Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 19, 2024 15:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Następna strona
 Kościół Katolicki przekształcił naszą wiarę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
musze dodac zeby mnie ktos nie zrozumial ze nie uznaje starego testamentu ze codzi mi o ksiegi :

tobiasza judyty machabejskie syracha barucha i 2 rozdzialy ksiegi daniela

sa to ksiegi nienatchnione i nie naleza do kanonu pisma swietego


Śr mar 30, 2005 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Hmmm... i powiadasz że te księgi starotestamentalne katolicy dołożyli ? No gratuluję poczucia humoru :) One są w ŻYDOWSKIM KANONIE PISMA ŚWIĘTEGO tyle że w jego trzeciej części - w Pismach (dla doinformowania żydowskie Pismo Święte dzieli się na Prawo, Proroków i Pisma.
Więc nie rozśmieszaj nas dalej tymi popisami wiedzy biblistycznej :D

A Kościół Jezus założył jeden święty i katolicki. I powierzył swojemu Namiestnikowi władzę kluczy oraz nakaz czuwania nad czystością wiary i wspierania w wierze swoich współbraci.

Natomiast jest w Piśmie o różnych charyzmatach i św. Paweł każe ich nie mieszać.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr mar 30, 2005 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 19, 2005 11:25
Posty: 120
Post 
wiecie do jakiego wniosku doszedlem ze jak nie wiadomo oco chodzi to chodzi o pieniadze bo czy (...) - Asienkka
a poza tym stwierdzilem ze niema to jak biblia co jak ja nie zinterpretujesz to bedzie dobrze


Śr mar 30, 2005 19:47
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
rahelix napisał(a):
musze dodac zeby mnie ktos nie zrozumial ze nie uznaje starego testamentu ze codzi mi o ksiegi :

tobiasza judyty machabejskie syracha barucha i 2 rozdzialy ksiegi daniela

sa to ksiegi nienatchnione i nie naleza do kanonu pisma swietego


A Kto Ci o Tym powiedział, że One nie należą do Kanonu?. :o :D

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Śr mar 30, 2005 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
Hmmm... i powiadasz że te księgi starotestamentalne katolicy dołożyli ? No gratuluję poczucia humoru


tak i to sw.hieronim t.zw.ojciec kosciola i inni powyciagali te pisma zydowskie z kosza na smieci i powstawiali je miedzy swiete ksiegi poczytaj w chistorii to sie dowiesz kiedy kanon pism starotestamentowych (septuaginta) zostal ustalony i skontrolowany przez rade zydowska co do wirnosci i zakresu
zreszta mysle ze wiesz to doskonale tylko jak to teraz katolikom wytlumaczyc?

Cytuj:
A Kościół Jezus założył jeden święty i katolicki. I powierzył swojemu Namiestnikowi władzę kluczy oraz nakaz czuwania nad czystością wiary i wspierania w wierze swoich współbraci.


juz raz cie prosilem: dosc z tym pustoslowiem

i jeszcze iedna uwaga:

Cytuj:
Bo tam Jezus bardzo wyraźnie mówi, że kiedy przyjdzie powtórnie to będzie sądził ludzi z pełnienia uczynków miłosierdzia a nie z pustej wiary


nie masz zielonego pojecia o jakim sadzie tu jest mowa bo powinnas wiedziec ze biblia mowi o roznych sadach i odbywajacych sie nie w jednym czasie ale to juz osoby temat


Cz mar 31, 2005 11:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:46
Posty: 42
Lokalizacja: Warszawa
Post W co wierzysz i komu wierzysz?
[quote="grapusia"]Z pewnych źródeł wiadomo iż nasza Biblia została przekształcona.Mam kilku znajomych-protestantów stąd też moje wątpliwości dotyczące naszej religii. Wierze w coś co narzucają mi ludzie.[/quote]

Kochana!
Zastanow sie nad tym, kim jestes i komu wierzysz?
Twoje rozwaząnia i refleksje kojarza mi się ze świadkami Jehowy, ktorzy nieraz tak przewrotnie interpretują Pismo Świete poslugując sie fragmentami wyrwanymi z kontekstu.
Ponadto Kościól jest ustanowiony przez Jezusa Chrystusa,wierzy w Słowo Boże i kieruje się tradycją przekazaną przez Ojców Kościoła.
Sa też objawienia prywatne i dogmaty zatwierdzone przez papieży, i to wszystko składa się na nasza wiarę.Czytając Twoje posty poczułam że jestes bardzo w tym pogubiona, nie osądzam, nie potepioam, ale gleboko Ci wspolczuje!


Wt kwi 05, 2005 9:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
rahelix napisał(a):
tak i to sw.hieronim t.zw.ojciec kosciola i inni powyciagali te pisma zydowskie z kosza na smieci i powstawiali je miedzy swiete ksiegi poczytaj w chistorii to sie dowiesz kiedy kanon pism starotestamentowych (septuaginta) zostal ustalony i skontrolowany przez rade zydowska co do wirnosci i zakresu
zreszta mysle ze wiesz to doskonale tylko jak to teraz katolikom wytlumaczyc?


No cóż możliwe, że tak wygląda w "chistorii"... Natomiast jeśli o historię chodzi to sprawa jest o wiele bardziej złożona. Dlatego też w wielkim skrócie:

1. Pracę nad Septuagintą zakończono około 150 r. p.n.e i ZAWIERAŁA ona dzisiejsze tzw. księgi deuterokanoniczne ST.

2. Septuaginta to nie "kanon pism starotestamentalnych" lecz księgi przetłumaczone na język grecki + te, które po grecku zostały napisane

3. Ostatecznie oficjalny kanon żydowski ustalono w Jamni ok. 90 r. n.e. ODRZUCAJĄC z Septuaginty księgi napisane po grecku.

tylko jak to teraz rahelixowi wytłumaczyć? ;)


Wt kwi 05, 2005 11:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
cytat:

Twórcy Septuaginty opierali się na oryginalnym tekście hebrajskim a dokonali przekładu na język grecki, który od czasów podbojów Aleksandra Wielkiego, rozumiany był niemal we wszystkich krajach śródziemnomorskich i bliskowschodnich.

Powstał na przestrzeni między r. 250 a 150 p.n.e. w Egipcie, gdzie żyła znaczna diaspora żydowska.

Nazwa przekładu pochodzi od łac. septuaginta tj. siedemdziesiąt, bo tylu, a dokładniej 72 tłumaczy, żydowskich uczonych, sprowadzonych z Jerozolimy, według źródeł historycznych (tzw. List Arysteasza - II wiek p.n.e.), przez Ptolemeusza II Filadelfa, króla Egiptu, za sprawą Demetriosa z Faleronu, wybitnego myśliciela, a zarazem kustosza Biblioteki Aleksandryjskiej, na wyspę Faros koło Aleksandrii, po sześciu z każdego plemienia izraelskiego. Mieli oni w ciągu 72 dni przetłumaczyć Pięcioksiąg Mojżeszowy.

Po dokonaniu tego dzieła, stopniowo przekładano pozostałe księgi, już przez innych tłumaczy, tak że całość pracy nad Pismami hebrajskimi zakończono około 150 r. p.n.e.

W trakcie tych prac stopniowo dołączano do składu żydowskie opracowania historyczne, nigdy do tej pory nie zaliczane do hebrajskiego kanonu natchnionych Pism, np. Mądrość Syracha czy Księgi Machabejskie. Z tego też powodu tego składu judaiści nigdy nie uznali za kanoniczny. W Talmudzie dzień zakończenia pracy nad tym przekładem porównywany jest do czarnego dnia Starego Testamentu - dnia wyniesienia złotego cielca.

i jak juz pisalem "ojcowie kk" te wlasnie ksiegi nie natchnione w 3 czy 4 wieku znowu powstawiali do kanonu pisma sw.

cytat:
W owym czasie sam tylko skompletowany pięcioksiąg stanowił kanon. Dalsze więc objawienia zamierzeń Bożych dane ludziom, musiały się ze sobą zgadzać i harmonizować z regułami prawidłowego sposobu wielbienia Boga, to jest zgodnego z wolą Bożą, określonej wszak w tej księdze. Sam Bóg zresztą określił jak rozpoznać proroctwo rzeczywiście pochodzące od Niego, dzięki czemu można zbadać kanoniczność ksiąg proroczych. (V Mojżeszowa 13:1-3; 18:20-22). Porównywanie każdej takiej księgi pism hebrajskich (Stary Testament) z całą Biblią i z historią może zweryfikować ponad wszelką wątpliwość, czy owi prorocy wypowiadali "słowo" w imieniu Boga , i czy ono "sprawdziło się lub spełniło" całkowicie jeśli dotyczyło naszej przeszłości, czy choćby częściowo, jeśli dotyczyło i przyszłości.


Wt kwi 05, 2005 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
No nic. Jak ktoś (oczywiście nie mowa o saxonie) uważa się za mądrzejszego od tych, którzy za natchnieniem Ducha Świętego zajmowali się sprawami Objawienia oraz od wszystkich biblistów, to niestety nie ma sensu z nim dyskutować.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt kwi 05, 2005 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 11, 2003 12:33
Posty: 114
Post 
Nie rozumiem twojego ostatniego postu Agniulka :) Ale to może dlatego, że ja wolę dyskutować z ludźmi, którzy nie używają argumentu: "A bo taki, a taki tak powiedział", bo taki argument powoduje, że dyskusja kończy się, bo ta osoba powiedziała już swoje zdanie, którego nie może zmienić, bo najczęściej nie ma argumentów na poparcie swojej tezy... Dla mnie jedyną rzeczą, która jest niepodważalna jest Pismo Święte i na tym możemy się opierać, natomiast wszystko co pochodzi od ludzi jest obarczone prawdopodobieństwem błędu. Piszesz o ludziach, którzy w natchnieniu Ducha zajmowali sie Biblią, a skąd masz pewność, że ci ludzie napawdę byli natchnieni? Bo ja nie wiem, czy byli. Tak jak uważam, że Jan Paweł II był człowiekiem, który niósł światło i Miłość Chrystusową na cały świat, tak to, że pozwalał nazywać siebie Ojcem Świętym, jest dla mnie niezrozumiałe, wszak: "Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie." (Mateusza 23:9) Tak wiec nawet najwięksi ludzie, słudzy Jezusa, mogą popełniać błędy.


Wt kwi 05, 2005 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
krunch napisał(a):
Dla mnie jedyną rzeczą, która jest niepodważalna jest Pismo Święte i na tym możemy się opierać, natomiast wszystko co pochodzi od ludzi jest obarczone prawdopodobieństwem błędu. Piszesz o ludziach, którzy w natchnieniu Ducha zajmowali sie Biblią, a skąd masz pewność, że ci ludzie napawdę byli natchnieni? Bo ja nie wiem, czy byli.

A co to w ogóle jest Pismo Święte??
Bo odrzucając tradycję nie wiesz nawet co jest w Piśmie Świętym a co nie

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt kwi 05, 2005 22:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
rahelix napisał(a):
tak i to sw.hieronim t.zw.ojciec kosciola i inni powyciagali te pisma zydowskie z kosza na smieci i powstawiali je miedzy swiete ksiegi poczytaj w chistorii...

Jak już pisał saxon, nie wiem jaką chistorię czytujesz... ale gdybyś troszeczkę znał Ewangelię to byś wiedział że na przykład Księgę Daniela to praktycznie do Kanonu Jezus wprowadził a nie św. Hieronim. Ponieważ tylko w kontekście tej księgi są zrozumiałe Jego słowa w których nazywa siebie Synem Człowieczym, ze wszystkimi tego konsekwencjami...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr kwi 06, 2005 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
Księgę Daniela to praktycznie do Kanonu Jezus wprowadził a nie św. Hieronim.


ksiege daniela owszem ale do 12 rozdzialu i nic wiecej


Śr kwi 06, 2005 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
rahelix napisał(a):
ksiege daniela owszem ale do 12 rozdzialu i nic wiecej

Aha... I rozumiem, że te 13-ty i 14-ty to są te które nie pasują treściowo do całości Pisma Świętego w twoim rozumieniu... ciekawe ciekawe... spędziłam cały semestr nad księgami prorockimi i nie wpadłabym na to, że te dwa rozdziały Księgi Daniela kompletnie nie pasuję do reszty ;)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr kwi 06, 2005 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
wdac ten semestr to malo


Cz kwi 07, 2005 16:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL