!

Teraz spójrzmy... ja często stawiam pytanie: gdzie o tym jest w Biblii? Czy możesz wskazać na właściwy urywek Pisma Świętego? A co czyni katolik? Zaczyna mówić o tradycji! Nie, no sorry! I tu widzę to samo - osoba, która założyła temat nie wskazuje na konkretne wersety w Biblii, albo stosuje naciąganą na maksa dziwaczną z teologocznego punktu widzenia interpretację, a powołuje się na... stronę internetową! Sorry, ale komu wierzyć należy: papieżom czy Bogu? I co jest autorytetem chrześcijan - Biblia czy jakaś tam strona o jakimś tam objawieniu podejrzanej istoty?

Cieszę się, że widzę, że katolicy tu pytają: gdzie o tym jest w Biblii? bardzo się cieszę! I cieszę się, że katolicy widzą jak szemrana jest sprawa z tym objawieniem...

_________________
"I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni." (Dzieje Apostolskie 4, 12)

Pomóż naszej Elizce! - http://www.baptist.gniezno.pl/aktual/Elizy2


Wt mar 03, 2009 6:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Triplex - ostrzeżenie
Jeśli nadal będziesz w taki sposób pisał w tym dziale, będę usuwała całe posty
Proszę skupić się na argumentach, a nie przeplatać swoją wypowiedź uszczypliwościami wobec katolików
Zwykła grzeczność tego wymaga - w końcu jesteś na katolickim forum

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Wt mar 03, 2009 7:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
uwagi dotyczące moderacji czy uwagi dotyczące sposobu traktowania protestantów proszę wpisywać w odpowiednim dziale

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Wt mar 03, 2009 8:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL