Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 02, 2024 3:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
george45 - to nie trudność odpowiadania na Twoje pytania, ale moje unikanie Ciebie/ignorowanie sprawia, że sporadycznie coś Ci odpiszę [abyś czasem nie mniemał, że jak nie odpisuję, to nie wiem, albo żeś taki mądry].
Oczywistym jest, że Bóg-Stwórca nie dlatego odpoczął, bo zmęczony był, ale ten "odpoczynek" to tyle, co zaprzestanie pracy, bo to, co było zaplanowane w Bożym umyśle, zostało zrealizowane.
Dlatego na koniec dnia szóstego padła ocena całości, że wszystko było bardzo dobre...
Przy dniach wcześniejszych, ocena była taka, że to było dobre - jeszcze nie bardzo dobre, bo nadal brakowało czegoś... Gdy tego braku już nie było, to ocena była jak wyżej. I dlatego wtedy dzień kolejny: siódmy był czasem odpoczynku w tym sensie, że już nie było potrzeby stwarzać czegoś; plan został wykonany - można było odpocząć w zadowoleniu, że się całość bardzo dobrze prezentowała...
Proste, prawda?!
[a teraz dalej kombinuj, jak by tu czymś mnie jeszcze "przyszpilić"... lecz nie licz, że będę się wdawał bez końca w Twoje gierki, które mają ten cel, aby obrzydzić forumowiczom chrześcijaństwo, bo chyba rad byłbyś, gdyby wszyscy byli jak ty: wyznawcami ruchu New Age itp. herezji...].

Idący napisał(a):
Uczynił tak z miłości. Z miłości do człowieka. W ten sposób zasugerował właściwą miarę. I zaakcentował konieczność odpoczynku.
Z miłości podał ludziom nieprawdę?!? Wcale nie stwarzał przez 6 dni, ale z miłości tak powiedział i napisał?... Hmmm... brzmi to jak kłamstwo, ale skoro to miłością chcesz widzieć, to... wolna droga... [tylko dokąd ona prowadzi??]

Idący napisał(a):
Oczywiście temu co napisałem można zarzucic to, że niie wspomniał o 8-godzinnym dniu pracy. Zapewne uznał, że człowiek obdarzony rozumem kiedyś do tego dojdzie.
Nasi pradziadowie nie mając sztucznego oświetlenia w postaci żarówek, a oszczędzając na tym, co mogli używać jako źródło światła, doskonale sobie organizowali czas pracy: według słońca... Nie trzeba było ustaleń o 8 godzinach, co prześmiewczo wplatasz w narrację, która ma wykoślawić to, co napisane jest w Biblii...

Idący napisał(a):
Są jeszcze w Biblii słowa: I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy. sugerujące, że powinniśmy pracować od zmierzchu do rana.
--- Czy jesteś przekonany, że do roboty powinniśmy się zabierać wieczorem i kończyć pracę o poranku?
--- Czy w zimie powinniśmy pracować po 16 godzin a w lecie po 8 (tyle, ile trwa noc)?
Dosłownie czytając, tak powinno być.
Głupio czytasz tekst! Ten zwrot: "wieczór - poranek" to opisanie początku ciemnej i widnej części dnia/doby, a nie nauka o pracy nocnej!

Idący napisał(a):
Ale Bóg przekazywał swoje objawienie ludziom myślącym. Niestety, za pośrednictwem słów i pojęć, które ludzie znają. Dlatego tyle jest do domyślnego rozumienia.
No to myśl :!: Ale nie wymyślaj [bo to może się rozmijać z faktami].
A myśląc, nie powinieneś dojść do wniosku, że Bóg coś mówi (i na kamieniu pisze), co nie jest prawdą! Jeśli do takiego wniosku dochodzisz, to wierzysz w Boga nieprawdomównego i niewiarygodnego...
Na spokojnie pomyśl o tym, w jakiego Boga wierzysz, gdy ewolucję Mu do planu stworzenia wciskasz!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt maja 17, 2024 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2772
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
george45
Na spokojnie pomyśl o tym, w jakiego Boga wierzysz!

Dobre pytanie zważywszy na obłędne poglądy no o lepieniu z gliny.


Pt maja 17, 2024 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
robaczek2 napisał(a):
Jerzy_67 napisał(a):
george45
Na spokojnie pomyśl o tym, w jakiego Boga wierzysz!

Dobre pytanie zważywszy na obłędne poglądy no o lepieniu z gliny.
george45 nie wierzy na sposób chrześcijański; moje pytanie jest do Idącego.

Obłędnym poglądem nazywasz wiarę w to, co jest w Biblii napisane??! Uuu... odważnyś Ty!... :shock:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt maja 17, 2024 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2772
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
Obłędnym poglądem nazywasz wiarę w to, co jest w Biblii napisane??! Uuu... odważnyś Ty!... :shock:

Jakże bym śmiał. Nazywam tak traktowanie Boga jak robotnika na taśmie produkcyjnej.


Pt maja 17, 2024 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
robaczek2 - a kto tak traktuje Pana Boga? Nie ja.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt maja 17, 2024 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Atimeres napisał(a):
Jerzy_67 napisał(a):
george45 napisał(a):
masz na myśli 24 godzinny dzień, czyli dobę
Tak. Ilekroć w Biblii hebrajskie słowo "yom=dzień" jest połączony z liczebnikiem porządkowym: pierwszy, drugi... szósty... itp., to chodzi o dobę, o dzień rozumiany w sensie dosłownym.
Tego uczy hebrajska gramatyka.

PS. Odpowiedziałem Ci, bo pytasz, ale zignoruję już ewentualne dalsze Twoje filozofowanie w tym temacie, bo nie mam przyjemności się w tym grzebać, co wymyślasz, aby tylko uderzać w chrześcijan traktujących Biblię z należnym jej autorytetem.

Atimeres - mam nieco inne spojrzenie, ale dobrze, że nie wciskasz miliardów lat do tygodnia stworzenia.

To niedobre spojrzenie, bo w pierwszych rozdziałach aż krzyczy nam forma poetycka, poemat. Widać tam sztuczny układ dzieł stworzenia, powtarzająca się formę wierszy, powtarzające się ich fragmenty i refren.Łatwo domyśleć się i przenośnego sensu wyrażeń i słów.

Ale mamy tu przecież do czynienia z poematem, gdzie takie reguły stają się DOWOLNE!
O szczegółach decyduje brzmienie słów, rytm mowy, powtarzalność itd.


Pt maja 17, 2024 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 722
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
Z miłości podał ludziom nieprawdę?!?
Wytłumaczyłem odpowiadając. Cóż więcej mogę. Ale przyznam, że bawi mnie Twoje odwracanie kota ogonem. Chyba zaczynasz czuć, gdzie błądzisz.

Jerzy_67 napisał(a):
Nasi pradziadowie ... organizowali czas pracy: według słońca...
... Ten zwrot: "wieczór - poranek" to opisanie początku ciemnej i widnej części dnia/doby, a nie nauka o pracy nocnej!
Tak jest, nie pracowali od wieczora do rana. I to pomimo tego, że Bogu na stwarzaniu upłyną wieczór i poranek określająca początku i koniec pracy.
A teraz proszę i przeczytaj zacytowane na wstępie pytanie. Czy uważasz, że Bóg oszukał ludzi "pisząc", że każdego "dnia" na stwarzaniu upływał Mu wieczór i poranek?

Jerzy_67 napisał(a):
w jakiego Boga wierzysz, gdy ewolucję Mu do planu stworzenia wciskasz!
W Jedynego, Wszechmocnego, Miłosiernego...
I niczego Mu nie wciskam, ale ukazuję Jego wspaniałą wszechmoc. Stworzenie tego procesu to daleko więcej niż majstersztyk. Nie wciskam, tylko rozumiem, że Bóg stworzył procesy, które do tej pory działają. Nieprzerwanie przez taki szmat czasu. Czu to nie jest cudowne.

Jerzy_67 napisał(a):
moje pytanie jest do Idącego.
Obłędnym poglądem nazywasz wiarę w to, co jest w Biblii napisane??! Uuu... odważnyś Ty!...

Nie mam pojęcia skąd wypływa wniosek, żem odważny. Niestety, jest wprost przeciwnie.
Nie podważam tego, co jest napisane w Biblii. Ale staram się zrozumieć. Jak dziecko. Jak inteligentne dziecko.
Weźmy taka sytuację. Rodzina mieszka na 11 piętrze. W pewnym momencie stojąc na balkonie matka mówi do syna: Leć szybko po chleb, bo zaraz zamkną sklepy.
Jak zareaguje normalny syn? Wyskoczy przez barierkę i poleci? Czy pobiegnie do windy?
Zrozumie dosłownie? Czy inteligentnie?
Gdyby tak potraktował polecenie jak Ty omawiane zapisy Biblii, to skoczyłby z balkonu ze świętym przekonaniem, że czyni właściwie. I dobrze, bo czyni dobro?
--- Co do rozumienie i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne. Nie wiem, czy mógłbym taka ostawę nazwać obłędną. Raczej nie, gdyż słowo obłędny zawiera pozytywna konotację, a nawet zachwyt. A błędne rozumienie nie jest obłędne.

robaczek2 napisał(a):
Jakże bym śmiał. Nazywam tak traktowanie Boga jak robotnika na taśmie produkcyjnej.

Tak, właśnie takie rozumienie Boga jest przykładem antropomorfizacji odzierającej Boga z Jego mocy. Jest zaprzeczaniem Jego wszechmocy.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So maja 18, 2024 8:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Idący napisał(a):
Co do rozumienie i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne.
A jak odczytujesz słowa Pana Jezusa o spożywaniu Jego ciała?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 18, 2024 12:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 722
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Dobre pytanie.. Ale, choć odpowiedź prosta, proszę bardzo i usilnie, abyś Ty najpierw wyjawił swoją wiarę na ten temat.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So maja 18, 2024 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Na długo przed Synajem Bóg zabronił spożywania krwi - czy wobec tego Jezus by kazał spożywać krew? Krew i ciało to cały człowiek - czy Jezus by do kanibalizmu prowadził?...
Słów o spożywaniu ciała i krwi Jezusa nie traktuję/nie rozumiem dosłownie.
Ty robisz to dosłownie - czemu więc piszesz, że:
"Co do rozumienia i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne."
[czyli popełniasz błąd!]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 18, 2024 13:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
Na długo przed Synajem Bóg zabronił spożywania krwi - czy wobec tego Jezus by kazał spożywać krew? Krew i ciało to cały człowiek - czy Jezus by do kanibalizmu prowadził?...
Słów o spożywaniu ciała i krwi Jezusa nie traktuję/nie rozumiem dosłownie.
Ty robisz to dosłownie - czemu więc piszesz, że:
"Co do rozumienia i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne."
[czyli popełniasz błąd!]

Spożywanie Ciała Jezusowego nie jest spożywaniem mięsa z Jezusa. Oznacza Osobę składającą cielesno-duchową ofiarę krzyżową *To jest Ciało moje za was wydane".
Picie krwi Jezusowej nie oznacza spożywania erytrocytów z ich grupami A,B,0 i innych składników; oznacza osobę, Człowieka przelewającego Krew w ofierze krzyżowej za nas ("To jest Krew moja za was wylana"), Nawet skrajni jehowianie podobno to wiedzą.


So maja 18, 2024 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 722
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
Na długo przed Synajem Bóg zabronił spożywania krwi - czy wobec tego Jezus by kazał spożywać krew? Krew i ciało to cały człowiek - czy Jezus by do kanibalizmu prowadził?...
Zabronił też, np. spożywania niekoszernych pokarmów. A Jezus co? Było też coś na temat obrzezania. Jezus rzucił nowe światło na ST.

Jerzy_67 napisał(a):
Słów o spożywaniu ciała i krwi Jezusa nie traktuję/nie rozumiem dosłownie.
Ty robisz to dosłownie - czemu więc piszesz, że:
"Co do rozumienia i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne."
[czyli popełniasz błąd!]

Genialny wałęsizm. Coś w rodzaju: Jestem za, a nawet przeciw. Wierzę dosłownie, ale nie wierzę.
Co zatem działo się podczas Ostatniej Wieczerzy?
Mt 26.26-28 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.
Cóż oni jedli i pili?

Jerzy_67 napisał(a):
[czyli popełniasz błąd!]
Czyli popełniasz błąd traktując jedno dosłownie, z drugie jako ... (Nie wiem, jako co. Żarcik?) Tak sobie wybierasz, w co chcesz wierzyć, a co odrzucasz? A akurat to, co Jezus nakazał, aby czynić na Jego pamiątkę jest daleko ważniejsze, ad tego jakim zegarkiem posługiwał się Stworzyciel.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So maja 18, 2024 17:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Idący - to Ty najpierw piszesz: "Co do rozumienia i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne."
a potem się z tego wycofujesz.... To się zdecyduj!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 18, 2024 17:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
Idący - to Ty najpierw piszesz: "Co do rozumienia i interpretacji Biblii to zauważam, że dosłowne odczytywanie jest błędne."
a potem się z tego wycofujesz.... To się zdecyduj!

Dosłownie trzeba tylko traktować myśl Bożą i Jego do nas przesłanie. Ale one w Biblii są ubrana w szatę literacką, jak każde teksty pisane przez ludzi. Nawet naukowcy na co dzień posługują się językiem z różnymi ekspresjami, przenośniami, obrazami,porównaniami, przypowieściami.
Językowi Biblii nie można tego odmówić i na pewno o tym wiesz. Tam dla Boga "drzewa klaszczą w dłonie" a "pagórki skaczą jak baranki", gdy przechodzi wśród nich w powiewie wietrzyku, jak w Edenie.


So maja 18, 2024 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 722
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Atimeres napisał(a):
Dosłownie trzeba tylko traktować myśl Bożą i Jego do nas przesłanie.

Tak, jest. Trzeba odczytywać to, co Bóg chciał przekazać. Nie skupiać się na formie, zamiast na treści. Na drodze do zbawienie nie ma żadnego znaczenia to, w jaki sposób Bóg stwarzał świat. Istotne jest to, że to On jest przyczyną istnienia świata i każdego z nas.
Sztuka polega na tym, aby umieć odczytywać to, co jest myślą przewodnią. Celem objawienia.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So maja 18, 2024 21:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL