Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 05, 2024 6:08



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
 Jakie grzechy??? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 03, 2004 8:17
Posty: 407
Post Jakie grzechy???
Wiem, że to może trochę absurdalne, ale chciałam zapytać (albo może prosić o pomoc) z jakich grzechów się spowiadacie. Nie chodzi mi tu o wytykanie wam tego. Nie! Broń Boże. Poprostu od jakiegoś czasu wydaje mi się, że nie mam się z czego spowiadać. Albo nie chcę się z tego spowiadać. To głupie i głupio mi było to pisać no ale kogoś musiałam zapytać. I jakby jeszcze ktoś chciał pytać to mam stałego spowiednika. Ale pomimo to nie idę do spowiedzi bo nie widzę powodu. A używanie wulgaryzmów nie wydaje mi się takowym powodem do spowiedzi. Proszę zróbcie mi taki "inny" rachunek sumienia, bo już sama nie wiem co mam ze sobą zrobić...

_________________
Choć tak wiele nas różni jesteśmy do siebie bardzo podobni. Odpowiedzialni i samotni.


Pt kwi 15, 2005 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Ja nigdy ie mam problemu ze znaleźieniem swoich grzechów :D


Pt kwi 15, 2005 22:33
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
monisiu, nikt nie zrobi rachunku sumienia zaCiebie. Z pozoru taki sam grzech ma inna wage w przypadku kazdego czlowieka. To Ty sama musisz badac swoje sumienie, stawac w obecnosci Boga, prosic o swiatlo Ducha Swietego, by pozwolil Ci zobaczyc, na ile to, co robilas danego dnia, bylo odpowiedzia na Boza milosc, albo odwroceniem sie od tej milosci. "Bedziesz milowal Pana Boga swego z calego serca swego, ... , a blizniego swego jak siebie samego" i tego sie trzeba trzymac przy codziennym rachunku sumiena. Nie wydaje mi sie, by ktokolwiek, ja bynajmniej na pewno nie chcialabym wyciagac na forum to, co moge powierzyc tylko Bogu przez szafarza Jego milosierdzia w konfesjonale. Jesli masz takie trudnosci, przedstaw je swojemu spowiednikowi, nawet jesli wydaje Ci sie, ze nie masz sie z czego spowiadac, na pewno Cie nie odrzuci, a dobrze jest mimo wszystko przystepowac do spowiedzi regularnie, bo tym pewniej mozemy wzrastac ku Bogu w Jego lasce. Moze powinnas ustalic ze spowiednikiem czestotliwosc spowiedzi? Pamietaj o slowach Jezusa: "Odwagi! Nie bojcie sie, Ja jestem!"

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pt kwi 15, 2005 22:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 26, 2005 22:56
Posty: 270
Post 
Ja nie chodze do spowiedzi ale moge Ci podac przyklad jaki przeczytalem na tym forum. Jesli chodzisz do spowiedzi nie wstydz sie powiedziec ksiedzu ze nie masz "niby" sie z czego spowiadac - on powinien Ci pomoc. Nie jestesmy swietymi wiec na pewno cos sie znajdzie :) zobacz 7 grzechow glownych - ja od jakiegos czasu walcze z lenistwem (to wstawanie o 11 ;)
Poza tym zobacz jaki masz relacje z rodzina lub przyjaciolmi - moze tam gdzies warto by bylo popracowac ??

Duzo rzeczy mozna znalezc ktore mozna poprawic :) Szukajcie a znajdziecie...


Pt kwi 15, 2005 22:52
Zobacz profil
Post Re: Jakie grzechy???
monisia_gd napisał(a):
Ale pomimo to nie idę do spowiedzi bo nie widzę powodu. A używanie wulgaryzmów nie wydaje mi się takowym powodem do spowiedzi.


Nie ma człowieka bez grzechu :) Monisia, jednak zauważasz pewne zło. Nigdzie nie jest powiedziane, że spowiedź dotyczy tylko grzechów ciężkich. Wręcz przeciwnie- spowiedź z grzechów lekkich- tzw. spowiedź z pobożności- jest zalecana dla dobrego uformowania sumienia i wzrastania w wierze.
Nie będę się przyznawać do swoich grzechów .. to nie miejsce na tego typu wyznania ;) Mogę tylko powiedzieć, że w przypadku grzechów lekkich szczególnie dbam o to, żeby wyznać te, które uważam za głupie, czy wręcz śmieszne ... czyli te, które mi wyznać najtrudniej...
Jak wspomniał już chester, zawsze możesz poprosić o pomoc spowiednika .

Inny rachunek sumienia ... Monisia, spróbuj na sposób pozytywny :-D Czyli zamiast się zastanawiać, jakie grzechy popełniłaś, pomyśl, co dobrego udało Ci się ostatnio zrobić, a braki same wyjdą na jaw :)
Polecam również Kazanie na górze :)


Pt kwi 15, 2005 23:21

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Zgadzam się z Pędziwiatrem. Spróbuj robić taki "rachunek miłości". Czy naprawdę w tym idealnym dniu wszystko robiłaś z miłością, czy właśnie miłość do Boga i ludzi Cię prowadziła, czy ta miłość nie wymaga więcej? A jeśli wymaga, to czemu nie odpowiedziałaś? Mnie to sprowadza na ziemię :)

"Książeczkowe" rachunki sumienia przy - powiedzmy - "uporządkowanym" życiu mogą powodować swoiste poczucie świętości - no bo przecież chodzę w niedzielę na mszę (albo i częściej), modlę się codziennie (lepiej, ja nawet Biblię czytuję), jestem przyzwoitym człowiekiem (popatrzmy dookoła), nie kradnę (nie mówiąc o gorszych rzeczach), staram się nikomu nie wchodzić w drogę (a nawet pomogę czasem)... No świetnie po prostu! Ale przecież mam się ciągle nawracać, mam być z każdym dniem bliżej Boga, mam być coraz lepszym człowiekiem. Jestem?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So kwi 16, 2005 1:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 22:59
Posty: 50
Post 
"Książeczkowe" rachunki sumenia nie są takie złe, przynajmniej nie wszystkie. Polecam gorąco "Rachunek sumienia. Rozważania". Wyd. Fides, Kraków 2002; red. Adam Sulencki.

Kilka osób napisało tam swój rachunek sumienia. Zatem jest wiele różnorodności, są i te tradycyjne i te niekonwencjonalne. Pisane przez ludzi w różnym wieku i róznych profesji.

Kiedy po raz pierwszy przeczytałam całą tą książeczke, dotarło do mnie, że mimo, że wydawało mi się, że potrafię, się dobrze spowiadać, że rozumiem przykazania itd. - że jest jeszcze masa rzeczy, o których wcześniej po prostu nie myślałam.


So kwi 16, 2005 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 22:59
Posty: 50
Post 
http://www.fidesrodzinna.pl/pwm_01.html

Tak wygląda książeczka, o której wcześniej pisałam.


So kwi 16, 2005 14:50
Zobacz profil
Post 
Proszę temat kontynuować tutaj:

viewtopic.php?t=723


So kwi 16, 2005 15:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL