Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 17, 2024 7:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Duchowe przygotowanie do Święta Bożego Miłosierdzia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
"Odpust jest to ycgtlenie wobec Boga kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy" /za konstytucją Indulgentiarum doctrina/
Czyli winę gładzi sakrament pokuty z tego co mnie uczono...
Jeżeli więc spowiedź jest warunkiem w tym wypadku, to jaka jeszcze wina ma być odpuszczona w Święto Bożego Miłosierdzia? Na moją logikę tylko kara...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
to nieczytelne słowo to "uchylenie" :D

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
saxon napisał(a):
w skrócie:
spowiedź = przebaczenie, pozostaje i kara i wina
odpust = darowane kary, pozostaje wina
chrzest (i łaska Świeta Miłosierdzia) - "zmazanie" nawet winy


Powtórzę jeszcze raz to co już cytowałam:
Cytuj:
"Odpust jest to uchylenie wobec Boga kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy" /za konstytucją Indulgentiarum doctrina/


Ponieważ Saxon stwierdził, że jego rolą nie jest tu douczanie mnie w kwestiach teologicznych więc pytam pozostałych forumowiczów:
Jeżeli spowiedź nie gładzi winy to w jaki sposób mielibyśmy móc skorzystać z odpustu ?
Z grzechów popełnionych przed chrztem ?
Skoro jedynie chrzest i Święto Miłosierdzia odpuszczają winy a spowiedź nie ?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:25
Zobacz profil
Post 
Agniulka napisał(a):
"Odpust jest to ycgtlenie wobec Boga kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy" /za konstytucją Indulgentiarum doctrina/
Czyli winę gładzi sakrament pokuty z tego co mnie uczono...
Jeżeli więc spowiedź jest warunkiem w tym wypadku, to jaka jeszcze wina ma być odpuszczona w Święto Bożego Miłosierdzia? Na moją logikę tylko kara...

Albo Cię źle uczono, albo nie uważałaś na lekcji. Żeby dostąpić odpustu zupełnego, należy koniecznie być wolnym od przywiązania do grzechu powszedniego, natomiast to co obiecuje Pan Jezus w Święto Miłosierdzia, jest bezwarunkowym odpuszczeniem win i kar za grzechy. :D


N mar 27, 2005 22:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Tradycjonalisto, sugerujesz że konstytucja pisze bzdury teologiczne, czy że ty nie rozumiesz co napisałam?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Gdybyś nie zauważył kwestię przywiązania już wyjaśniliśmy... moje pytanie dotyczy kwestii winy, którą gładzi spowiedź

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A nie jest przypadkiem tak, że spowiedź gładzi winę, ale dotyczy to tylko tych grzechów, które wyznamy? Czyli pozostaje mnóstwo grzechów lekkich, z których popełniania nawet nie zdajemy sobie sprawy...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N mar 27, 2005 22:34
Zobacz profil
Post 
Agniulka napisał(a):
Gdybyś nie zauważył kwestię przywiązania już wyjaśniliśmy... moje pytanie dotyczy kwestii winy, którą gładzi spowiedź

Spowiedź odpuszcza winę i karę piekła ognistego oraz część kar doczesnych. Gdzieś chodziła na katechizm?? :D


N mar 27, 2005 22:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Tradycjonalista napisał(a):
Agniulka napisał(a):
Gdybyś nie zauważył kwestię przywiązania już wyjaśniliśmy... moje pytanie dotyczy kwestii winy, którą gładzi spowiedź

Spowiedź odpuszcza winę i karę piekła ognistego oraz część kar doczesnych. Gdzieś chodziła na katechizm?? :D

Najwyraźniej tam gdzie ty. Skoro piszesz dokładnie to co ja napisałam... Natomiast nie wiem, gdzie ty chodziłeś na język polski, jeżeli tego nie zauważyłeś...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
angua napisał(a):
A nie jest przypadkiem tak, że spowiedź gładzi winę, ale dotyczy to tylko tych grzechów, które wyznamy? Czyli pozostaje mnóstwo grzechów lekkich, z których popełniania nawet nie zdajemy sobie sprawy...

No i znowu nie mogę się z tym zgodzić. Skoro spowiedź odpuszcza wszystkie grzechy powszednie nawet nie wyznane, to co odpuszcza jeśli nie winę właśnie ?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:38
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Czyli winę gładzi sakrament pokuty z tego co mnie uczono...

Spowiedź odpuszcza winę i karę piekła ognistego oraz część kar doczesnych.
Czy to jest to samo? :D


N mar 27, 2005 22:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Gdybyś przeczytał całość wątku to nie zadawałbyś absurdalnych pytań, bo ja rozmawiam o winie. Więc jeżeli ja piszę o tym że spowiedź odpuszcza winę, a ty wymieniasz winę jako odpuszczaną przez spowiedź TO W KWESTII W I N Y piszemy TO SAMO

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N mar 27, 2005 22:42
Zobacz profil
Post 
Agniulka napisał(a):
angua napisał(a):
Odpust zupełny dotyczy kar doczesnych, tu mówimy również o winach.

Winę grzechową gładzi sakrament pokuty, który jest niezbędny do tego by skorzystać z łaski o której piszemy, więc dalej stoimy w martwym punkcie w tych wyjaśnieniach


Agniulko :)

Nie zauważyłam, żeby saxon napisał ( jak Ty cytujesz), że po spowiedzi pozostaje i wina i kara.... :?

Napisał natomiast, że popełniłaś błąd. O co chodzi? Myślę, że saxon chciał Ci wykazać, że łaska odpustu zupełnego jest czymś innym od łaski obiecanej w związku z przjęciem Komunii w Święto Boego Miłosierdzia. Wypowiedź saxona nie była natomiast zaprzeczeniem prawdy, że w sakramencie pokuty jest gładzona wina.

Wbrew pozorom, jest duża różnica między odpustem zupełnym, a łaską przywiązaną do kultu Święta Bożego Miłosierdzia :)

To teraz ja ( w skrócie) ;) :

- sakrament pokuty- gładzi winę grzechową , uwalnia od kary wiecznej i części kar doczesnych

- odpust zupełny- jest to darowanie wszystkich kar doczesnych ( i tylko to- mimo, iż warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest wcześniejsze zgładzenie winy, sam odpust takiej mocy nie ma- z odpustem wiąże się TYLKO darowanie kar)

- chrzest- gładzi wszystkie winy i kary

- Eucharystia- gładzi niektóre winy ( grzechy lekkie), pozostaje kara

Idźmy dalej.

Warunkiem otrzymania nadzwyczajnej łaski w Święto Bożego Miłosierdzia, jest przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej.

Dzienniczek 300 napisał(a):
Proś wiernego sługę mojego, żeby w dniu tym powiedział światu całemu o tym wielkim miłosierdziu moim, że kto w tym dniu przystąpi do Źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.


Komunia Święta przyjęta godnie w to właśnie święto została niejako wyniesiona przez Chrystusa do rangii chrztu - ponieważ ma ona moc gładzenia wszystkich win i kar - czyli łączy w sobie łaską odpustu zupełnego i spowiedzi. :) - Na tym właśnie polega różnica między odpustem zupełnym, a łaską przywiązaną do przyjęcia Eucharystii w Święto Bożego Miłosierdzia- że te dwie rzeczy - odpuszczenie win i darowanie kar dokonują się za pomocą jednego środka ( tak samo, jak na chrzcie). W innych przypadkach, żeby uzyskać to samo, musimy połączyć dwa środki. ( bo sam odpust zupełny jest tylko darowaniem kar, a sam nie gładzi winy) :)

Ta szczególna łaska jest związana tylko z przyjęciem w Dniu Bożego Miłosierdzia Komunii Świętej- nie ze spowiedzią, do której możemy przystąpić kilka dni wcześniej ( bo oczywiście Komunia musi być godnie przyjęta).


Pn mar 28, 2005 8:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Wyjaśniam (zwłaszcza dla baranka) że cytowałam odpowiedź którą otrzyjmałam od Saxona na priv i w której napisał, że po spowiedzi zostaje wina...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 28, 2005 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Więc dalej pytam, Baranku...
1. skoro przed Komunią trzeba pójść do spowiedzi (nigdzie nie twierdziłam że tego samego dnia)
2. a spowiedź gładzi winę
3. to jaką winę gładzi Święto Miłosierdzia ?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 28, 2005 18:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL