Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 18, 2024 15:58



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Alus napisał(a):
Niezależnie ile trwa stanowi sedno Mszy i jest faktem a nie symbolem.

Jest symbolem. Jeszcze raz proszę nie mydlić mi oczu! Jest pamiątką po ostatniej wieczerzy. Jezus nie zamienił wtedy swojej krwi w wino a ciała w chleb. Jeżeli wypowiadasz się poza tematem to bądź proszę bardziej dokładny.


N wrz 12, 2010 12:37
Zobacz profil
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
lukaszo napisał(a):
Jest symbolem. Jeszcze raz proszę nie mydlić mi oczu! Jest pamiątką po ostatniej wieczerzy. Jezus nie zamienił wtedy swojej krwi w wino a ciała w chleb. Jeżeli wypowiadasz się poza tematem to bądź proszę bardziej dokładny.

Czyli kłamał mówiąc "to jest ciało Moje"?....
A o cudach eucharystycznych nigdy nie słyszałeś?


N wrz 12, 2010 12:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
WIST napisał(a):
A tak po prostu Msza to jest właśnie ofiara, a Ty skupiasz się na wszystkim innym co ma mniejsze znaczenie i zdaje się nie rozumiesz też samej istoty przeistoczenia. Nie ma się co irytować, ale trzeba przyjąc i przemyśleć to co piszemy. Nikt tu nie pisze że kazanie może być byle jakie, ale rezygnowanie z Mszy z powodu kazania, nawet najgorszego jest zupełnym niezrozumieniem sensu tej Mszy. Msza to nie lekcje, jej zadaniem głównym nie jst pouczanie, czy piękne i doskonale interpretowanie Biblii.

Czym zatem jest msza św.? I jak to ma się do tematu? Proszę również o odpowiedź.
I JESZCZE RAZ PROSZĘ o nie interpretowanie moich postów po swojemu. Pisałem nie o tym co mi się nie podoba podczas odprawiania mszy lecz o jej niskim standardzie. Rozumiem: ofiara, przeistoczenie... a skąd mam czerpać wiedzę o religii katolickiej? Sam mam studiować? Tak właśnie robię ze względu na niski standard prowadzenia mszy.


N wrz 12, 2010 12:45
Zobacz profil
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
przeistoczenie – w teologii oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) w ciało, a wina w krew Jezusa Chrystusa. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku.
Doktryna transsubstancjacji zakłada, że przemiana chleba i wina jest trwała, to znaczy po skończonej mszy pozostają one ciałem i krwią Chrystusa; dlatego konsekrowane hostie przechowuje się w tabernakulum. Wiara w to znalazła wyraz w katolickim kulcie Najświętszego Sakramentu np. adoracjach, procesjach eucharystycznych, zwłaszcza podczas święta Bożego Ciała.

Cytuj:
Od ponad dwunastu wieków we włoskiej miejscowości Lanciano przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki.
Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Legoncjana. Jak miało to miejsce na przełomie wieków często, tak i w tym wypadku cud zdarzył się z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii.
Podczas odprawiania przez niego Mszy św., po dokonanej konsekracji, hostia stała się Ciałem, a wino przemieniło się w żywą Krew krzepnąc w pięć nierównych i rożnych co do kształtu i wielkości grudek. 2 roku. W 1258 roku OO. Franciszkanie, wybudowali obecne sanktuarium. W 1902 roku przeniesiono kielich i monstrancję do marmurowego ołtarza, wzniesionego przez lud Lanciano.
Oczywiście zachowane Ciało i Krew poddano badaniom. Po wielu badaniach kościelnych, podjęto także badanie naukowe. Dokonał go sławny uczony, prof. Odoardo Linoli, specjalista anatomii i histologii patologicznej oraz chemii i mikroskopii klinicznej. Współpracował z nim prof. Ruggero Bertelli z uniwersytetu w Sienie. Analizy wykonane z bezwzględną ścisłością naukową i potwierdzone szeregiem fotografii zrobionych przy pomocy mikroskopu, zostały podane do wiadomości publicznej przez prof. Linoli. Ogłosił je w Lanziano 4 marca 1971 r.
Badania wykazały:
Ciało jest prawdziwym ciałem. Krew jest prawdziwą krwią. Ciało stanowią tkanki mięśnia sercowego (miocardium). Ciało i Krew należą do gatunku ludzkiego. Ciało i Krew mają tę samą grupę krwi (AB). W Krwi odnalezione zostały proteiny z takimi stosunkami procentowymi, jakie znajdują się w obrazie osoczo-proteinowym normalnej, świeżej krwi.
W Krwi odnaleziono także minerały: chlorki, fosfor, magnez, potas, sód i wapń.


N wrz 12, 2010 12:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Alus napisał(a):
lukaszo napisał(a):
Jest symbolem. Jeszcze raz proszę nie mydlić mi oczu! Jest pamiątką po ostatniej wieczerzy. Jezus nie zamienił wtedy swojej krwi w wino a ciała w chleb. Jeżeli wypowiadasz się poza tematem to bądź proszę bardziej dokładny.

Czyli kłamał mówiąc "to jest ciało Moje"?....
A o cudach eucharystycznych nigdy nie słyszałeś?

To już nie jest zabawne. Nie chcesz chyba powiedzieć, że ostatnia wieczerza była ucztą kanibali.


N wrz 12, 2010 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
kacperek29 napisał(a):
przeistoczenie – w teologii oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) w ciało, a wina w krew Jezusa Chrystusa. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku.
Doktryna transsubstancjacji zakłada, że przemiana chleba i wina jest trwała, to znaczy po skończonej mszy pozostają one ciałem i krwią Chrystusa; dlatego konsekrowane hostie przechowuje się w tabernakulum. Wiara w to znalazła wyraz w katolickim kulcie Najświętszego Sakramentu np. adoracjach, procesjach eucharystycznych, zwłaszcza podczas święta Bożego Ciała.

Cytuj:
Od ponad dwunastu wieków we włoskiej miejscowości Lanciano przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki.
Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Legoncjana. Jak miało to miejsce na przełomie wieków często, tak i w tym wypadku cud zdarzył się z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii.
Podczas odprawiania przez niego Mszy św., po dokonanej konsekracji, hostia stała się Ciałem, a wino przemieniło się w żywą Krew krzepnąc w pięć nierównych i rożnych co do kształtu i wielkości grudek. 2 roku. W 1258 roku OO. Franciszkanie, wybudowali obecne sanktuarium. W 1902 roku przeniesiono kielich i monstrancję do marmurowego ołtarza, wzniesionego przez lud Lanciano.
Oczywiście zachowane Ciało i Krew poddano badaniom. Po wielu badaniach kościelnych, podjęto także badanie naukowe. Dokonał go sławny uczony, prof. Odoardo Linoli, specjalista anatomii i histologii patologicznej oraz chemii i mikroskopii klinicznej. Współpracował z nim prof. Ruggero Bertelli z uniwersytetu w Sienie. Analizy wykonane z bezwzględną ścisłością naukową i potwierdzone szeregiem fotografii zrobionych przy pomocy mikroskopu, zostały podane do wiadomości publicznej przez prof. Linoli. Ogłosił je w Lanziano 4 marca 1971 r.
Badania wykazały:
Ciało jest prawdziwym ciałem. Krew jest prawdziwą krwią. Ciało stanowią tkanki mięśnia sercowego (miocardium). Ciało i Krew należą do gatunku ludzkiego. Ciało i Krew mają tę samą grupę krwi (AB). W Krwi odnalezione zostały proteiny z takimi stosunkami procentowymi, jakie znajdują się w obrazie osoczo-proteinowym normalnej, świeżej krwi.
W Krwi odnaleziono także minerały: chlorki, fosfor, magnez, potas, sód i wapń.

Przepraszam ale mam za słaby żołądek na czytanie takich rzeczy. Wątpię, żeby Jezus chciał abyśmy go spożywali w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie trzeba posuwać się do tego typu mistyfikacji żeby udowodnić ludziom słabej woli o prawdach KK.
TAK! Jestem katolikiem ale nie linczujcie mnie za to, że wiem więcej niż "powinienem".


N wrz 12, 2010 12:52
Zobacz profil
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
lukaszo, ty czytujesz Biblie, jak rozumiem?
Cytuj:
Jam jest chleb życia. * Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez* Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda*. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. J6,48-63

Przeczytales to kiedys? I co? Juz Zydzi nie chcieli tego sluchac. Mam niejasne wrazenie, ze przespales przygotowanie do Pierwszej Komunii sw i teraz interesuje ciebie tylko sluchanie madrych nauk. Bo jezeli ci sie jakas nie podoba, to nawet nie probujesz jej posluchac.


Ostatnio edytowano N wrz 12, 2010 12:58 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



N wrz 12, 2010 12:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Lukaszo
Czym jest Msza winieneś już wiedzieć. Nie wymagam od Ciebie wiary, ale wiedzy ktorą bardzo latwo znaleźć, więc Twoje pytanie tu sensu nie ma. Pomijając że w tym co oboje z Alus pisaliśmy to już zostało napisane.

Rzecz w tym że napisaleś iż rezygnujesz z Mszy ponieważ mają one niski standard. Odpowiedz jest zatem strzałem w dziesiątkę. Nie rozumiesz istoty Mszy. Gdybyś pisal tak poprostu że masz trudność z chodzenie na Msze z powodu "slabej jakości" to co innego.

Odnosimy się do tego co napisaleś, ale Ty masz swoje oczekiwania jaka odpowiedz ma paś, gdy nasze podejście jest inne bo lepiej rozpoznajemy punkt centralny Mszy. Nie ma żadengo powodu aby z niej rezygnowac, chyba że fakt nieważności przeistoczenie np z powodu braku swieceń ze strony "kapłana".

Niepotrzebnie zaczyna się nerwówka. Skoro tu napisałeś to musisz być gotów na to że ktoś odpowie Ci. Nie oodwazamy Twoich odczuć, ale niestety problem jest zarówno w tym jak sprawuje się Mszę jak iw tym że jesteś do niej może troche za mało dojrzaly. To nie jest zlośliwość, poprostu tym razem nie będzie pochwaly.

Nie jest to temat aby mógl podważa chyba najwazniejszą prawdę wiary katolickiej. Radzę tylko si zastanowić nad sobą bo w tej chwili piszesz absurdy. Katolik podwaający najwazniejszą prawdę swej wiary? Reszta to już Twoje na siłe szukanie problemu. Więc proszę zastanów się bo to jest zwyczajnie nielogiczne.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 12, 2010 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Kolejne posty nie na temat będą lecieć więc proszę mi oszczędzić pracy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 12, 2010 12:59
Zobacz profil
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
lukaszo napisał(a):
Rozumiem: ofiara, przeistoczenie... a skąd mam czerpać wiedzę o religii katolickiej? Sam mam studiować? Tak właśnie robię ze względu na niski standard prowadzenia mszy.

Raczej musisz inwestowaś sam w siebie i poznawac wiarę.
Choć przyznam Ci rację....często kazania to typowy "paternoster", moralizowanie, połajanki, a mało odniesienie do czytań.
Podczas kazań trudno przekazać całość nauki wiary, ale dobrze by było gdyby kapłani, podobnie jak Chrystus uczniom, tłumaczył sens czytań, w oparciu o tradycję, zwyczaje, dla właściwego zrozumienia Słowa Bożego.
Nie wiem czy "wiesz więcej" :).....nikt też nie che Cię linczować...Jezus w trosce o Tobie podobnych estetów przychodzi w postaci chleba i wina.


N wrz 12, 2010 12:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Kamala napisał(a):
lukaszo, ty czytujesz Biblie, jak rozumiem?
Cytuj:
Jam jest chleb życia. * Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez* Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda*. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. J6,48-63

Doskonale rozumiem sens tych słów. W skrócie powiem, że ów pokarm jest porównany do wiary w Jezusa Chrystusa, w jego nauki. "Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda*. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem."


N wrz 12, 2010 13:17
Zobacz profil
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Chyba jednak nie rozumiesz, a raczej nie " doskonale". Jezeli Jezus mowi, ze to JEST Jego Cialo i Jego Krew, tzn ze chleb i wino Nimi SA. Jak On sam dokladnie to zrozumial, to sie dowiemy po smierci. Na razie mozemy tylko przyjac to tak jak On to mowil - doslownie.


N wrz 12, 2010 13:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Kamala napisał(a):
Chyba jednak nie rozumiesz, a raczej nie " doskonale". Jezeli Jezus mowi, ze to JEST Jego Cialo i Jego Krew, tzn ze chleb i wino Nimi SA. Jak On sam dokladnie to zrozumial, to sie dowiemy po smierci. Na razie mozemy tylko przyjac to tak jak On to mowil - doslownie.

No właśnie... Czyli jeśli wszedłeś między wrony musisz krakać tak jak one (a nie myśleć). Wyłączam się z tej dyskusji.


N wrz 12, 2010 13:29
Zobacz profil
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
lukaszo nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Ty masz swój pogląd, my mamy swój. Nasz jest zgodny z wiarą katolicką, co nie oznacza, że nie myślimy. Dostałeś informację o cudach eucharystycznych, Ty twierdzisz że to bzdury i fałszerstwo. Masz prawo mieć swoje zdanie, ale powiedz co chcesz osiągnąć?
Mamy ci przytakiwać? Mamy powiedzieć, tak masz rację, my się mylimy?
Dyskusja jest od tego, żeby wymieniać się poglądami, Ty uznajesz tylko swoje i z ostatniego postu wynika, że my nie myślimy. Trudno, masz takie prawo. Natomiast w ten sposób ciężko dyskutować.


N wrz 12, 2010 13:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w niedzielę.
Faktycznie w moim pierwszym tu poście umieściłem informację, która w skutkach posunęła nas do zboczenia z tematu. Nie chciałem żeby tak wyszło. Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam.


N wrz 12, 2010 13:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL