Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 02, 2024 15:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2316
Post Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
Św. Tomasz z Akwinu słynnie podał pięć sposobów (lub dróg) na udowodnienie istnienie Boga. Ale czytając je po wiekach, posiadając inny aparat pojęciowy, i inny obraz świata, mogą one wydawać się niezrozumiałe, lub wręcz nieprawidłowe. Chciałbym przyjrzeć się tym argumentom, przekładając je na współczesne terminy, i oceniając czy poszczególne argumenty wciąż są prawidłowe, biorąc pod uwagę współczesny stan wiedzy o świecie. Zaznaczę jeszcze, że wskazując luki w argumentacji nie mam na celu zaprzeczenie wnioskowi, ale raczej wskazanie miejsc, które należałoby poprawić, przedstawiając dane rozumowanie współczesnemu człowiekowi.

W tym wątku chciałbym skupić się na piątym z nich, tzw. argumentowi z celowości.

Cytuj:
Piątą drogę wskazuje fakt kierownictwa wszystkim rzeczami na świecie. Widzimy bowiem jak rzeczy pozbawione [wszelkiego] poznania, mianowicie ciała naturalne, działają celowo. Objawia się to w tym, że zawsze lub bardzo często działają jednakowo, a działają po to, by dopiąć tego, co dla nich najlepsze. Jasne więc, że nie dochodzą do celu mocą przypadku, ale w sposób zamierzony. Otóż rzeczy pozbawione [wszelkiego] poznania o tyle dążą do celu, o ile są skierowane ku niemu przez kogoś obdarzonego zdolnością poznania i myślenia, tak jak strzała przez łucznika. A więc istnieje ktoś myślący, kto kieruje wszystkimi naturalnymi rzeczami ku celowi - i jego to zwiemy Bogiem.
(św. Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna, tłum. o. Pius Bełch)

W obrazie świata jaki mamy współcześnie ani jednakowość zachowań różnych ciał, ani ich pozorne dążenie do wzmocnienia pewnych swoich cech nie jest uważane za objaw celowego działania. Podobieństwo zachowań (jak np. to, że wszystkie planety krążą po eliptycznych orbitach) tłumaczy się podobieństwem przyczyn (siłą grawitacji działa na różne ciała według tego schematu). Stwierdzenie, że "[ciała] działają po to, by dopiąć tego, co dla nich najlepsze" samo w sobie jest mocno kontrowersyjne - sam nie jestem pewien co św. Tomasz ma tu na myśli, bo nie podaje żadnego przykładu.

Znane i opisane są również rozmaite przypadki, jak prawa będące u swoich podstaw przypadkowe mogą, ujęte statystycznie, powodować w zasadzie deterministyczne efekty. Ruch pojedynczej cząsteczki powietrza jest chaotyczny, ale ruch całych mas powietrza daje wiatr wiejący zawsze od obszaru wyższego ciśnienia do niższego, sprawiając wrażenie celowości.

Wydaje mi się, że przekonanie o powszechnej celowości wśród rzeczy martwych jest nie do utrzymania w oparciu o współczesny obraz świata.

Kolejny argument, że celowość wśród rzeczy pozbawionych własnej woli może pochodzić tylko od bytu wolę pochodzącego, wydaje mi się poprawny. Ale jeżeli opiera się na nieprawdziwej przesłance, to nie gwarantuje to prawdziwości wniosku.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


So maja 18, 2024 20:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 962
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
wieczny_student napisał(a):
Wydaje mi się, że przekonanie o powszechnej celowości wśród rzeczy martwych jest nie do utrzymania w oparciu o współczesny obraz świata.

Nie interesuję się, ale czy dzisiejsi neotomiści nie mają jakichś przekonujących Cię prób interpretacji tej piątej drogi?

_________________
Tylko Bogu chwała


So maja 18, 2024 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2316
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
białogłowa napisał(a):
wieczny_student napisał(a):
Wydaje mi się, że przekonanie o powszechnej celowości wśród rzeczy martwych jest nie do utrzymania w oparciu o współczesny obraz świata.

Nie interesuję się, ale czy dzisiejsi neotomiści nie mają jakichś przekonujących Cię prób interpretacji tej piątej drogi?


Nie wiem, nie jestem erudytą w dziedzinie teologii, nie znam wielu dzieł, zwłaszcza współczesnych. Nie spotkałem się jednak z żadnymi sformułowaniami pięciu dróg św. Tomasza które w istotny sposób modernizowałyby oryginał. Mam jednak nadzieję, że istnieją - i jeżeli ktoś z czytających ten wątek je zna, podzieli się nimi.

Tomizm, jak rozumiem, to nie konkretna doktryna, ale podejście do teologii wymagające krytycznej analizy (także bycia krytycznym do samych dzieł Tomasza!), więc byłoby bardzo rozczarowujące, gdyby neotomiści nic nowego w tej kwestii nie wymyślili.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


So maja 18, 2024 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 426
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
Neotomizm jako ruch filozoficzny wciąż odgrywa znaczącą rolę w filozofii katolickiej. Neotomiści, tacy jak Étienne Gilson i Jacques Maritain, oraz współcześni filozofowie, jak Alasdair MacIntyre i John Haldane, wciąż starają się reinterpretować Pięć Dróg w kontekście współczesnych wyzwań filozoficznych i naukowych. Według nich chociaż język i kontekst od czasów średniowiecza uległ zmianie, to jednak podstawowe intuicje Tomasza mogą być wciąż obronione, jednak często z użyciem bardziej zaawansowanej logiki i filozofii nauki.

Na przeszkodzie neotomizmu stanęły takie nurty jak egzystencjalizm, nihilizm, filozofia analityczna, empiryzm, i nauka.

Krytycy twierdzą, że nie ma dowodów empirycznych na istnienie Boga i że argumenty te opierają się na przestarzałych założeniach metafizycznych. Szczególnie krytykują nieskończone regresje przyczynowe i konieczność istnienia Pierwszego Poruszyciela. Analitycy dostrzegają logiczne błędy, takie jak błędne założenie, że nieskończony regres przyczynowy jest niemożliwy. Nihilistyczni myśliciele, kwestionują, czy jakiekolwiek dowody na istnienie Boga są w ogóle możliwe, argumentując, że kwestie te są poza zasięgiem ludzkiej logiki i dowodzenia.


N maja 19, 2024 7:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2316
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
Bardzo mnie cieszy, że filozofowie rozważali te problemy które tutaj poruszyłem. Jeżeli ktoś może podrzucić konkretne źródła (najlepiej linki) lub samodzielnie wytłumaczyć proponowane przez neotomistów rozwiązania, byłbym zainteresowany. Bo szukając w internecie źródeł nt. 5 dróg znajduję głównie odniesienia do klasycznej doktryny św. Tomasza i niewiele więcej.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


N maja 19, 2024 10:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
Tu jest pewien zestaw nowszych artykułów na temat poszukiwań Boga filozofii Boga
W nich, u tych autorów można by coś znaleźć.
https://www.kul.pl/filozofia-boga,art_77131.html

A czy masz dostęp do dwutomowego wydania prof. krakowskiego ks. Kazimierza Kłósaka "W poszukiwaniu pierwszej Przyczyny"?
Dawno, dawno temu pisałem jakąś krytykę na temat jego interpretacji Tomaszowego dowodu kinetycznego. Było to chyba pierwszej części tej pozycji.


N maja 19, 2024 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
Chyba w antykwariacie coś może być, bo Tezeusz robił jakąś reedycję.
https://sklep.af.com.pl/produkt/w-poszu ... ak-2-tomy/


N maja 19, 2024 17:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
wieczny_student napisał(a):
białogłowa napisał(a):
wieczny_student napisał(a):
Wydaje mi się, że przekonanie o powszechnej celowości wśród rzeczy martwych jest nie do utrzymania w oparciu o współczesny obraz świata.

Nie interesuję się, ale czy dzisiejsi neotomiści nie mają jakichś przekonujących Cię prób interpretacji tej piątej drogi?


Nie wiem, nie jestem erudytą w dziedzinie teologii, nie znam wielu dzieł, zwłaszcza współczesnych. Nie spotkałem się jednak z żadnymi sformułowaniami pięciu dróg św. Tomasza które w istotny sposób modernizowałyby oryginał. Mam jednak nadzieję, że istnieją - i jeżeli ktoś z czytających ten wątek je zna, podzieli się nimi.

Tomizm, jak rozumiem, to nie konkretna doktryna, ale podejście do teologii wymagające krytycznej analizy (także bycia krytycznym do samych dzieł Tomasza!), więc byłoby bardzo rozczarowujące, gdyby neotomiści nic nowego w tej kwestii nie wymyślili.

Profesor filozofii Boga,Włodzimierz Dłubacz, usilnie twierdzi, że idealnym neotomistą był O. Albert Krąpiec, nie tak dano zmarły. Trzeba trafić do jego książek.


N maja 19, 2024 18:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 962
Post Re: Dowód św. Tomasza na istnienie Boga nr 5
"Wprowadzenie do metafizyki" wspomnianego J. Maritain, nie mam pojęcia czy zostało przełożone na j. polski, ale na pewno jest tam nt piątej drogi Akwinaty, tak by wynikało z odniesień tutaj: https://strangenotions.com/understandin ... existence/

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn maja 20, 2024 15:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL