Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 04, 2024 16:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 nadużywanie wizerunku papieża 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
A kto ma prawo wpływać na to jakie inni mają zdanie o JPII? każdy kto ma taką możliwość?


Tak, a dlaczego ktoś miałby nie mieć ? Mamy chyba wolność słowa.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 04, 2008 19:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
zaczynam w to wątpić, przynajmniej odnośnie tego portalu...

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Śr lis 05, 2008 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
W którym miejscu ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lis 05, 2008 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
w miejsce mojego usuniętego postu:
Cytuj:
proszę o niekwestionowanie Bożego źródła wspólnot, które są przez Kościół Katolicki aprobowane! To, że na Drodze są pewne niedociągnięcia i nadużycia, nie oznacza, że całe dzieło u podstaw na Szatana!

ja osobiście mam wątpliwości czy założyciele tej wspólnoty wogóle sa katolikami...

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Cz lis 06, 2008 9:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
ja tylko nieśmiało przypomnę, że temat dotyczy nadużywania wizerunku papieża, a nie oceny działań tego portalu :)

no chyba że chcecie udowodnić, że portal nadużywa wizerunku papieża :)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Cz lis 06, 2008 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
Cytuj:
portal nadużywa wizerunku papieża

ale którego? należałoby oddzielić osobę JPII od papiestwa jako instytucji - można być katolikiem i nie mieć żadnego szacunku do akurat tego papieża. [ja nie jestem] Odwrotna sytuacja sporadycznie występuje, choć jest absurdalna. Tak samo jak JPII zakrywający krzyż by wejść do meczetu, modlący się pod ścianą płaczu albo przyjmujący indiańskich szamanów.

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Cz lis 06, 2008 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużywanie wizerunku papieża
sinuhe napisał(a):
Czy wizerunek papieża Jana Pawła II jest w Polsce nadużywany? (...)

Wydaje mi się, ze nie tylko jest nadużywany w ogóle ale i umieszczanie go w kościołach jest chyba niezgodne z przepisami kościelnymi ponieważ Sługa Boży Jan Paweł II nie jest jeszcze Błogosławionym. Kult publiczny osoby wymaga zachowania pewnych procedur.


Pt lis 21, 2008 22:03
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 11:06
Posty: 561
Post Re: nadużywanie wizerunku papieża
ratio napisał(a):
sinuhe napisał(a):
Czy wizerunek papieża Jana Pawła II jest w Polsce nadużywany? (...)

Wydaje mi się, ze nie tylko jest nadużywany w ogóle ale i umieszczanie go w kościołach jest chyba niezgodne z przepisami kościelnymi ponieważ Sługa Boży Jan Paweł II nie jest jeszcze Błogosławionym. Kult publiczny osoby wymaga zachowania pewnych procedur.


Umieszczanie portretów JPII w Kościołach nie jest niestosowne, o ile te portrety znajdują się gdzieś w nawach bocznych. Było nie było, ale to był papież i to bardzo Wielki, a szczególnie dla nas Polaków. Szczerze jednak mówiąc to umieszczanie jego portretów na ołtarzu głównym jest zwykłym przegięciem. JPII jak na razie jest Sługą Bożym, a więc kandydatem na ołtarze i chociaż modlitwa za Jego wstawiennictwem nie jest niczym złym (a wręcz wskazanym), to jednak zaliczanie Go do Panteonu świętych jest niewskazane, a wręcz szkodliwe dla procesu beatyfikacyjnego.


Pt lis 21, 2008 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużywanie wizerunku papieża
eu_geniusz napisał(a):
(...)umieszczanie jego portretów na ołtarzu głównym jest zwykłym przegięciem. JPII jak na razie jest Sługą Bożym, a więc kandydatem na ołtarze i chociaż modlitwa za Jego wstawiennictwem nie jest niczym złym (a wręcz wskazanym), to jednak zaliczanie Go do Panteonu świętych jest niewskazane, a wręcz szkodliwe dla procesu beatyfikacyjnego.

Niestety sam Kraków będzie jutro miejscem uroczystości z umieszczoną w ołtarzu głównym postacią papieża Jana Pawła II wśród Świętych i Błgosławionych:
"W dniu 28.12.2008r. (niedziela) o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta msza św., podczas której J.Em. Stanisław Kardynał Dziwisz, Metropolita Krakowski dokona poświęcenia kościoła i ołtarza sanktuarium Najświętszej Rodziny." http://www.nowy.biezanow.diecezja.krako ... e.php?id=1]


So gru 27, 2008 20:24
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 11:06
Posty: 561
Post 
ratio

Poprosze o fotkę dokumentującą fakt nadużycia. Czyli postać JPII na ołtarzu tejże parafii.
Jak na razie to pobieżnie przejrzałem galerię tej parafii i jakoś nie trafiłem na figure lub portret JPII.
Na Tobie ciąży obowiązek udowodnienia swoich zarzutów. jeżeli tego nie zrobisz uznam ten post za pomówienie i poprosze moderację o jego usunięcie.


So gru 27, 2008 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post 
eu_geniusz napisał(a):
ratio Poprosze o fotkę dokumentującą fakt nadużycia. Czyli postać JPII na ołtarzu tejże parafii.
(...) Na Tobie ciąży obowiązek udowodnienia swoich zarzutów. jeżeli tego nie zrobisz uznam ten post za pomówienie i poprosze moderację o jego usunięcie.

Aleś niecierpliwy - przecierz napisałam, że jutro odbędzie sie uroczystość i będzie transmitowana na żywo, więc będziesz mógł skonfrontować "prawda - fałsz". ;-) Niestety fotki ci nie dostarczę, bo do Krakowa droga dla mnie za daleka. A skąd wiem o tym fakcie? Usłyszałam tę informację 17 grudnia w Radio Maryja, w audycji "Głos z Krakowa" http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=10182
A korzystając z okazji, że "jestem przy głosie", życzę tobie, niecierpliwy EUGENIUSZU, wszelkiego dobra, radości i pokoju serca z okazji (być może) nadchodzących Imienin i pozdrawiam. :-D


So gru 27, 2008 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Zdecydowanie...
Jan Paweł II może i był mądry, wielki i tak dalej, ale był tylko człowiekiem, a odnosze wrażenie, że w Polsce powstał pewien kult jego osoby. Pomniki, ulice, portrety, szkoły jego imienia, w szkołach to w ogóle: chyba w żadnej szkole nie obejdzie się bez gazetki poświęconej Janowi Pawłowi II. No i kardynał Dziwisz, który mówił, że się do niego modli.

Można mu oddawać szacunek, można mu nawet pomnik postawić, ale chyba są pewne granice i mi osobiście wydaje się, że zostały one już dawno przekroczone.


Cz sty 01, 2009 3:19
Zobacz profil
Post 
Co gorsze, nie jest to kult osobisty, ale kult narzucany innym. Swojego czasu katoliccy politycy chcieli wyrzucając jedne lektury, wprowadzić klerykalne w tym 3 związane z JP2. Szkoły świeckie nazywa sięjego imieniem, ulice, stawia pomniki - nie za pieniądze parafian ale wszystkich mieszkańców.
Jak powiesz, że JP2. jest ci obojętny albo tym bardziej, jeżeli go skrytykujesz zostaniesz przez "miłosiernych" katolików wyzwany od głupków, komuchów, debili itp.


Cz sty 01, 2009 15:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Fragment tematu przeniesiony z innego miejsca:
Ukyo napisał(a):
To jest tak...

U przyjaciólki w pokoju wisi mały krzyżyk i wizerunek Matki Boskiej. Oboje z mężem są wierzący i mocno praktykujący. W prezencie ślubnym od brata pana młodego, księdza, otrzymali wielgachny portret JPII, który zawisł w centralnym punkcie pokoju, tuż nad stołem. Papież jest przedstawiony hmmm... źle. Jest to po prostu obraz wątpliwej jakosci, którego ja, osobiście, nie powiesiłabym na ścianie ze względu na jego niską wartość artystyczną i zwyczajną brzydotę.

Cenię JPII i mimo, ze nie jestem jakoś mocno praktykująca, wierzę w Boga. Byc moze dlatego ogromne, brzydkie dewocjonalium z wizerunkiem Ojca Św. nieco mnie razi. Zwłaszcza, ze swa wielkością przyćmiewa pozostałe dwa wizerunki... powiedzmy szczerze, ważniejszych postaci. Symbol konającego Syna Bożego i Jego Matki zdominowała postać człowieka zacnego, szanowanego, ale przecież jeszcze nawet nie świętego.


Co o tym sądzicie? W tym konkretnym przypadku pewnie chodziło także o grzeczność dla ofiarodawcy, ale i postępowanie księdza W. mocno mnie zdziwiło. Ja na jego miejscu podarowałabym młodym obraz Chrystusa lub Maryji lub przynajmniej prawdziwego świętego - a najlepiej kopię któregoś z dzieł późnego Średniowiecza Renesansu, które są piękne i cieszą oko nawet ateistów (choć mniejsza już o tę urodę).

Czy Polacy nie za mocno eksponują wizerunek zmarłego papieża? Czy nie ociera się to juz czasem o.... herezję? Wybaczcie, jesli taki temat już był - w takim razie prosze o podpiecie mojego posta do tamtego tematu.


vi napisał(a):
Ukyo napisał(a):
Czy Polacy nie za mocno eksponują wizerunek zmarłego papieża?

Musiałabyś przebadać większą próbkę losową niż jedna rodzina i jeden ksiądz, żeby odważyć się uogólnić na "Polaków". Nauki o statystyce określają, jaka powinna być minimalna próbka, a oczywiście im więcej tym lepiej.


Oczywiście w odpowiedziach proszę o cytowanie faktycznych autorów, nie mnie.
jumik


Śr sty 21, 2009 18:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr sty 28, 2009 11:35
Posty: 66
Post 
Sam Jan Paweł II mówił, aby nie stawiać mu pomników, tylko pamiętać o potrzebujących. Może warto wreszcie wziąć sobie to do serca.

_________________
http://feminista007.bloog.pl/


Śr sty 28, 2009 18:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL