Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 03, 2024 11:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Znam je i powtarzam: różni się w tych kwestiach od nauczania sprzed 100 lat. Kiedyś w nauce Kościoła był względny zakaz aborcji, a teraz jest bezwzględny. To oznacza (jeden z wielu znanych mi przykładów) niestabilność Kościoła w nauczaniu. Jest powiedzenie: co kraj, to obyczaj. Tutaj można rzec: co wiek, to nowy obyczaj (w Kościele).


So paź 16, 2021 16:09
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Wrócę za kilka lat (robię to od 2005 r. - co kilka lat powracam), gdy dojdziemy do etapu w Polsce, że budynki kościołów będą masowo sprzedawane, bo nie będzie ich za co utrzymać. Wtedy nie będzie już konkordatu. Za 2 lata PiS przegra wybory z powodu oburzenia Polaków z powodu inflacji. Zaczną się komisje sejmowe, niektóre osoby trafią przed Trybunał Stanu, a jeszcze większe gromy polecą na Kościół z powodu, że sprzyjał władzy PiS. Lada moment rolnicy się ruszą, zaczną protestować. Katecheci stracą pracę prędzej niż sądzą. Do zobaczenia za kilka lat, o ile to forum będzie wtedy istnieć.


So paź 16, 2021 18:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 8:21
Posty: 69
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Szkoda, że autor tego wątku został usunięty, gdyż podzielam jego odczucia, choć nie formę postów.

Zupełnie inaczej odbierałem katechezę w przykościelnych salkach niż w szkole. W salkach była inna atmosfera, inni ludzie niż na co dzień w szkole, inna tematyka zajęć (co oczywiste). Zaś w szkole (technikum) to wszystko przepadło.
Pamiętam, że na pierwszej lekcji religii w szkole nastąpił zmasowany hejt prawie całej klasy na księdza i Kościół trwając praktycznie do dzwonka. A na kolejnych zajęciach w zasadzie nic się nie działo i każdy robił, to co chciał. Dobrze, że to była czwarta klasa i potem już nie było żadnej katechezy.

Szczerze mówiąc, ja też nie przypominam sobie jakichś szczególnych zajęć nt. mordowania nienarodzonych, czy oglądania filmu Niemy Krzyk, choć przecież była mowa o seksualności, o czystości i jej wartości, zgubnych skutkach grzechów w tej dziedzinie, itp., a nauczanie Kościoła w tej kwestii jest zawsze takie samo.

Za to pamiętam emisję filmu o alkoholiźmie (jeszcze w ósmej klasie podstawówki), który w pierwszej chwili budził niedowierzanie i grozę, ale potem przez lata dawał do myślenia...

_________________
Pokój i dobro :)


N paź 17, 2021 13:51
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
A czy lekcje religii kiedyś były interesujące? Ktoś ma takie doświadczenie?


N paź 17, 2021 13:57
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Owszem. Moje w latach siedemdziesiatych XX wieku byly dla mnie interesujace.
Ale qtedy nikt nas nie sprawdzal, czy zaliczamy Msze sw, Rozance czy Roraty przez 2 lata przed Sakramentem Bierzmowania, np.
Jedna godzina w tygodniu wystarczala w zupelnosci i nie trzeba bylo sztucznie zapelniac czadu.
Rekolekcje byly dobrowolne i tak zaplanowane w kosciele, ze kazdy mogl znalezc na nie czas.

Bycie ministrantem to byla fajna rzecz dla wielu moich kolegow i nigdy ich w kosciele nie brakowalo, jak dzis w tej samej parafii sie zdarza.


N paź 17, 2021 14:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2772
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Lekcje religii, podobnie jak kazde inne, moga byc interesujace i moga byc nudne. Wiele zalezy od programow i nauczyciela. Nie uogolnial bym.
Czesc populacji bedzie widziala jedna strone medalu a czesc inna. Jak ze wszystkim.


N paź 24, 2021 13:15
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
M. in. o lekcjach religii. Na lekcjach często siedzą ci uczniowie, którzy muszą siedzieć, bo nie mają ukończonych 18 lat, a od rodziców nie dostali zwolnienia ... Dlaczego masowo chcą uciekać z tych lekcji ?

https://wiadomosci.wp.pl/dzis-o-piekle- ... 052888544a


N maja 22, 2022 13:38
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Szkoła, przedszkola powinny być wolne od lekcji religii. Ten system jest dobrym jedynie dla katechetów i księży na etatach szkołach. Ponadto uważam, że wiarę wyznaje się czynami, a nie słowami. Nieprawdaż?


N maja 22, 2022 17:38
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Lekcje religii może zaczną być interesujące, gdy wrócą do salek katechetycznych, a pensje katechetom znowu będzie wypłacać proboszcz. Jest to jeden z celów politycznych wszystkich ugrupowań politycznych będących w opozycji w stosunku do PiS. Ten powrót to kwestia dosłownie kilku lat. Max. 5-6 lat. Zresztą za 5-6 lat garstka dzieci będzie uczęszczać na lekcje religii. To proces bardzo szybko postępujący i nie da się go niczym zatrzymać. Takie jest moje obiektywne (niezależne) zdanie na podstawie obserwacji tego, co się dzieje w tej sprawie. W obecnej dekadzie nawet "poleci" sam Konkordat. Ludzie klerykalni będą protestować, antyklerykalni będą się cieszyć, ale tak będzie, jak przewiduję. Po prostu jestem przede wszystkim realistą.


Cz cze 09, 2022 15:16

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 6
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Religii rzymskokatolickiej przestały być interesujące. Nie uogólniajmy do wszystkich religii.

U nas w cerkwi jest pomieszczenie na taką salkę, jeżeli dzieci wozi się na piłkę nożną, tańce itp. to dlaczego nie na tzw. religię?


Pt maja 31, 2024 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2600
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Anonim (konto usunięte) napisał(a):
A czy lekcje religii kiedyś były interesujące? Ktoś ma takie doświadczenie?

Były to po prostu lekcje, z wymaganiami zadaniami tyle, że poza szkołą. Nikt nie oczekiwał nie wiadomo jakich atrakcji. Jeżeli katecheta przyniósł piłkę, lub gitarę, to już było coś. Dziś, gdyby kosmita stanął na środku nikt nie zwróciłby na niego uwagi.


So cze 01, 2024 16:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2832
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Przed wieloma wiekami chadzałem na religię do św. Jakuba. Chodziłem do grupy prowadzonej przez ks. Józefa Gniewniaka. Na jego lekcje zapisanych było ponad 100 osób. A zwykle przychodziło 70 - 80. Pozostałe grupy były kilkunastoosobowe, czasem nieco ponad 20. Na jego lekcje przychodziło się z ciekawością i przyjemnością. Zwykle było i wesoło i interesująco. Ale on nie bardzo trzymał się programu napisanego gdzieś przez bardzo mądrych ludzi. I właściwie nie uczył religii, ale zamiast tego uczył wiary. I dostosowywał program nauczania do tego, co nurtuje młode pokolenia.


So cze 01, 2024 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2600
Post Re: Dlaczego lekcje Religii przestały być interesujące ?
Anonim (konto usunięte) napisał(a):
Owszem. Moje w latach siedemdziesiatych XX wieku byly dla mnie interesujace.
Ale qtedy nikt nas nie sprawdzal, czy zaliczamy Msze sw, Rozance czy Roraty przez 2 lata przed Sakramentem Bierzmowania, np.
Jedna godzina w tygodniu wystarczala w zupelnosci i nie trzeba bylo sztucznie zapelniac czadu.
Rekolekcje byly dobrowolne i tak zaplanowane w kosciele, ze kazdy mogl znalezc na nie czas.

Bycie ministrantem to byla fajna rzecz dla wielu moich kolegow i nigdy ich w kosciele nie brakowalo, jak dzis w tej samej parafii sie zdarza.


Owo zaliczanie rorat, nieszporów majowych, pierwszych piątków itp, osobiście boli mnie bardzo. Nie tędy droga. Podejście typowo zadaniowe; zadanie skończy się kiedy pobierzmują i można odpuścić. I tak się dzieje- odpuszczają.


So cze 01, 2024 19:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL