Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 21:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona
 Czy za głoszenie herezji na forum grozi ekskomunika? 
Autor Wiadomość
Post Czy za głoszenie herezji na forum grozi ekskomunika?
Mam takie pytanie.Czy jeśli na forum pojawi się herezja to grozi za to ekskomunika?Jeśli tak to w jakich przypadkach?


Pn paź 30, 2006 14:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Grozi ekskomunika, klątwa i wydziedziczenie.
A co chcesz głosić jakieś herezje?
;)

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pn paź 30, 2006 14:51
Zobacz profil
Post 
Tylko spytałem.


Pn paź 30, 2006 15:00
Post 
Cytuj:
Grozi ekskomunika, klątwa i wydziedziczenie.


...ogolenie głowy, obciecie przyrodzenia, wytarzanie w smole i pierzu, przegonienie ulicami miasta, a nastepnie wywiezienie na wozie pełnym nawozu poza rogatki miasta (wsi)... :D

Moze najpierw wyjdziesz od tego co znaczy "głosić herezję".
Zadawanie kontrowersyjnych pytań lub spór w niejasnych tematach nie jest głoszeniem herezji.
Druga sprawa. Protestanta, Prawosławnego lub muzułmanina katolicka klątwa, ani parzy, ani ziębi.

No i trzecia. Kto z tego Forum ma takie uprawnienia by kogos ekskomunikować?


Pn paź 30, 2006 18:17

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Głoszenie herezji na forum jest sprawą sumienia, jest poważną winą moralną wobec Boga materii wielkiej (grzech ciężki) oraz sianiem zgorszaniem narażając na utratę wiary innych.
Nawet gdy moderatorzy do jakiegoś stopnia do tego dopuszczają należy w swych wypowiedziach starać się tego unikać (chodzi mi o osobistą odpowiedzielność za wypowiadane słowo) bo określane jest to jako grzech i należy się z tego spowiadać.
Wina moralna wobec Boga wydaje mi się jest w tym wypadku większa (grzech przeciwko I i II przykazaniu) niż w przypadku obraźliwej wypowiedzi względem innego użytkownika.


Pn paź 30, 2006 18:22
Zobacz profil
Post 
akacjo

To Forum nie jest stricte katolickie, a "poglądy" na wiare sa różne w różnych odmianach.
Co dla jednych jest herezja, dla drugich jest normą.
Gdzie więc chcesz przeprowadzić granicę pomiędzy tym co jest, a co nie jest głoszeniem herezji?

Nie każdy jest katolikiem!


Pn paź 30, 2006 18:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2005 17:06
Posty: 968
Post 
tolkien napisał(a):
To Forum nie jest stricte katolickie(...)

Nie zgadzam sie z Tobą. To jest katolickie forum. Katolicyzm nie może być nie stricte.
Cytuj:
Nie każdy jest katolikiem!

A to inna kwestia. To, że tu jesteś i rozmawiamy z Tobą choć masz czasem totalnie inne poglądy wypływa właśnie z tego, że forum jest stricte katolickie. Jest stricte otwarte, stricte powszechne i stricte ludzkie.

Przepraszam za offtopic, ale czułem, że to wymagało sprostowania.

Pytanie Eire uważam za bardzo zasadne, bo niejednokrotnie wypowiadają się na forum zdeklarowani katolicy głosząc świadomie poglądy sprzeczne z nauką Kościoła.

_________________
Nie smuć się zaraz z nieszczęść na świecie, bo nie znasz dobra zamierzonego w wyrokach Bożych, które one niosą z sobą dla wiecznej radości wybranych. (św. Jan od Krzyża)


Pn paź 30, 2006 19:38
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
1. Forum serwisu WIARA.PL jest miejscem spotkania ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę, poszukujących Boga i zainteresowanych problemami religii, a chrześcijaństwa w szczególności. W sposób kulturalny mogą być zatem wyrażane również poglądy kontrowersyjne.


Nic tutaj nie pisze o tym, ze jest to "forum katolickie". Chyba, ze interpretujesz wyraz "katholikos" jako powszechnośc w dostępie, wtedy mógłbym sie zgodzić.
To, że moderatorami i administratorami sa katolicy, również nic nie znaczy.

Ten wyraz "katolickie" nie znajduje sie jednak w Regulaminie.

Sory za offtopic, ale czułem sie zobowiązany zaoponować :D

Cytuj:
Pytanie Eire uważam za bardzo zasadne, bo niejednokrotnie wypowiadają się na forum zdeklarowani katolicy głosząc świadomie poglądy sprzeczne z nauką Kościoła.


Czy jest to jednak typowe "głoszenie herezji" ? No i najważniejsze kto z obecnych tutaj osób ma kompetencje do tego by nazwac dany post heretyckim?
To ciężki zarzut i nie powinien wyskakiwac w sposób błachy.
Chociaż zgadzam się, ze niektóre osoby łatwo obrzucają kogoś inwektywą "heretyk! ".
Katolik wie nad czym wolno dyskutowac, a co nie podlega żadnej dyskusji. Do tej ostatniej kategorii należa Dogmaty, ale z resztą można dyskutować i wcale z tego powodu nie być heretykiem i podlegac ekskomunice, czyli najcięższej karze kościelnej.

Jest tutaj taka osoba?


Pn paź 30, 2006 19:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Ale poczekajcie bo z tą ekskomuniką za głoszenie herezji to nie jest tak szybko... po pierwsze komisja musi się zebrać i stwierdzić co jest herezją, potem się sporządza odpowiedni dokument, dostarcza zainteresowanemu i grzecznie prosi, żeby odwołał swoje błędne rozumienie. Jeśli delikwent nie odwoła to dopiero wtedy za uparte trwanie w nauce sprzeciwiającej się Kościołowi wydaje się dokument ekskomunikujący... więc od głoszenia herezji na forum po ekskomunikę to jeszcze dość daleko. Co najwyżej można oberwać wirtualną ekskomuniką, czyli banem na forum ;)

ps. i tak każdy heretyk powinien przejść przez ogień oczyszczający ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn paź 30, 2006 20:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Żarty żartami, ale ja mam teraz do Was, moderatorzy i administratorko, bardzo poważne pytanie także proszę całe grono o uwagę.
I ja, i Wy wiemy jaka jest waga grzechów przeciwko Duchowi Świętemu. Jednym z takich grzechów jest "sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej". Ma to miejsce dość często na tym forum, ze strony wielu użytkowników. Spójrzmy teraz na wykaz grzechów cudzych:
Cytuj:
1. Namawiać do grzechu
2. Grzech nakazywać
3. Na grzech drugich zezwalać
4. Innych do grzechu pobudzać
5. Na grzech drugich milczeć
6. Grzech drugich pochwalać
7. Grzechu nie karać
8. Do grzechu pomagać
9. Grzechu innych bronić

Wytłuściłem niektóre punkty ponieważ Wy bronicie prawa użytkowników do podważania prawd chrześcijańskich na tym forum, nie każecie wygłaszania ich, nie reagujecie na nie i zezwalacie na ich wygłaszanie.
Możecie wprawdzie bagatelizować tą sprawę i próbować się jakoś wykręcić, ale logiczny wniosek z sytuacji panującej na forum i z wykazu grzechów cudzych oraz grzechów przeciwko Duchowi Świętemu jest taki, że sami grzeszycie przyzwalając na popełnianie grzechu przez innych - i to popełnianie grzechu najcięższego z możliwych.
Nie chodzi mi o to aby Was zagiąć, ale po prostu zastanawiam się, jak Wy, katolicy uznający kościelne wykazy grzechów, możecie tak żyć?
Czy wolność słowa jest dla Was ważniejsza niż unikanie grzechu? Czy taka postawa jest katolicka?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn paź 30, 2006 22:07
Zobacz profil
Post 
Incognito

Jak sam napisałeś "sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej" - czyli dogmatom głoszonym przez KrK.
Czy naprawdę widzisz tutaj gdzieś taki grzech popełniony przez katolika lub wogóle chrześcijanina?

Mógłbyś mi podac konkretny przykład?


Pn paź 30, 2006 22:13

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Nie chce mi się teraz szukać takiego grzechu popełnianiego przez osobę deklarującą się jako katolik. Dogmaty KrK podważają choćby takie osoby jak ziobro adama, który jest protestantem. Całą wiarę katolicką podważają ateiści i agnostycy w dziale "wierzyć, nie wierzyć". Sam je zresztą podważam.
Zauważ, że dla katolika nie ma różnicy czy przyzwala na grzech katolika czy ateisty. Grzech pozostaje grzechem i problem który opisałem pozostaje problemem - nie ważne czy podważającym jest katolik, chrześcijanin, ateista czy satanista.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn paź 30, 2006 22:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
ja myślę, że ekskomuniika grozi wszędzie i zawsze tym którzy głosza herezje i stają się przez to heretykami
a to, że np na forum jakiś biskup dybnie jakiego delikwenta to jest po prostu naturalnie mozliwe
choc bardziej w teorii narazie ;) niż faktycznie

co do forum to jest ono stricte liberalne
i racja, od wieków juz tak mamy, ze niektórzy myślą, iz jak cos jest przychylne wypowiedziom gnebiącym KK to od razu znaczy, że nie jest katolickie
i tu się mylą
bo wiecej w KK jest dopustu na takie fantasmagorie [słowo zapożyczone] niż poza nim
kiedyż w końcu antykk zrozumieja to, iż w lwiej częsci swoją wolność słowa zawdzięczaja własnie Kościołowi
gdyby nie KK w Europie to by doszło do przekierowania sposobów prowadzenia rozmów na sposoby budowane w oparciu o inna etykę
a tutaj uwierzcie mi na słowo niejedenmu ateiście nie byłoby z tym w smak

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn paź 30, 2006 22:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Tutaj zgodzę się z Incognito. Od jakiegoś czasu poruszam ten problem.
Wiemy przecież że podważanie prawd wiary, publiczne występowanie przeciw nauce Bożej jest grzechem. I to niezależnie kto to czyni, czy ateista, czy katolik jest to grzechem, jest winą moralną wobec Boga.
Na forum ateista dyskutują w ten sposób, że biorą prawdy wiary, po to by je wyśmiać i ośmieszyć. Ale dlaczego dopuszczać do tego na forum wiara? To byłoby sprzeczne z założeniem do którego zostało powołane to forum. A to ma właśnie miejsce głównie w dziale"wierzyć, nie wierzyć". Skoro wiemy że jest to grzechem nie powinniśmy na to zezwalać. Zezwalanie na to jest uczestnictwem w grzechu cudzym. A po za tym naraża na grzech forumowiczów którzy kto czytają, więc jest kolejnym grzechem. Nie można ze względu na wolność wypowiedzi zezwalać na grzech.


Pn paź 30, 2006 22:36
Zobacz profil
Post 
No dobrze.
Napisałes, ze ziobro_adama jest protestantem. To jest forum ekumeniczne tak więc ma on prawo pisać tutaj. Jako protestant może podważać co najwyżej dogmat o Wniebowzieciu i Niepokalanym Poczeciu, bo boskości Chrystusa z pewnościa nie podważa. Może to jednak zrobić muzułmanin.
No i mamy problem, bo jak tu nałożyc katolicka ekskomunike na protestanta lub muzułmanina skoro Kosciół głosi ekumenizm :D

Może zamiast straszenie czyms co ich nie obchodzi zbyt wiele, lepiej zaznaczyć w dyskusji, ze katolikami* nie są, a jeżeli kogoś to razi to po prostu usunąc wszystkich innego wyznania i zrobić to forum czysto katolickie*

P.S
* Celem wyjasnienia. Przymiotnik "katolicki" jest tutaj uzyty nie jako greckie tłumaczenie słowa "powszechny", ale jako okreslenie przynalezności do KrK. Bo tak to słowo jest rozumiane przez wiekszośc ludzi i nie bawmy sie w niuanse językowe, bo to nie ma najmniejszego sensu


Pn paź 30, 2006 22:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL