Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 14:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona
 Czy za głoszenie herezji na forum grozi ekskomunika? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Tolkienie, widzę że Ty zupełnie nie zrozumiałeś mojego posta. Ja nie skupiam się na kwestii konsekwencji wobec użytkowników grzeszących i będących nie-katolikami, nie chodzi mi o żadne ekskomuniki ani to czy kogoś razi czy nie.
Zadałem moderatorom, którzy są katolikami, pytanie o to jak godzą to co tu ma miejsce ze swoim sumieniem oraz nauką Kościoła, według której notorycznie grzeszą.
Moim zdaniem logicznym działaniem przy kierowaniu się nauką Kościoła, w tym wspomnianymi przeze mnie wykazami grzechów, byłoby uniemożliwienie podważania prawda wiary na tym forum oraz zbanowanie osób które to robią, w tym mnie.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn paź 30, 2006 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Myślę że tutaj istotne jest rozsądne rozeznanie przez moderatorów intencji jaką kieruje się jakiś user. Jeśli ktoś jest na forum, bo szuka Boga, wypowiada swój konflikt wewnętrzny, chce odnaleść Prawdę, wyjaśnić wątpliwości w wierze, powrócić na ścieżkę wiary to wtedy wszystko jest OK i tak może być.
Ale jeśli ktoś jest na forum po to by głosić swe przekonania sprzeczne z wiarą, jeszcze je ośmieszając, usiłując wmawiać je innym, co ma często miejsce na forum, na żadną wolność wypowiedzi nie powinno mieć miejsca na forum katolickim, i moderatorzy powinni zdawać sobie sprawę że dopuszczając do tego zezwalają na grzech, więc postępują wbrew sumieniu.


Pn paź 30, 2006 23:03
Zobacz profil
Post 
Incognito

Zrozumiałem Twój post, ale odniosłem sie do całego tematu, a temat jest pytaniem o ekskomunikę w jaka możnaby ewentualnie podpaść pisząc na tym Forum.

Deklarujesz się jako ateista, tak wiec praktycznie juz jestes ekskomunikowany bo odrzuciłes Boga, co jak sam napisałes powinno skutkowac zbanowaniem z Forum :D

To samo jednak musiałoby dotyczyć osób innego wyznania, bo one także podważaja niektóre dogmaty głoszone przez KrK.

Czyżbys przez to dażył by to Forum stało sie czysto katolickie?
Bo obecnie takim nie jest, gdyz dopuszcza do dyskusji osoby podważające nauki KK.

Gdzieś tu już podobny temat był i nawet chyba ty proponowałeś dział tylko dla katolików. Dział do którego by przystapic potrzebne bedzie swiadectwo chrztu i opinia proboszcza :D (aktualizowana co 6 miesięcy)


Pn paź 30, 2006 23:14

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Nie jestem ateistą tylko agnostykiem. Nie mam nic przeciwko zbanowaniu mnie jeśli na forum zostaną wprowadzone bardziej restrykcyjne zasady.
Tak, uważam, że to forum powinno być czysto katolickie i podważanie prawd katolickich nie powinno mieć tu miejsca. Co więcej uważam iż obowiązkiem katolickiej administracji jest nadanie forum właśnie takiej postaci, a jako dowód podaję wcześniej napisane uzasadnienie o grzechach cudzych i grzechowi przeciwko Duchowi Świętemu.
Jeśli uważasz, że w moim toku rozumowania jest coś nielogicznego i popełniłem błąd we wnioskowaniu, proszę o wyszczególnienie go.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn paź 30, 2006 23:21
Zobacz profil
Post 
Nie podniecaj się tak :D

Nie zarzucam ci nielogiczności.
Jest tylko pewien problem, co zrobic z ekumenizmem? Czyżby umarł wraz z JPII ?

Bo chyba nie wierzysz w to, ze Protestanci nagle zaczna uznawać dogmat o Niepokalanym Poczeciu?

Nie widzisz tutaj sprzeczności? Portal ekumeniczny - heretykom na Forum wstep wzbroniony :D


Pn paź 30, 2006 23:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
tolkien
Cytuj:
No dobrze.
Napisałes, ze ziobro_adama jest protestantem. To jest forum ekumeniczne tak więc ma on prawo pisać tutaj. Jako protestant może podważać co najwyżej dogmat o Wniebowzieciu i Niepokalanym Poczeciu, bo boskości Chrystusa z pewnościa nie podważa. Może to jednak zrobić muzułmanin.
No i mamy problem, bo jak tu nałożyc katolicka ekskomunike na protestanta lub muzułmanina skoro Kosciół głosi ekumenizm Suszę zęby

Może zamiast straszenie czyms co ich nie obchodzi zbyt wiele, lepiej zaznaczyć w dyskusji, ze katolikami* nie są, a jeżeli kogoś to razi to po prostu usunąc wszystkich innego wyznania i zrobić to forum czysto katolickie*

P.S
* Celem wyjasnienia. Przymiotnik "katolicki" jest tutaj uzyty nie jako greckie tłumaczenie słowa "powszechny", ale jako okreslenie przynalezności do KrK. Bo tak to słowo jest rozumiane przez wiekszośc ludzi i nie bawmy sie w niuanse językowe, bo to nie ma najmniejszego sensu

olkien dam za to sobie uciąć głowę, że w przypadku który opisujesz jeszcze znalazłbyś miejsce dla katolika który odszedł od wiary
więc i tak czysto katolickie by nie było...

poza tym jestem przeciwko
niech swoje poglądy wygłaszają w kulturalny sposób różne osoby
byleby nie oskarżali złośliwie i nie klnęli, i się nie czepiali ludzi formułując bzdurne zarzuty na prędce...


Incognito skoro nie chodzi ci o żadne ekskomuniki to robisz nam tutaj offtop :)

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn paź 30, 2006 23:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
W takim razie jakiś moderator go wydzieli jeśli uzna to za stosowne.

@tolkien
Emotikonki które wstawiasz wskazują że to raczej Ty się podniecasz. We mnie temat nie wzbudza żadnych emocji. Ekumenizm to kwestia osobna i na inny temat, tutaj tylko napomnę to, że dla katolika ekumenizm nie powinien być ważniejszy niż własne trwanie w stanie Łaski Uświęcającej.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn paź 30, 2006 23:35
Zobacz profil
Post 
Incognito

Zadałem ci pytanie, czy nie widzisz sprzeczności.
Ekumenizm to też nauka Kościoła jakbys nie wiedział.
Podważanie dogmatów przez innowierców wobec katolików ma swoje dobre strony. Katolik jest bowiem zmuszony do poglebienia swojej wiedzy, która zazwyczaj jest bardzo płytka. Pogłebienia w celu obrony.

Takie coś może służyc tylko dobrej sprawie. Natomiast wzajemne słodzenie sobie, przytakiwanie i cukierkowatośc niczemu nie służy, chyba tylko osobom cierpiacym na bezsennośc.

Tak więc stwierdzam, ze Twój pomysł jest tylko z pozoru dobry, bo faktycznie prowadzić on moze do rozwalenia Forum i znikniecia interesujących tematów.

Pozostana tylko bzdury o oralnym seksie, masturbacji, kopulacji lub wymiana obrazków i wzajemnych "ochów" i "achów"...no i polityka, lae tez w okrojonym zakresie


Pn paź 30, 2006 23:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Incognito napisał(a):
Spójrzmy teraz na wykaz grzechów cudzych:
1. Namawiać do grzechu
2. Grzech nakazywać
3. Na grzech drugich zezwalać
4. Innych do grzechu pobudzać
5. Na grzech drugich milczeć
6. Grzech drugich pochwalać
7. Grzechu nie karać
8. Do grzechu pomagać
9. Grzechu innych bronić


Incognito:
1. Nie mam możliwości zezwalania lub nie na to, co ktoś myśli. Tak w ogóle. Jedyne co teoretycznie mogę (na forum), to zabronić (czytaj: konsekwentnie wycinać) wszystkie poglądy "nieprawomyślne", niezależnie, czy są wypowiadane w ramach poszukiwania odpowiedzi czy jako głoszenie takich czy innych stwierdzeń...

2. Milczeć... Umówmy się - jestem tylko człowiekiem, mam swoje życie nie-forumowe. Nie mogę, nie mam siły i czasu wszystkiego czytać i wszystkiego komentować. Jeśli czytam, nikt nie skomentował dotąd albo nie komentowałam stronę wcześniej - staram się to robić...

3. Karać... A masz pomysł, jak karać ludzi za to, co myślą i mówią? Język wyrywać, obcinać palce (klawiatura), dekapitować (myśli)?

4. Bronić... A kto z nas broni głoszenia herezji? Bronić znaczyłoby popierać. Jeśli czegokolwiek bronimy, to wolności myślenia i wolności słowa. Człowiek jest wolny. Może odrzucić Boga...

Ogólnie, proponowałabym, żeby do sformuowań podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Inaczej musiałbyś karać (osobiście) każdego pijanego w sztok... Też grzech :?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt paź 31, 2006 0:02
Zobacz profil
Post 
Incognito napisał:
Cytuj:
uważam, że to forum powinno być czysto katolickie i podważanie prawd katolickich nie powinno mieć tu miejsca.
przecież nikt nie-wierzącego nie zmusza do przebywania na tym forum! osoby takowe same się wtryniają tam gdzie nie powinny i o czym nie mają nawet "cieniowatego" pojęcia.


Wt paź 31, 2006 1:49

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
@tolkien
Myślę, że masz płytki obraz katolicyzmu. Ludzie robią doktoraty z teologii, zajmują się nią całe życie i ciągle mają kwestie do omówienia oraz do zgłębienia, sam konflikt między tradycjonalistami a modernistami daje szerokie pole do popisu, a Ty piszesz że nie byłoby o czym rozmawiać.

Jo_tko, różnica między użytkownikiem a menelem jest taka, że administracja ma nad użytkownikami władze i może nakazać im prawo. Obecnie nie można propagować na forum treści satanistycznych i jakoś dało się tą sprawę załatawić.
ad 1. Jako zarząd forum macie - poprzez zmianę regulaminu.
ad 2. Rozumiem.
ad 3. Naprawdę nie pomyślałaś o banie? Na forum jest to oczywista kara.
ad 4. Bronią jej osoby które uważają że wolność słowa jest na katolickim forum ważniejsza niż unikanie grzechu i twierdzą, że takie poglądy są potrzebne.

Jo_tko, ja mogę stwierdzić z pewnością, że przebywając na tym forum będę podważał prawdy wiary. W logiczny sposób z nauki Kościoła wynika, że tolerując to Wy wszyscy (zarząd forum) grzeszycie. Wiele razy pojawiali się na tym forum użytkownicy którzy twierdzili, że ich zdrowy rozsądek pozwala im na dość lużne podejście do nauki Kościoła (czy to chodzi o spowiedź, o seks przedmałżeński czy o uczestnictwo we mszy), katolicy z tego forum - w tym członkowie moderacji - pisali im wtedy, że kierują się własną wygodą i źle interpretują prawo, które jest jasne. Czyżby teraz role się odwracały?
Jeszcze raz to napiszę - w przeciwieństwie do pijaka z ulicy, nad użytkownikami forum macie władzę jako zarząd. A wraz z władzą idzie odpowiedzialność, czy to się komuś podoba, czy nie.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Wt paź 31, 2006 8:04
Zobacz profil
Post 
Akacjo, tymi słowami na przykład uniemożliwiasz mnie wypowiadanie się na forum, bo ja bynajmniej nie przychodzę tutaj, byście mi pomogli wrócić pod paliusz papieski. Mimo wszystko dobrze się tu czuję i staram szanować innych z ich poglądami (a nie poglądy innych).

Co natomiast, jeśli nominalni wyznawcy jakiejś religii na różnych forach gloszą poglądy jawnie sprzeczne z doktryną? To jest podstawowy problem.


Wt paź 31, 2006 8:11
Post 
Cytuj:
Myślę, że masz płytki obraz katolicyzmu.


Dzięki za dogłębna i niezwykle precyzyjną ocene mojej wiedzy. Jestem pod wrażeniem :D



Cytuj:
Ludzie robią doktoraty z teologii, zajmują się nią całe życie i ciągle mają kwestie do omówienia oraz do zgłębienia


Ludzie robia także doktoraty z fizyki, a jakos nie smiałbym stwierdzić, ze nasze społeczeństwo składa się z samych Einstienów.
Miałem na mysli przeciętnego Kowalskiego, a nie specjalistę teologa...takich jest maleńko.
Wystarczy zapytać przeciętnego Polaka-katolika czy przeczytał chociaz raz w życiu Biblię, nie wspominajac nawet o wybitnych dziełach św. Augustyna czy św Tomasza Akwinanty. Obawiam się wielkiego rozczarowania.



Cytuj:
sam konflikt między tradycjonalistami a modernistami daje szerokie pole do popisu, a Ty piszesz że nie byłoby o czym rozmawiać.


Chwileczkę, ale zgodnie z tym co tutaj wynika z takich dyskusji, częśc tradycjonalistów to własnie heretycy, gdyz nie uznaja SWII. Tych bardziej liberalnych trudno odróżnić od reszty. Tak więc zgodnie z Twoimi wytycznymi powinno sie ich usunąc z Forum.
Poza tym czytając owe dyskusje stwierdzam, ze sa o wiele brutalniejsze od dyskusji z "prawdziwymi heretykami", czyli innowiercami.

Cytuj:
Jo_tko, ja mogę stwierdzić z pewnością, że przebywając na tym forum będę podważał prawdy wiary. W logiczny sposób z nauki Kościoła wynika, że tolerując to Wy wszyscy (zarząd forum) grzeszycie.


O ile zdazyłem się zorientować to Forum posiada cos w rodzaju "asystenta kościelnego" (może nie dosłownie, ale coś koło tego), którym jest katolicki ksiądz. Pisuja tutaj także inni księża.
Powiedz mi Incognito, co Ciebie (agnostyka) uprawnia do tego by nazywać grzechem postepowanie moderacji? Jakie masz do tego prawo, skoro sami księża tak nie uważają?


Cytuj:
Jeszcze raz to napiszę - w przeciwieństwie do pijaka z ulicy, nad użytkownikami forum macie władzę jako zarząd. A wraz z władzą idzie odpowiedzialność, czy to się komuś podoba, czy nie.


Masz wyjątkowo radykalne, a wręcz skrajne pojęcie władzy! Władza dla Ciebie jest sposobem narzucania własnych poglądów, nawet siłowo. Taka władze nazywa sie dyktaturą.
Jezus nigdy nikomu, niczego nie narzucał. Chrześcijaństwo jest wolnym i swiadomym wyborem. To, ze zdarzały się na przestrzeni wieków, wypaczenia w tej kwestii, było tylko i wyłacznie efektem ludzkiego błedu, nigdy zaś wolą Chrystusa.

Zasada tego Forum powinna zostać wolność słowa dla innowierców, a katolik powinien sie czuć w obowiązku bronienia swego Koscioła w sposób merytoryczny, NIGDY siłowy.

Banowanie jest nagannym sposobem siłowym. Pomijając oczywiście osobniki chamskie, wulgarne i nie mające niczego do powiedzenia poza inwektywami, ale tacy zazwyczaj szybko wylatują i sa z całkiem innej bajki.


Wt paź 31, 2006 8:27

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
tolkien napisał(a):
Powiedz mi Incognito, co Ciebie (agnostyka) uprawnia do tego by nazywać grzechem postepowanie moderacji? Jakie masz do tego prawo, skoro sami księża tak nie uważają?

Dwa razy napisałem, ale jeśli potrzeba to napiszę i trzeci. Grzechem przeciwko Duchowi Świętemu jest podważać prawdy wiary. Grzechem są też wyszczególnione przeze mnie grzechy cudze. Moja argumentacja to logiczny ciąg rozumowania oparty o nauczanie Kościoła. Albo więc wykażesz logiczny błąd w tym toku rozumowania albo przyznaj mi rację. Innej opcji niema i co się jakiemu księdzu wydaje nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się nauka Kościoła, a nie zdanie choćby 10 kapłanów.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Wt paź 31, 2006 8:57
Zobacz profil
Post 
Twój logiczny błąd opiera sie na mylnych założeniach.

Dyskusja nad jakąs prawda wiary toczona pomiedzy uznającym ja katolikiem, a nie uznającym innowiercą (agnostykiem, ateista), nie jest równoznaczna z jej podważaniem.
Poczytaj historię Kościoła, a takich dyskusji znajdziesz wiele.
Nikt na podstawie jednego (kilku) postu nie ma prawa osądzac, czy jest to podważanie, czy tylko dyskusja nad sensem.
Tymbardziej nikt na podstawie takich postów nie ma prawa osądzic, ze dana osoba popełnia grzech.

Z samego założenia jest to Form DYSKUSYJNE, a nie "kółko różańcowe". Moga więc tutaj znaleźć się nawet kontrowersyjne tematy. Wazne tylko by dyskusja była prowadzona na kulturalnym poziomie i w sposób merytoryczny. Czasem dzięki takiemu podważaniu i krytykowaniu można samemu dojsc do Prawdy. (vide św. Paweł - przesladowca wyznawców Chrystusa)
Wątpliwości i obiekcje nie sa grzechem.

Tutaj jak zauważyłem nie ma typowego głoszenia, a jedynie dyskusja nad watpliwościami.


Ot brak logiczności w Twoich wywodach. Brak logiki spowodowany opieraniem się na suchych terminach okreslających grzech, bez głębszego rozeznania powodów jakimi kieruje sie dana osoba. Gdyby w taki sposób zachowywali się spowiednicy, to nikt nie dostałby rozgrzeszenia.
Wystarczy?


Wt paź 31, 2006 9:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL