Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 8:44



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ] 
 Zapominanie grzechów. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 12, 2007 15:37
Posty: 36
Post Zapominanie grzechów.
Witam!

Mam taki problem:

Wielokrotnie zapominam jakichś grzechów, czyli że na jednej spowiedzi, potem na następnej itd. Teraz już na przykład nie wiem o co chodziło :( Czy można poprosić o rozgrzeszenie mówiąc, że były jakieś grzechy, ale teraz już sie nie wie jakie? Albo podam tylko typ grzechu, czyli przeciw jakiemu przykazaniu... Czy ksiądz dla spokoju mojego sumienia może mi dać takie rozgrzeszenie?

Dalej:
Słyszałem, że grzeszenie bo "i tak pójdę do spowiedzi, to mogę zgrzeszyć jeszcze raz", także jest grzechem i to chyba nawet dość ciężkim, jeśli mogę podzielić na bardziej ciężki i mnie ciężkie. A wy co na ten temat myślicie?

I ostatnie:
Lubię sobie pooglądać teledyski. Wiecie, że tam czasami są np. kobiety w bieliźnie... Czy oglądanie takich teledysków jest grzechem? Zaraz ktoś pewnie odpowie: Jeśli masz skojarzenia, to tak. Ale w tym problem, że ja nie wiem czy mam. Może się to wydawać strasznie głupie, ale ja nie wiem czy mam... I czy słuchanie piosenek z przekleństwami po polsku, lub nieprzyzwoite w obcym języku jest grzechem? Oraz czy w książeczce są wypisane wszystkie grzechy, z których trzeba się spowiadać? Czy może tam nie ma wszystkich?

Postaram się zapytać na spowiedzi o to wszystko (o ile nie zapomnę), ale mam nadzieję, że wy też mi pomożecie i odpowiecie na moje liczne pytania.

Z góry dziękuję!


Pn cze 02, 2008 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 12, 2007 15:37
Posty: 36
Post 
A i jeszcze jedno: Po tych spowiedziach, gdzie nie mówiłem wszystkiego, nie czułem się tak w 100% spełniony. Wiecie o co chodzi? Czułem, że ta spowiedź jest niepełna i chcę siętego uczucia pozbyć i wyspowiadać wreszcie w 100%.


Pn cze 02, 2008 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Podejście "i tak pójdę do spowiedzi, to mogę zgrzeszyć jeszcze raz" to grzech przeciwko duchowi świętemu i praktycznie jest nieodpuszczalny.

Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
1. Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
4. Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej.
5. Mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia.
6. Umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci.

Tyle, że zwróć uwagę na podkreślone słowo. Ponad to, jeżeli żal później będzie szczery to ten grzech jednak zostanie odpuszczony. Ale póki jest zuchwały jest nieodpuszczalny.

A co do tych teledysków to już pomijając skojarzenia to odpowiedz sobie na pytanie po co je oglądasz i jeżeli na pierwszym miejscu jest oglądanie tych babek to chyba będzie to grzech, ale to zależy od Ciebie.

Dużo Ci spowiednik powie w konfesjonale, to nie potwór, on rozumie że ludzie są grzeszni i postara Ci się pomóc, uwierz mi nie masz się czego bać, nie takie historie on już słyszał.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pn cze 02, 2008 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
No a co do zapominania to jeżeli na prawdę zapomniałeś to przecież móisz "więcej grzechów nie pamiętam"

Szatan może Ci dawać uczucie niespełnienia spowiedzi, ale pamiętaj Bóg nie szuka pretekstów aby nas potępić, jeżeli nie pamiętałeś a to co pamiętałeś powiedziałeś to jesteś czysty.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pn cze 02, 2008 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 12, 2007 15:37
Posty: 36
Post 
Dzięki wielkie! Popytam się jeszcze trochę spowiednika. A teledyski oglądam raczej jak chcę sobie posłuchać fajnej muzyki. Jeszce raz dzięki!


Pn cze 02, 2008 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 16:34
Posty: 58
Post Re: Zapominanie grzechów.
pytajacyorade napisał(a):
Witam!
Wielokrotnie zapominam jakichś grzechów, czyli że na jednej spowiedzi, potem na następnej itd.


Myślę, że formułka "więcej grzechów nie pamiętam" wyjaśnia wszystko. Dla spokoju sumienia można od czasu do czasu odbyć spowiedź generalną, gdzie to poruszysz. Oczywiście zaznacz, że zapomniałeś ich wyznać (taka informacja pomoże księdzu w nauce).

A jeśli podchodzisz skrupulatnie: boisz się że zapomnisz wyznać, a nie chcesz mieć kaca moralnego potem to idź do spowiedzi z kartką. Poważnie.

Cytuj:
Słyszałem, że grzeszenie bo "i tak pójdę do spowiedzi, to mogę zgrzeszyć jeszcze raz", także jest grzechem i to chyba nawet dość ciężkim, jeśli mogę podzielić na bardziej ciężki i mnie ciężkie.


Wg KKK nawet bardzo ciężki - jest to grzech przeciw Duchowi Świętemu. A i tak zwyczajnie po ludzku - postępowanie "zgrzeszę a Ty Boże mi i tak wybaczysz" jest bardzo nie fair. Nie jest to pyszne wynoszenie się ponad Boga?

Cytuj:
Lubię sobie pooglądać teledyski. Wiecie, że tam czasami są np. kobiety w bieliźnie... Czy oglądanie takich teledysków jest grzechem?


Jeśli oglądasz je świadomie i tylko po to by pooglądać poobnażane ciała - to chyba tak. Ale jak się jakiś "trafi" (oglądasz po kolei jak leci) to nie.

Cytuj:
I czy słuchanie piosenek z przekleństwami po polsku, lub nieprzyzwoite w obcym języku jest grzechem?


Również uzależniałbym ocenę tego od intencji.

Cytuj:
Oraz czy w książeczce są wypisane wszystkie grzechy, z których trzeba się spowiadać? Czy może tam nie ma wszystkich?


Niekoniecznie muszą być wszystkie możliwe do popełnienia. Poza tym są one ujęte raczej hasłowo.


Pn cze 02, 2008 21:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Cytuj:
Oraz czy w książeczce są wypisane wszystkie grzechy, z których trzeba się spowiadać? Czy może tam nie ma wszystkich?

o matko! :o
a jaką masz książeczkę? a jeśli ktoś ma inną, z innym zestawem pytań,to ma większe/mniejsze szanse na zbawienie?
czy Jezus pisal jakiś kodeks karny?
zawsze irytowaly mnie takie "zestawy pytań", ankietki do spowiedzi. To taka proteza sumienia. Penitent, zamiast zastanowić się nad swoim życiem w świetle Ewangelii, odpowiada na gros kazuistycznych zagadnień.

Pewnie, że nie ma tam "wszystkich grzechów". Bo wymyślający je nie ma takiej wyobraźni, żeby opisać wszystkie sytuacje życiowe wszystkich czytelników, w calym ich zróżnicowaniu.
Po to mamy sumienie i Slowo Boże, żeby z nimi konfrontować swoje życie.

Polecam również książkę "grzechy w kratkę" o. Śliwińskiego. Poruszona jest w niej też kwestia rachunku sumienia. Może zainspirują


Pn cze 02, 2008 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Nie no nie ma co się zaraz unosić.

Ja widziałem kiedyś jak byłem na kanonach takie kartki leżały a'la książeczki z grzechami koło konfesjonałów.
Na jednej kartce jedno przykazanie i tam przykłady złamania tego przykazania.

Np.
Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną.
- podczas mszy w ogóle nie myślę o tym co się dzieje
- Nie poszedłem do kościoła choć mogłem ale to czy tamto
- Za bardzo skupiam się na dążeniu za pieniądzem zaniedbując rodzinę i stronę duchową
- itd itp

I uważam że był to bardzo dobry pomysł aby podczas kolejki do konfesjonału ludzie takie rzeczy przeglądali...

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Wt cze 03, 2008 0:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
OK. W "moim" kościele też zwykle przy konfesjonalach leżą materialy pomocne w przygotowaniu do sakramentu. też w formie pytań. Tylko nie jest to obszerna, kazuistyczna lista, a bardziej pewne podpowiedzi, dość ogólne wskazówki, naprowadzające na sfery, nad którymi należy się zastanowić.
Spowiedź to nie wypelnianie -PITa, tylko refleksja nad życiem zwieńczona powierzeniem się Bogu.


Wt cze 03, 2008 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 29, 2007 15:47
Posty: 15
Post 
gdzies czytałam, iż takie rachunki sumienia to do końca nie są dobre, bo sprzyjaja pokusom...to jest jak student medycyny wgłebiajac sie bardziej w choroby, nagle widzi podobne objawy u siebie...
Tak samo z rach sumienia...." tego nie zrobiłem, to moze spróbujemy" zawsze istnieje taka pokusa...


Wt cze 03, 2008 20:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 12, 2007 15:37
Posty: 36
Post 
Dzięki serdeczne wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam!


Śr cze 04, 2008 16:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 12, 2007 15:37
Posty: 36
Post 
Witam ponownie!

Wczoraj byłem po raz kolejny u spowiedzi. Dzisiaj obejrzałem w telewizji ten teledysk: http://youtube.com/watch?v=uHRarzuYRXI

Moim zamierzeniem raczej nie było oglądać tej kobiety, tylko posłuchać muzyki (leciała wtedy lista). Nie chcę dzisiaj iść znowu do spowiedzi. Raczej nie muszę? W gruncie rzeczy tam nie ma raczej nic pokazane, a ja chciałem chyba posłuchać muzyki... Trudno to określić, ale mi się zdaje, że chciałem posłuchać tej muzyki, a nie ją oglądać. Muszę iść do spowiedzi, czy wystarczy, jak powiem to księdzu na następnej?


Wt cze 17, 2008 10:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Zależy to wszystko od Twojej intencji oglądania. Jeśli oglądałeś ten teledysk nie patrząc na niego, by nasycić swoje oczy tym co na nim jest, a dlatego że był dołączony do piosenki to okej nie ma problemu.
Gdyby za samo patrzenie trzeba było iść do spowiedzi, to albo nie mógłbym żadnego filmu obejrzeć (bo w każdym teraz jest erotyka- w różnym nasileniu), albo po każdym do spowiedzi chodzić :]
Nie dajmy się zwariować. Ale czuwajmy!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt cze 17, 2008 14:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 12, 2007 15:37
Posty: 36
Post 
Dzięki wielkie za odpowiedź!

Właśnie ja starałem się nie patrzeć tam, gdzie nie powinienem... Następnym razem, żeby nie mieć takich dylematów to chyba przełączę...


Wt cze 17, 2008 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Już przy pierwszym pytaniu zastanawiałam się czy nie zamknąć tego tematu, wtedy zostawiłam, teraz zamknę. Sumienie nie można kształtować w oparciu o przypadkowe wypowiedzi anonimowych użytkowników na forum. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w konfesjonale.

Pozdrawiam
moderator

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt cze 17, 2008 17:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL