Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 8:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Czy rzeczywiście trzeba mówić grzechy? - Spowiedź 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Tyle że ten fragment nic nie mówi o ich odpuszczeniu.
Dla mnie ten fragment :wyznajcie sobie nawzajem grzechy - to znaczy - nie udawajcie przed innymi świętych skoro takimi nie jesteście.

Ale to że się komuś zwierzycie nie gwarantuje nam odpuszczenia grzechów - ten fragment nic o tym nie mówi.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Cz maja 22, 2008 0:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
dokładnie Obcy.
masz racje.
ale chodzi o pojednanie z czlowiekiem ktoremu sie wyrzadilo krzywde. nalezy to zrobic.
odpuszcza grzechy Bóg, nie ludzie. my mozemy wybaczac ludziom albo nie.
rozumiem o co ci chodzi z ta spowiedzia w konfesjonale i musze przyznac ze masz troche racji...ale z drugiej strony to jest troche tez dziwne i takie na pokaz bo przeciez Bóg zna człowieka dobrze i wie, jakie ma intencje.
z ludzmi mocno wierzacymi jest srpawa prosta, gorzej z tymi slabymi i tu masz racje. ale z drugiej strony kosciol powinien nauczac ze spowiedz w modlitwie do Boga jest wazna, ze tez mozna w ten sposob okazac skruche i zalowac za grzechy, nie tylko w trakcie spowiedzi przy konfesjonale.


Cz maja 22, 2008 7:20
Zobacz profil
Post 
Hunter - "wiele dokumentów napisanych przez ludzi"...dla ścisłości - Psalmy i Ewangelie też napisali, czy spisali ludzie :)
I spisali także słowa Chrystusa "Komu grzechy odpuścicie są im odpuszczone.." ale tylko mocą Boga, kapłan nie czyni tego sam z siebie.


Cz maja 22, 2008 7:38

Dołączył(a): So mar 15, 2008 16:56
Posty: 38
Post 
Alus napisał(a):
Hunter - "wiele dokumentów napisanych przez ludzi"...dla ścisłości - Psalmy i Ewangelie też napisali, czy spisali ludzie :)
I spisali także słowa Chrystusa "Komu grzechy odpuścicie są im odpuszczone.." ale tylko mocą Boga, kapłan nie czyni tego sam z siebie.


Naprawde?
..."Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo pisma, ale kierowani Duchem Świętym mówili Boga święci ludzie."2Piotr 1,21


Cz maja 22, 2008 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
nie rozumiem co ma ten cytat do wątku...
nie zgadzasz się ze stweirdzeniem że moc odpuszczania grzechów ma Bóg czy z tym że ludzie spisali Księgi ?


Cz maja 22, 2008 13:43
Zobacz profil
Post 
Naprawdę :)
- "To przedewszystkim miejcie na uwadze, że zadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania"(2P 1,20).
Pismo podaje słowa Jezusa - "Którym grzechy odpuścicie...(J 20,23) - a Ty piszesz o wyborze między księdzem a Bogiem.


Cz maja 22, 2008 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
No ale jak miał to powiedzieć:

Ci którym grzechy będziecie mieli zamiar odpuścić to Bóg im odpuści a wy zróbcie coś żeby wiedzieli że mają je odpuszczone?

Tu chodzi o to, że oni mają wykonać pewną czynność którą potocznie nazwałbym "odpuszczaniem grzechów" - zaś odpuszcza grzechy sam Bóg.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Cz maja 22, 2008 22:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
czyli to oznacza ze my mamy wybaczyc te grzechy a Bóg odpuszcza?
aha no i czy tym wybaczajacym ma byc ten pokrzywdzony czy przedstawiciel duchowienstwa jakis?


Pt maja 23, 2008 8:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Nie my tylko duchowni z odpowiednimi święceniami, nie każdy ma ten przywilej.

Poza tym kiedy skłamiesz podczas spowiedzi to i tak ksiądz mówi " Ja odpuszczam tobie grzechy..." a mimo to grzechy nie są odpuszczone, więc to Bóg je odpuszcza a nie człowiek.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt maja 23, 2008 9:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
0bcy_astronom napisał(a):
Nie my tylko duchowni z odpowiednimi święceniami, nie każdy ma ten przywilej.

Poza tym kiedy skłamiesz podczas spowiedzi to i tak ksiądz mówi " Ja odpuszczam tobie grzechy..." a mimo to grzechy nie są odpuszczone, więc to Bóg je odpuszcza a nie człowiek.

looooooooool... Obcy doczytaj trochę, bo brakuje CI podstawowej wiedzy. I nie chodzi mi o Katechizm, ale o Ewangelię. Odpuszczanie grzechów to nie żadne przywilej... Już bardziej ośmieszającego słowa nie mogłeś użyć. To jest władza! I to w dodatku władza dana człowiekowi przez Boga i przekazywana także człowiekowi przez człowieka (alumnowi przez biskupa). Grzechy odpuszcza ksiądz. Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej dla Ciebie.


Pt maja 23, 2008 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
nie hitman, to tym im szybicej zrozumiesz ze czlowiek nie ma mocy odpuszczania grzechow tym lepiej bedzie dla ciebie.

aha no i powiedzcie mi co do jasnej ciasnej ma ksiadz do moich grzechow skoro jego nimi nie urazilem tylko inne osoby ktore skrzywdzielm.? w Piśmie jest napisane zeby sie pojednac najpierw z tymi ludzmi a pozniej te grzechy moga byc odpuszczone przez Boga.


Pt maja 23, 2008 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 15, 2008 16:56
Posty: 38
Post 
...celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: "Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!" 14 Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony... Luk 18,14

Oto kolejny przyklad wyznania grzechow tym razem z NT. Uzyte tu slowo usprawiedliwiony to slowo nr 1344 Str Gr man {diakaioo} oznaczajace niewinny, sprawiedliwy, wolny od grzechu. Sakrament pokuty jest w istocie zeczy wyznaniem grzechow tutaj doskonale zilustrowanym.

Alus- smutne jest to ze potrafisz zacytowac jeden wiersz z Bilbii traktujac go jak blankiet bezpieczenstwa gotowy do uzytku w kazdej chwili. Najgorsze jednak jest to ze nierozumiesz co cytujesz a juz z tym PRYWATNYM WYJASNINIEM to dales plame na dobre. Nie pytaj dlacaego bo nie chce robic ci wstydu.
Idac twoim tropem moglbym sypac przykladami z Biblii ktore jednoznacznie rozprawiaja sie z wiekszoscia dogmatow KK. Nie zrobie tego bo nie ma to sensu.
Pozytywne w tym wszystkim jest to ze jestes cokolwiek w stanie zacytowac i z czego bardzo sie ciesze biorac pod uwage to co napisales wczesniej.


Pt maja 23, 2008 13:57
Zobacz profil
Post 
- "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i ja was posyłam".
Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im:
- "Weźmijcie Ducha Świętego. Którym grzechy odpuścicie, sa im odpuszczone, a którym zatrzymacie, sa im zatrzymane" (J 20,21-23).
Teraz masz okazję mnie zawstydzić :) i udowodnić, że nie rozumiem Pisma, a spowiedź uszna to wymysł ludzki i katolik może sobie wybierać wg własnych upodobań.
Przypowieść Jezusa o celniku poprzedza akt przekazanie przez Zmartwychwstałego Chrystusa, Ducha Św Apostołom i ustanowienia Sakramentu spowiedzi.
"ja mając do wyboru księdza albo Boga, wybiorę Boga"...a temat brzm :"Czy rzeczywiście należy mówic grzechy - spowiedź" - to wybierając Boga nalezy rozumiec, że omijasz konfesjonały?


Pt maja 23, 2008 18:07

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Odpuszczanie grzechów to władza a nie przywilej. Może to zrobić nawet ksiądz, który został pozbawiony "przywileju" (możliwości) pełnienia posługi w konfesjonale (np. wystąpił ze stanu kapłańskiego czy coś w tym stylu). Odpuścić grzechy może także ksiądz, który np. opuścił stan kapłański i założył rodzinę itd., ale tylko w szczególnych przypadkach (jak np. w obliczu czyjejś śmierci). Zakaz pełnienia posługi kapłańskiej wydaje Kościół by nie wprowadzać nieporządku - by gościu w dżinsach i koszuli nie odpuszczał grzechów na placu zabaw i nie odprawiał mszy w hipermarkecie, ale to jest tylko przepis porządkowy mający na celu dobro wiernych i przede wszystkim porządek. Ale władzy tej ksiądz nie traci i nawet jeśli porzucił stan duchowny, to jeśli jest świadkiem np. wypadku samochodowego to może odpuścić grzechy umierającemu człowiekowi. Władza ta jest niezbywalna.


Pt maja 23, 2008 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Ale dlaczego władza? Co on rządzi kimś dzięki temu? Daj mi 15 zł to Ci grzechy odpuszczę? Kapłan ma służyć dlatego jest to przywilej a nie władza.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt maja 23, 2008 23:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL