Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 14:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 grzechy z dziecinstwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 26, 2008 17:17
Posty: 27
Post grzechy z dziecinstwa
czy jak w dziedzinstwie (miałam dosłownie z 4,5 lat) nieumyslnie oczywiscie zabiłam kilka chomikow (to jednego wyprałam w ludwiku,na jednego usiadłam) bylam nie swiadoma chyba ze moge im zrobic krzywde (przynajmnije po czesci)Czy musze sie z tego teraz spowiadac?? Niby grzechem jest zabijanie jakis stworzonek ale co mam powiedziec w konfensjonale zabilam kilka chomiczkow jak byłam mała?? :?


So mar 01, 2008 7:22
Zobacz profil YIM

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Re: grzechy z dziecinstwa
askulka napisał(a):
bylam nie swiadoma chyba ze moge im zrobic krzywde (przynajmnije po czesci)Czy musze sie z tego teraz spowiadac??

Skoro nie miałaś świadomości że robisz źle to nie musisz.


So mar 01, 2008 9:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: grzechy z dziecinstwa
askulka napisał(a):
Czy musze sie z tego teraz spowiadac?? Niby grzechem jest zabijanie jakis stworzonek ale co mam powiedziec w konfensjonale zabilam kilka chomiczkow jak byłam mała?? :?


Poza tym zabicie zwierząt nie jest grzechem, tzn. nie jest wykroczeniem przeciw piątemu przykazaniu. Tamto przykazanie odnosi się do zabijanie ludzi nie zwierząt. Co innego kwestia znęcania się jako swoiste nieuporządkowanie moralne, ale nie grzech śmiertelny z którego należy sie spowiadać.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So mar 01, 2008 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
No i zakładam, że jesteś już dawno po pierwszej spowiedzi świętej czyli szczerze wypowiedziałaś, że więcej grzechów poza wymienionymi nie pamiętasz ale za nie żałujesz - i te zostały już odpuszczone więc powinnaś ten rozdział traktować za dawno zamknięty.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So mar 01, 2008 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Grzechy z dzieciństwa są bardzo ważne. Sam doświadczyłem dużego uwolnienia po wyznaniu tych grzechów, które popełniłem dawno dawno temu. Jednak chodzi o te grzech, które zostały popełnione po pierwszej Komunii Świętej. Nie wiem czemu, ale tak jest. Znam pewną mistyczkę, której Pan Jezus pokazał wszystkie grzechy począwszy od 8-ego roku życia. Opłakiwała je 9 miesięcy. Zastanowiło mnie czemu akurat od 8-ego roku życia. Wtedy się domyśliłem, że w tym wieku dzieci przyjmują po raz pierwszy Eucharystię. Wygląda na to, że te wcześniejsze grzechy są jak gdyby nie poczytane, zapomniane. Przynajmniej zachowanie Pana Jezusa może na to wskazywać.


So mar 01, 2008 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Hmmm... jakimś rytualizmem i magią mi to trąci. Przy każdej spowiedzi zostają nam odpuszczane także te grzechy, których nie pamiętamy lub nie jesteśmy świadomi. I tego się trzymajmy/
Co to za mistyczka? Czy jej objawienia są uznane za Kościól? Nawet jeśli, to wierzyć w to nie trzeba. Pelnia Objawienia jest w Piśmie Świętym.


N mar 02, 2008 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
kawa napisał(a):
Hmmm... jakimś rytualizmem i magią mi to trąci.

loooooooool... Od kiedy Duch Święty ma coś wspólnego z magią i rytualizmem? Świadomość grzechu jest wynikiem działania Ducha Świętego i jest to jedno z Jego najważniejszych działań*.

* - "A On, gdy przyjdzie, pouczy świat o grzechu"


N mar 02, 2008 21:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Ps. Zabijanie zwierząt może być grzechem ciężkim, ale to zależy od kilu rzeczy. Co innego jak złowię ryby żeby zarobić na chleb a co innego jak podłączysz owcę do prądu i patrzysz jak zaczyna płonąć.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pn mar 03, 2008 21:51
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
No i zakładam, że jesteś już dawno po pierwszej spowiedzi świętej czyli szczerze wypowiedziałaś, że więcej grzechów poza wymienionymi nie pamiętasz ale za nie żałujesz - i te zostały już odpuszczone więc powinnaś ten rozdział traktować za dawno zamknięty.


A co z koniecznością wyznania zapomnianych grzechów ciężkich ?


Cz mar 27, 2008 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
mówimy o grzechach popełnionych przed pierwszą spowiedzią - cofanie się po kilkunastu latach do tego okresu (przy nie zatajeniu grzechów podczas tej spowiedzi) jest skrupulanctwo.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz mar 27, 2008 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Hitman - pod warunkiem, że nie zapominasz o miłosierdziu.

Sama świadomość grzechu, bez wiary w miłosierdzie, Judasza doprowadziła do samobójstwa. Jakoś nie mam poczucia, by to było działanie Ducha Świętego...

Ale to dygresjo-sprostowanie, mam prośbę, by tu nie rozwijać wątku...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 27, 2008 22:03
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
mówimy o grzechach popełnionych przed pierwszą spowiedzią - cofanie się po kilkunastu latach do tego okresu (przy nie zatajeniu grzechów podczas tej spowiedzi) jest skrupulanctwo.


kochana mróweczko- sama kiedyś miałam podobną sytuację. spytałam jasno księdza, czy trzeba się spowiadać z czegoś, co miało miejsce kilkanaście lat temu- oczywiście przy założeniu, że chodzi o grzech ciężki, o którym wcześniej zapominałam- odpowiedź była : TAK. Żadnego ale ...

Problemen jest raczej świadomość w chwili popełniania grzechu, która decyduje o "wadze", a nie konieczność spowiedzi z zapomnianych grzechów ciężkich- bez względu na to, jak dawno były popełnione.

P.S. Twojej odpowiedzi już nie przeczytam :)


Cz mar 27, 2008 23:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Baranek co innego grzechy ze swojej maleńkości sprzed pierwszej spowiedzi sakramentalnej, a co innego późniejsze. Bo ja nie wiem ile i jakich grzechów ciężkich popełniłam od początku swego życia do momentu tego sakramentu. Ale wyspowiadałam się ze wszystkich jakie sobie przypomniałam szczerze - jednak jestem pewna, że to nie były wszystkie jakie popełniłam. To niemożliwe aby je pamiętać. Ale one zostały mi odpuszczone definitywnie bo Bóg jest Bogiem Miłosiernym a nie tyranem z listą wszystkich naszych grzechów, które odhacza przy każdej spowiedzi - zaznaczając które pominęliśmy. Stąd też formuła: "więcej grzechów nie pamiętam za wszystkie serdecznie żałuję", oraz słowa kapłana "ja odpuszczam tobie grzechy w imię..." a nie "odpuszczam ci wyznane grzechy".

Jeszcze raz - jeżeli pierwsza spowiedź była szczera i przygotowana to nie powinniśmy wątpić w Boże miłosierdzie. Cofanie po latach do tego okresu jest skrupulanctwem.

Baranku wiele razy pisałaś na forum o swoich wątpliwościach i podchodzeniu bardzo skrupulantnym do przepisów i nakazów. Jeżeli byś spytała księdza o tą konkretną sytuacje odpowiedział by tak samo. Ale powtórzymy mówimy o przypadku opisanym w pierwszym poście a nie ogólnej zasadzie gdy przypomnimy sobie grzech ciężki.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt mar 28, 2008 10:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post 
Nagorsze są grzechy do bierzmowania (jeszcze nie ma się tak rozwiniętego sumienia i, niestety, mogą wydarzyć się rzeczy, których będziemy się wstydzić) , potem to tylko walka z samym soba o ich szczere wyznanie.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt cze 06, 2008 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post 
hitman napisał(a):
Grzechy z dzieciństwa są bardzo ważne. Sam doświadczyłem dużego uwolnienia po wyznaniu tych grzechów, które popełniłem dawno dawno temu. Jednak chodzi o te grzech, które zostały popełnione po pierwszej Komunii Świętej. Nie wiem czemu, ale tak jest. Znam pewną mistyczkę, której Pan Jezus pokazał wszystkie grzechy począwszy od 8-ego roku życia. Opłakiwała je 9 miesięcy. Zastanowiło mnie czemu akurat od 8-ego roku życia. Wtedy się domyśliłem, że w tym wieku dzieci przyjmują po raz pierwszy Eucharystię. Wygląda na to, że te wcześniejsze grzechy są jak gdyby nie poczytane, zapomniane. Przynajmniej zachowanie Pana Jezusa może na to wskazywać.


Ods komunii do bierzmowania sa najtrudniejsze do wyznania. Jeżeli ksiądz nie chce wysłuchać twojej spowiedzi (jeżeli ma być naprawdę szczera), mozesz iść do innego.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt cze 06, 2008 12:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL