Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 04, 2024 23:50



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 czy zmuszać dziecko do udziału w niedzielnej mszy św. 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: czy zmuszać dziecko do udziału w niedzielnej mszy św.
Nie, w nauce jest "pozytywne/negatywne wzmocnienie". Odruch warunkowy jest czymś na bardziej podstawowym poziomie.

Elbrus napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Dałoby to pozytywne skojarzenie z mszą, także waszym młodszym dzieciom.
Wtedy, nawet jeśli na jakiś czas tego zaniechają, to w przyszłości - poprzez sentyment - chętniej wrócą.
To jest ten marketing religijny, o którym wspomniałem tutaj:
viewtopic.php?f=26&t=27654&p=586467#p586467
(Wakacje z Bogiem (rekolekcje) dla rodzin).

Właściwie to masz rację. Nie sądzę jednak, aby ateizm był najbardziej słuszną drogą. Jak już kiedyś pisałem, religia jest czymś naturalnym dla człowieka, więc nie sądzę, aby wychowanie w wierze było błędem (o ile wiara jest dobrze pojmowana). No a dzieci to dzieci - takie są normalne metody wychowawcze.

A to, co napisałem przypomina mi moje wyjazdy na działkę. Jako dziecko jeździłem z rodzicami, potem przez parę ładnych parę lat miałem "ciekawsze" rzeczy do roboty ale dziś coś mnie ciągnie na łąkę i do lasu ;)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr mar 09, 2011 23:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: czy zmuszać dziecko do udziału w niedzielnej mszy św.
No ludzie, nie czarujmy się - mały za Chiny Ludowe nie da rady zrozumieć, o co chodzi z tym całym Bogiem! Sam jestem po różnych fakultetach, a kiedy przychodzi dyskutować o niektórych prawdach wiary, to mi się psychika rozjeżdża!

No, bo na przykład - żeby zrozumieć dlaczego Bóg jest dobry, a dookoła jest tyle zła, trzeba się wrócić do Księgi Rodzaju, potem przeczytać Torę, zapoznać się z komentarzami, poznać kontekst historyczny, itp. Poznać dzieła filozofów, papieży, świętych, itp.

Później, żeby zrozumieć dlaczego Bóg raz wysłuchuje próśb, a raz nie, trzeba właściwie przebrnąć przez całą Biblię, żeby dotrzeć do takich kwestii jak siła wiary, spełnianie zamiarów Boga, cel życia każdego człowieka, wartość cierpienia, zaufanie Bogu, i tak dalej, i tak dalej...

Mózg mi się lasuje, kiedy pomyślę sobie, że mam coś takiego wytłumaczyć nastolatkowi. Dzieci są mądre, nie zadowolą się ani zbyt prostymi, ani zbyt skomplikowanymi wyjaśnieniami...

Albo drugie extremum, możemy strzelić nastolatkowi wykład z teologii, a on się rozedrze, że żaden Bóg nie istnieje, że sami jesteśmy stuknięci, a on nigdzie nie pójdzie...

No i jak tu z takim rozmawiać?


Śr mar 09, 2011 23:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: czy zmuszać dziecko do udziału w niedzielnej mszy św.
zephyr7 napisał(a):
...żeby zrozumieć dlaczego Bóg jest dobry, a dookoła jest tyle zła, trzeba...
Nie no, bez przesady. To jest akurat proste. Bóg zabronił człowiekowi poznać zło, a ten nie posłuchał i ulegając namowom, wbrew woli Ojca, postanowił je poznać.

Można to przedstawić w formie niezłej historyjki wychowawczej :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr mar 09, 2011 23:59
Zobacz profil
Post Re: czy zmuszać dziecko do udziału w niedzielnej mszy św.
:aniol: powtórzę za jumikiem lenistwo , komputer , koledzy . nasz błąd jako rodziców polega na dawaniu dzieciakom dużo bez rozeznania czym to się może skończyć .wiek 12-15 nie jest jeszcze wiekiem gdy młody ma rozeznanie co do Boga na pewno nie zainteresuje go poznawanie biblii ani dogmatów kk - łyka to co mu podadzą .inna rzecz że księża muszą zmienić swój sposób podejścia do tych dzieciaków . było tak póżniej wszystko się zmienilo ale spsób przekazania ewangelii Jezusa Chrystusa pozostał ten sam . dzieciak 12-15 letni powinien jeszcze uczestniczyć w niedzielnej mszy św.
soul33 dobrze to ujął tam gdzie było dobrze chociaż tego nie odczuwał teraz powraca , jak ziarnko gorczycy trzeba wrzucić do ziemi trzeba aby dzieciak chodził , może póżniej przestać chodzić , ale to małe ziarenko kiedyś wykiełkuje . :bukiet:


Cz mar 10, 2011 5:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re:
roberto42 napisał(a):
Witam po dłuższej przerwie,
muszę sprostować. Byłem na wywiadówce i nie ma żadnej jedynki za nieuczestnictwo we mszy św., są jakieś minusy za brak zadań. Czyli była ściema. Chcę rzeczywiście porozmawiać z katechetką ale w taki sposób żeby wspólnie coś zrobić w tej kwestii.
A teraz miła dla nas informacja. Mój syn był z całą rodziną na mszy. Co zrobiłem? Rano spędziliśmy dużo czasu ze sobą a potem mu spokojnie zaproponowałem, żebysmy razem poszli. Powiedziałem też, że jak sie tak razem modlimy to mam potem więcej miłości i chęci do moich dzieci. Poskutkowało. Dzisiaj. Ale to jest jakis promyk.

Roberto BINGO. Powiedziałeś synowi czym jest dla ciebie msza. Dla ciebie - ojca, tego silnego, mądrego :) . Potraktowałeś 12 latka jak dorosłego, powiedziałeś mu szczerze co czujesz. Tędy droga mim zdaniem.
Powiedziałeś że wspólna modlitwa wzmacnia miłość. Powiedziałeś coś bardzo ważnego :)
A co do mszy dla młodzieży, to moim zdaniem ma sens, nie chodzi o to czy zespół ładnie śpiewa. Chodzi o to żeby mądry ksiądz powiedział coś prosto do słuchaczy, na ich poziomie i w odniesieniu do ich życia. Warto szukać takiej mszy.

_________________
Ania


Pt mar 11, 2011 16:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 17, 2006 14:05
Posty: 295
Post Re: czy zmuszać dziecko do udziału w niedzielnej mszy św.
Soul33 napisał(a):
Nie, w nauce jest "pozytywne/negatywne wzmocnienie". Odruch warunkowy jest czymś na bardziej podstawowym poziomie.


to była ironia :-|


Pt mar 11, 2011 22:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL