Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 10:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona
 Dlaczego w spowiedzi musi pośredniczyć ksiądz? 
Autor Wiadomość
Post 
"w cos takiego jak grzech nie wierzę"...akurat w grzech nie musisz wierzyć :D ...obozy koncentracyjne, łagry, Fritz, bestialski mord na Olewniku - to nie kwestii wiary - to fakty.


Śr maja 14, 2008 15:27

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post 
Alus napisał(a):
...akurat w grzech nie musisz wierzyć :D ...obozy koncentracyjne, łagry, Fritz, bestialski mord na Olewniku - to nie kwestii wiary - to fakty.

Nie mylisz czasem pojęć? Pod hasłem grzech kryje się zarówno morderstwo jak i zjedzenie schabowego w wielki piątek, czyż nie? Dla mnie jeden z tych czynów jest zły a drugi nie jest i nie widzę powodu by wrzucać je do jednego worka. Nie wystarczy podział na czyny dobre i złe?

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Śr maja 14, 2008 15:43
Zobacz profil
Post 
"Czyny dobre i złe"..i te złe my nazywamy grzechem ...więc jednak nie wymagają wiary :)


Śr maja 14, 2008 15:57

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post 
Nie sądzisz że moja kategoria "czynów złych" nie całkiem się pokrywa z Twoją kategorią "grzechów". Obie kategorie nie są tożsame mimo że mogą mieć jakąś część wspólną. Nie każdy grzech musi być dla mnie czymś złym chociaż może być.
Grzech jest po prostu pojęciem charakterystycznym dla określonej religii i obejmuje oprócz zachowań które w zasadzie wszyscy uznajemy za niemoralne również takie co do których wcale nie ma takiej zgody. Czy przykładowo popełniasz grzech modląc się zwrócony nie w stronę Mekki? :)

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Śr maja 14, 2008 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Alus napisał(a):
"Czyny dobre i złe"..i te złe my nazywamy grzechem ...więc jednak nie wymagają wiary

A niektórzy nie nazywają ich ani złem ani grzechem, tylko owocami karmy. To też nie wymaga wiary bo to jest faktem.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Śr maja 14, 2008 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 0:03
Posty: 301
Post 
do autora wątku: Biblia naucza nas że jst tylko jeden pośrednik - Jezus.

jesli chcesz szczegóły dlaczego ksądz nie może pośredniczyć napisz na maila...

_________________
Nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej; jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy. (Rzymian 1:16)


Pt maja 23, 2008 22:25
Zobacz profil
Post 
heh ksiadz mam nam pomóc rozwiązać problemy , grzechy np zwiazane z czystością. Jesli ktoś ma problem z prawem to Bóg raczej mu nie pomoże , potrzebny jest adwokat. Wogóle ale sie czepiacie z tego co wiem to w kościele Ewangelicko Augsburskim tez ksiadz odpuszczagrzechy wypowiadając słowa jako sługa Chrystusa odpuszczam wam grzechy w imię ....itd. Taka praktyka jest nie tylko w kościele katolickim.


So maja 24, 2008 10:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 02, 2007 10:22
Posty: 1324
Post 
Rita napisał(a):
Nie, ale sumienie delikwenta jest. Są ludzie, którzy nie zgadzają się z wieloma aspektami nauczania KrK i z tych rzeczy się nie spowiadają, co nie przeszkadza im uczestniczyć w życiu kościelnym, spowiedzi, komunii itp. Oczywiście większość to sprawy związane z seksem, nie oszukujmy się. W takim wypadku, gdyby ksiądz chciał ode mnie uzyskać zwierzenia na ten temat to odeszłabym od konfesjonału, ale raczej żaden ksiądz tego nie robi. Najwyżej by zapytał czy grzeszę przeciwko 6 przykazaniu, powiedziałabym, że nie. Koniec. Tak robi wiele osób (pytałam).


To, że tak robi wiele osób to żaden wyznacznik prawidłowego postępowania. Kryteria grzechu są jasno określone przez Kościół.
I prawidłowo ukształtowane sumienie katolika musi brać pod uwagę naukę Kościoła.

Cytuj:
Jeżeli osoba nie uważa czegoś za złe, to sumienie ma czyste.


Nie. Jeżeli Kościól określa coś grzechem, a dana osoba tego nie uznaje za grzech to sumienie jej jest źle ukształtowane. Katolicy mają obowiązek kształtowania sumienia zgodnie z wiarą i nauką KK. Nie mogą swoim działaniem przeczyć tej nauce. Jeśli przy takim podejściu (lekceważeniu grzechów i nauki KK w tej materii) przystępują do sakramentów, to popełniają kolejne grzechy i przystępują do sakramentów niegodnie - tym samym więc sami na siebie ściągają gniew Boży. Usprawiedliwianie grzesznego postępowania brakiem uznania tego za grzech (wg własnych kryteriów - bez uwzględniania nauki Kościoła) obciąży nas dodatkowo na Sądzie. Sumienie jest po to, aby je kształtować w oparciu o nauczanie Kościoła, a nie w oparciu o widzimisię, bo tak robią inni.


Wt maja 27, 2008 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 02, 2007 10:22
Posty: 1324
Post 
Rita napisał(a):
Nie mówię że to uczciwe, też uważam, że to hipokryzja, niemniej tak jest.

Jeżeli ksiądz zapytałby o używanie prezerwatyw odeszłabym od konfesjonału, nawet gdybym ich nie używała. Takie pytanie jest zbyt intymne.


Spowiedź to wyznanie grzechów wszystkich, a przynajmniej wszystkich ciężkich. Więc jeśli się używało prezerwatywy należy o tym powiedzieć.
Wyznajesz grzechy Bogu - za posrednictwem księdza. Tylko wtedy możesz dostąpić odpuszczenia grzechów. Tylko przy szczerej spowiedzi. Innej drogi nie ma - jak naucza Kościół.


Wt maja 27, 2008 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 02, 2007 10:22
Posty: 1324
Post 
Aztec napisał(a):
Czym jest w takim razie spowiedź powszechna.
1. Czy w czasie tej spowiedzi bóg odpuszcza ludziom grzechy ?
2. Jeżeli człowiek popełni grzech ciężki i w myślach prosi boga o przebaczenie i odpuszczenie tego grzechu to bóg mu nie odpóści ?


Spowiedż powszechna "niweluje" tylko grzechy powszednie czyli lekkie. Grzech ciężki może być odpuszczony wyłącznie podczas Sakramentu Pokuty, czyli musisz wyznać go księdzu (a raczej Bogu za pośrednictwem księdza). Tylko wtedy możesz dostąpić odpuszczenia grzechu ciężkiego.


Wt maja 27, 2008 16:41
Zobacz profil
Post 
A ciekawsze pytanie ?
Idziesz do konfesjonału, spowiadasz się ksiądz odpuszcza Ci grzechy (załóżmy ze tylko te "lekkie"). A co jeśli okazało by się nieco później że ten ksiądz był już od wielu lat np. ukrytym pedofilem ?

Czy wtedy miał rawo odpuścić twoje grzechy ?


Śr maja 28, 2008 8:50

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post 
Nie jestem fachowcem w tych sprawach ale z tego co wiem grzeszność kapłana udzielającego sakramentu nie ma zadnego wpływu na jego ważność.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Śr maja 28, 2008 12:38
Zobacz profil
Post 
Czyli może dojść do absurdu w którym pedofil w sutannie odpuści grzechy pedofilowi z ulicy bo w końcu spotkają sie dwaj koledzy "po fachu"...


Śr maja 28, 2008 12:47
Post 
mariolcia...ale to już nie Twój problem :)
Każdy odpowiada za siebie i za swoje grzechy.


Śr maja 28, 2008 13:04

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post 
Nie chciałbym tu wyjść na obrońcę zasad religii katolickiej bo nie jestem osobą wierzącą ale czy warunkiem skuteczności spowiedzi nie jest zawsze odpowiednie nastawienie grzesznika. Jeśli grzesznik przystępuje do spowiedzi ze "szczerą skruchą i mocnym postanowieniem poprawy" to nie ma znaczenia jakim człowiekiem jest spowiednik (jesli ma on formalnie prawo spowiadania).
Natomiast opisany przez Ciebie przypadek nie spełnia powyższych warunków "dobrej spowiedzi". No i czyż ostatecznie (jak twierdzą wierzący) nie jest tak że grzechy odpuszcza sam Bóg który przecież ma wiedzieć wszystko i na żadne sztuczki nie da się nabrać? To że ktoś usłyszał "odpuszczam Tobie grzechy" to jeszcze nie znaczy że Bóg tę formułkę zatwierdził :)

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Śr maja 28, 2008 13:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL