Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 17, 2024 3:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Duchowe przygotowanie do Święta Bożego Miłosierdzia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Okey
Teraz już wszystko rozumiem :)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt mar 29, 2005 12:46
Zobacz profil
Post 
"Proś wiernego sługę mojego (ks. Sopoćko), żeby w dniu tym powiedział światu całemu o tym wielkim miłosierdziu moim, kto w dniu tym przystąpi do Żródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar" Dz, 300.
"Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopuki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani maja w dniu tym mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu moim" Dz, 570.


Wt mar 29, 2005 14:31
Post 
A ja dodam, iż papież Jan Paweł II specjalnym dekretem związał określone praktyki w Święto Bożego Miłosierdzia z odpustami :)

Dekret Penitencjarii Apostolskiej o związaniu odpustów z aktami kultu spełnianymi dla uczczenia Bożego Miłosierdzia napisał(a):
Dlatego Ojciec Święty, powodowany gorącym pragnieniem rozbudzenia w chrześcijańskim ludzie jak najżywszej czci Bożego Miłosierdzia — ze względu na przebogate duchowe owoce, jakie może ona wydać — podczas audiencji udzielonej w dniu 13 czerwca 2002 r. niżej podpisanym, przełożonym Penitencjarii Apostolskiej, zechciał przyznać odpusty na następujących zasadach:

Udziela się odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) wiernemu, który w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, weźmie udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówi przed Najświętszym Sakramentem Eucharystii, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwę “Ojcze nasz” i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. “Jezu Miłosierny, ufam Tobie”).

Udziela się odpustu cząstkowego wiernemu, który — przynajmniej z sercem skruszonym — skieruje do Pana Jezusa Miłosiernego jedno z prawnie zatwierdzonych pobożnych wezwań.


Odpust zupełny jest w tym przypadku związany z określoną modlitwą. Oczywiście - skoro warunkami uzyskania odpustu jest wcześniejsza spowiedź i Komunia - może powstać pytanie, czy trzeba było wydawać taki dekret, jeśli wiemy , że większe łaski daje sama Komunia przyjęta w tym dniu... bez dodatkowych warunków ...

Myślę, że są trzy powody takiej decyzji papieża:
1. "gorące pragnienie rozbudzenia w chrześcijańskim ludzie jak najżywszej czci Bożego Miłosierdzia"
2. fakt, iż większość wiernych zna naukę o odpustach , natomiast obietnica Jezusa związana ze szczególnymi łaskami wynikającymi z przyjęcia w tym dniu Komunii świętej jest wciąż słabo znana,
3. Łaska całkowitego odpuszczenia win i kar jest związana z Komunią przyjętą w tym konkretnym dniu i tylko wtedy.
Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby, które spełnią czynność, z którą jest związany odpust ( czyli w tym wypadku określoną modlitwę), natomiast z jakiś powodów nie mogą w tym dniu wypełnić trzech podstawowych warunków ( m.in. spowiedź, Komunia), ale postanowią ich dopełnić w najbliższym możliwym czasie.

Czyli w skrócie- szczególna łaska wynikająca z przyjęcia Komunii świętej jest związana tylko i wyłącznie ze Świętem Bożego Miłosierdzia, natomiast Komunię, która jest warunikiem uzyskania odpustu zupełnego można przyjąć później.

Cytuj:
Gdyby nawet to nie było możliwe, tego samego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią oni trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.


Łaski związane ze Świętem Bożego miłosierdzia dotyczą nie tylko dóbr duchowych, ale także doczesnych. Jeżeli tylko z ufnością będziemy prosić w tym dniu Jezusa o coś, co nie sprzeciwia się woli Bożej ( jest dla nas dobre w perspektywie wieczności), możemy to otrzymać.

Święto Bożego Miłosierdzia nieprzypadkowo jest obchodzone w pierszą niedzielę po Wielkanocy. W ten sposób został podkreślony związek Bożego miłosierdzia z tajemnicą odkupienia :)

A ogrom wyjątkowych i powszechnych łask ma w nas wzbudzać coraz większe zaufanie.
Na oficjalnej stronie Sanktuarium można już zapoznać się z programem obchodów Święta :) :

http://www.milosierdzie.pl/frames.php?jaz=pl


Wt mar 29, 2005 17:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Baranku

Bog zaplac tobie za ten link.Ja juz zyje tym swietem gdyz w tym blogoslawionym dniu Bog przekresli mi wszystkie winy i kary na jakie zasluzylem swoimi upadkami.To cos naprawde cudownego.

Pozdrawiam wszystkich forowiczow. :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Wt mar 29, 2005 21:16
Zobacz profil
Post 
Wielki Piątek - zgodnie ze słowami Jezusa dziś rozpoczyna się nowenna do Bożego Miłosierdzia stanowiąca przygotowanie do Święta Miłosierdzia Bożego.
Nowennę tę kazał Pan Jezus siostrze Faustynie zapisać w sierpniu 1937. roku.

Cytuj:
Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.


Tekst nowenny tutaj:
http://www.katolicka.alleluja.pl/tekst.php?numer=2723

( nowennę stanowią prośby św. Faustyny oraz koronka do Bożego miłosierdzia) :)


Pt kwi 14, 2006 8:15
Post 
Co dokładnie oznacza brak przywiązania do grzechu powszedniego?


Pn kwi 17, 2006 17:23

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Popatrz tutaj: viewtopic.php?t=6741
tutaj: http://www.teologia.pl/m_k/zag06-4o.htm
ewentualnie i tutaj: viewtopic.php?t=3933

Co najważniejsze, wkleję tu:
Przywiązanie do grzechu lekkiego polega natomiast na świadomym i dobrowolnym stosowaniu tzw. drobnych grzeszków jako metody radzenia sobie w życiu. Jest to w gruncie rzeczy postawa nienawrócenia i paktowania ze złem, które człowieka w ten sposób postępującego wcześniej czy później doprowadzi do grzechów ciężkich.
http://www.mateusz.pl/czytelnia/sl-odpusty.htm

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn kwi 17, 2006 17:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL