Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 2:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 167 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Dyskryminacja kobiety w kościele katolickim? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 24, 2009 16:31
Posty: 340
Post Dyskryminacja kobiety w kościele katolickim?
Ostatnio słuchałem rozmowy ta ten temat i tak naprawdę odpowiadający ksiądz na pytania dziennikarki...za bardzo nie wiedział jak udowodnić to że kobiety nie są powołane do kapłaństwa ... ksiadz w kolko powtarzał jakby Jezus chciał to by je powołał... jakie macie na ten temat zdanie, wg. mnie to dyskryminacja płciowa...


Cz sie 27, 2009 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 17, 2009 4:41
Posty: 225
Post Re: Dyskryminacja kobiety w kościele katolickim?
Rozmyślacz napisał(a):
.. jakie macie na ten temat zdanie, wg. mnie to dyskryminacja płciowa...

To po prostu pokłosie patriarchalnej kultury ;-)
Owszem, argumenty teologiczne przeciw kapłaństwu kobiet są słabiutkie.
Opierają się tylko na tym , że Chrystus żadnej nie powołał w skład apostołów. Ale to niezbyt logiczne. Niepowołanie nie oznacza w żadnym wypadku , ze to niemożliwe!.

_________________
Brian: Nie musicie iść za mną, nie musicie iść za kimkolwiek! Musicie myśleć! Jesteście indywidualistami! Tłum: Jesteśmy indywidualistami! Brian: Wszyscy jesteście różni! Tłum: Wszyscy jesteśmy różni! Człowiek w tłumie: Ja nie jestem… Tłum: Ćśśś!


Cz sie 27, 2009 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 17:06
Posty: 96
Post 
Dokładnie!


Cz sie 27, 2009 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Ano tak, czekam aż powstanie temat: Kościół winien trzęsieniom ziemi.

Nie wiem czy skład apostolski to jedyny argument przeciw, ale według mnie coś w tym jednak jest. Chrystus nie był człowiekiem który się przejmował opinią innych, to co mówił nie było łatwiejsze do przełknięcia niż kobieta apostoł. A jednak żadnej nie powołała, do grona, choć wyraźnie widać na kartach ewangelii że kilka kobiet zostało w różny sposób wyróżniony przez Jezusa i tu spokojnie każda kobieta może czuć swoista dumę, bo w żaden sposób nie jest gorsza.

A tak przy okazji, Panowie są wierzący?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sie 27, 2009 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Owszem, argumenty teologiczne przeciw kapłaństwu kobiet są słabiutkie.


Jak wiele publikacji teologicznych na ten temat czytałeś ?

Cytuj:
Niepowołanie nie oznacza w żadnym wypadku , ze to niemożliwe!.


A kto powiedział, że niemożliwe ? Może i możliwe, natomiast Chrystus nie nie powołał.

Co do dyskryminacji, to niedługo będę się bał lodówkę otworzyć, żeby mi jakaś dyskryminacja nie wyskoczyła.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sie 27, 2009 16:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 21:59
Posty: 39
Post 
Słowa papieża Jana Pawła drugiego z jednego z listów apostolskich (wg Wikipedii):

"Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22, 32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne."

IMHO szczególnie istotne jest to, co pogrubiłem.[/i]


Cz sie 27, 2009 17:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
ojej, to naprawdę taki problem? kapłani byli by kuszeni przez zapewne piękne kapłanki :D

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Cz sie 27, 2009 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
A może parytety nie ? Kościół to już dwa tysiące lat doświadczeń ma i jakby uznał że baby są lepsze to by dawno zadziałał. I wcale się nie dziwię że woli z daleka od plotkar, oszołomek, i nastrojowych lasek. Apage... Sio sio...


Cz sie 27, 2009 17:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
tylko czekać na KfK :D Kościół Feministyczno-Katolicki. ale to byłaby tragedia, co by w kościele na kazaniach prawiły! że Kowalska dzieciata, że Janek się ożenił... dajcie spokój :D

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Cz sie 27, 2009 17:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Trafiłeś w sedno. Mi wystarczy jak się dwie kumoszki z moja starą zejdą i pitolą o wszystkich w około że aż głowa puchnie. Takie do ambony dopuścił by najwyżej samobójca. Już widzę tą książynię co o trendach w tipsach napierdala z wysokości ołtarza.. Szkoda gadać. Dalatego mimo wszystko zakrzyknę:

Kościół trzymaj się ! Oleee Oleee Oleee Kościół trzymaj sieeeeeee.


Cz sie 27, 2009 17:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 17, 2009 4:41
Posty: 225
Post 
r4dz10 napisał(a):
tylko czekać na KfK :D Kościół Feministyczno-Katolicki. ale to byłaby tragedia, co by w kościele na kazaniach prawiły! że Kowalska dzieciata, że Janek się ożenił... dajcie spokój :D


Hah. No to proszę o cytat z Pisma Św. potwierdzający ze Kościół nie ma ŻADNEJ WŁADZY, Ewentualnie , ze ta władza jaka ma (bo w końcu jakąś ma) została jakoś ograniczona. Bo inaczej, to , niestety, czysty seksizm który sobie ojcowie Kościoła wzięli z ówczesnej kultury .

Albo inaczej: co takiego jest w kobietach , ze nie mogą być kapłanami w KK?

Żeby było jasne - jestem facetem ;-)

_________________
Brian: Nie musicie iść za mną, nie musicie iść za kimkolwiek! Musicie myśleć! Jesteście indywidualistami! Tłum: Jesteśmy indywidualistami! Brian: Wszyscy jesteście różni! Tłum: Wszyscy jesteśmy różni! Człowiek w tłumie: Ja nie jestem… Tłum: Ćśśś!


Cz sie 27, 2009 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Dobra, to ja własną piersią zasłonię i powiem czemu.

...
...
...
Bo są głupie.


Cz sie 27, 2009 17:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Ech ten brak edycji. Oczywiście poza BEK BEKiem bo to ewenement jest.


Cz sie 27, 2009 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 17, 2009 14:46
Posty: 64
Post 
pfff.... a to argument na poziomie:/

Argument dotyczący gadania o tipsach z ambony... A księża faceci gadają z ambony o samochodach i piłce nożnej?

Więc gdzie problem?

Niemniej jednak nie wyobrażam sobie kobiet jako księży ;) pewnie dlatego, że przyzwyczaiłam się do obecnego stanu rzeczy...
Sensownych argumentów przeciwko kapłaństwu kobiet nie widzę poza tym, że Jezus wybierał jedynie facetów,... ale to chyba wystarczający argument.
Przynajmniej moim zdaniem...

O, i jeszcze jeden ciekawy argument znalazłam ;)

Cytuj:
Na zadane pytanie o kapłaństwo kobiet duchowny [ks. Krzysztof Masiulanis - akademicki duszpasterz Sopotu] odpowiedział, że niewiasty ze względu na "okres i klimakterium" nie są w stanie głosić kazań, czy też spowiadać. Autorka relacji zapytuje natomiast: "Niestety nasz gość nie ustosunkował się do argumentu, że zgodnie z najnowszymi badaniami mężczyźni również przeżywają klimakterium."


:D:D


Cz sie 27, 2009 18:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 29, 2009 17:59
Posty: 430
Post 
Weźże się, Człowiecze, opanuj.
Wytrzeźwiej.
Ochłoń.

Za jakiś czas spojrzysz na sprawy z zupełnie innej perspektywy.

_________________
Homo iudicio certo conscientiae suae semper debet oboedire.
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swego sumienia. — Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1800


Cz sie 27, 2009 18:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 167 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL