Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 18:54



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Katolicy - Protestanci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Jotka to znaczy ze Katolicy pochodzą od innej wiary co była wcześniej.
Na tej podstawie Katolicy tez sa Sektą ale tego określenia sie nie używa. Sugierował bym powrócić do źródeł i od histori począwszy czytać krok po kroku a wszystko się wyjaśni.


Wt cze 10, 2003 9:22
Zobacz profil
Post 
Najpierw dziękuję JK i Pharise za odpowiedż na mój pierwszy post.

Co do mnie, to też nie chcę rozijać tu, w tym miejscu dyskusji o sektach. Masz rację JK, że na to jest lepsz miejsce na forum.

Natomiast, JK i Pharisee - jeżeli mogę Was spytać - jakiego jesteście wyznania ?
Ja jestem - katolikiem.

__________
pozdrawiam


Wt cze 10, 2003 23:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 06, 2003 15:45
Posty: 44
Post 
ten post -Gość (wyżej) to oczywiście ja, - godot. Przepraszam!!!!


Wt cze 10, 2003 23:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Godot - ja jestem katoliczka i mam wrazenie, ze Pharisee tez, ale moze sam odpowie :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr cze 11, 2003 7:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
większość tutaj jest Katolikami, a ja od dłuższego czasy sie zastanawiam i chyba to zrobie że.....


Śr cze 11, 2003 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 06, 2003 15:45
Posty: 44
Post 
JK - dziekuję za szczerą odpowiedź. Tu sprawę mamy jasną, pole do dyskusji czyste i otwarte.

Pharisee nie odpowiedział na pytanie, miga sie. Może ma kłopoty z sumieniem? A pytanie było takie proste!!! Szkoda.
Tu wymiana mysli może być utrudniona. System aksjologiczny Pharisee może być zgoła odmienny od naszego ( katolickiego ) a my nie mając o tym pojęcia, bedziemy brnęli w pułapki i prowokacje jakie lubi zastawiać
na swoich rozmówców. Przejrzałem wczesniejsze posty.

Pharisee, a może starczy Ci odwagi cywilnej i jednak się okreslisz ? To nam - maluczkim - pomoże w dyskusji .
No księdzem ani pastorem chyba nie jesteś ?

_________________________
zdrowia życzę i pozdrawiam .


Śr cze 11, 2003 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Godot masz racje Pastorem,Księdzem czy inną osobą nie jestem i nie będę, na pytanie odpowiedziałem, a nawet niektórzy wiedzą że jeszcze jestem katolikiem, ale chyba sie to zmieni ale czas pokarze kiedy dokładnie (wiary nie zasprzedam), a i tak każdy ma mnie gdzieć.


Śr cze 11, 2003 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Pharisee... Czy mozna zapytac, dokad chcesz odejsc?
Pozdrowienia

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 12, 2003 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 17:54
Posty: 42
Post ekumienizm
Mam babcię w Wiśle. Jest tam taka sytuacja: 10 000 mieszkańców - 8 000 ewangleicy; 2 000 katolicy. Piękne są przykłady na to, jak można razem współdziałać, współżyć, bez wzgledu na wyznanie. W szkołach można spotkać księży rzymskokatolickich oraz protestanckich. Budujące są mieszane małżeństwa, których jest tam mnóstwo (m.in: Iza i Adam Małyszowie). Inną rzeczą jest to, że większość ewangelików nie praktykuje, a przez to jest teren najbardziej chłonny na sekty w Polsce - jest tam ich kilkadziesiąt. Właśnie Śląsk Cieszyński daje świadectwo, że można i trzeba współżyć. Wierzymy przecież w tego samego Boga

_________________
13_Apostoł


Cz cze 12, 2003 13:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Mat, dzieki! Mam nadzieje, ze mozna, nie raniac i nie krzywdzac nikogo...! Choc na pewno to trudne, jak zawsze... :)
Pozdrowienia

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 12, 2003 13:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 06, 2003 15:45
Posty: 44
Post 
Mat . Piszesz, że wierzymy w tego samego Boga. Hasło - wytrych !

Ale to za mało.Bowiem nawet i szatan wierzy w tego samego Boga. Wszak to własnie jemu sie sprzeciwia - jako swojemu Stworzycielowi.
Problem lezy gdzie inndziej. Wżniejsza bedzie odpowiedź na pytanie:
czy wierzymy temu samemu Bogu, jak wierzymy i czy ..do końca!
Czy w pełni zawierzyliśmy Mu jako naszemu Bogu w Trójcy Św. Jedynemu
czy może jednak zawierzyliśmy np. człowiekowi - a choćby i najmądrzejszemu z madrych? Tak jak zrobili to w swoim czsie - protestanci !

___________________
pozdrawiam serdecznie


Pt cze 13, 2003 8:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Jo_tka zapytac mozesz ale odpowiedz już wcześniej dałem.

Każda wiara idzie swą drogą która i tak prowadzi do jednego miejsca, którego jako żywi ludzie nie znamy.


Pt cze 13, 2003 10:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 17:54
Posty: 42
Post 
Godot!

Ludzie poszli za Lutrem ze względu na jego tezy (choc byli i tacy, którzy wietrzyli interes). Ale słyszałeś o czymś takim, jak przebaczenie. No chyba mi nie powiesz, że oni się modlą do Lutra. W KK też było wiele ciemnych wydarzeń i co?? Istniejemy (jako Kościół), bo ktoś przebaczył lub się bał przewagi i dominacji Kościoła przez wiele wieków. Prostestanci byli i są w mniejszości i w tym miejscu karygodne jest powszechne zastosowanie "prawa buszu": silniejszy wygrywa. Jeżeli przez wieki Polacy współżyli z wyznawcami judaizmu (Papież nazywa ich starzymi braćmi w wierze), to nalęzy współżyć z prostestantami (młodszymi braćmi w wierze) - w końcu mamy bardzo podobne "święte księgi", a interpretacja luterańska Biblii na pewno nie jest herezją, tylko innym Pisma Św rozumieniem. "Jeden jest Bóg".

_________________
13_Apostoł


So cze 14, 2003 21:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 06, 2003 15:45
Posty: 44
Post Re Mat
Mat .
Poruszasz wiele tematów na raz i trudno mi się do wszystkich ustosunkować. Kazdy przy tym stopniu ogólności wart jest szerszego omówienia.
Ale wróce do poprzedniego. twojego postu; piszesz tam, że w szkolach mozna spotkać księży rzymskokatolickich i protestanckich.
Czy mógłbys powiedzieć coś szerzej o tych ostatnich? To moze być dla mnie b. interesujace ?

____________godot
Szczęść Boże!


N cze 15, 2003 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Mat, masz rację, trzeba i należy współżyć i szukać tego, co łączy... Choć nie da się ukryć, że dzieli nas sporo i to bardzo istotnych rzeczy... Nie może być mowy o prawie silniejszego, o nawracaniu na siłę... Tyle, że różnice jednak istnieją, a dążenie do wspólnoty nie może ich tak całkiem przesłonić... Nie jest mi w końcu wszystko jedno, które wyznanie wyznaję...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N cze 15, 2003 18:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL