Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 02, 2024 2:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 jak powinno się rozdawać Komunie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post jak powinno się rozdawać Komunie?
Od jakiegoś czasu zastanawia mnie jedna rzecz.
W parafii z której pochodze i gdzie mieszkają moi rodzice (duża wieś, spory kościół) Komunia podczas Mszy jest rozdawana w ten sposób że księża przechodzą środkiem i w bocznych nawach (czyt- w bocznych przeciskają się z Hostią przez tłum ludzi...)ludzie klękają wzdłuż naw w dwóch rzędach, ale jeśli jest ich dużo klękają jedni na drugich prawie, i w takim ścisku, gdzies pod chórem naprzykład jest rozdawana Komunia.
W mojej parafii (też duży, nowy kosciół, też bardzo dużo ludzi na niedzielnych Mszach) do Komunii podchodzi się pod ołtarz- w dwóch, a jesli jest dużo ludzi nawet w czterech rzędach, spokojnie, pojedynczo, przyklekając kilka kroków przed ołtarzem.
I powiem Wam że dla mnie to spokojne podchodzenie do ołtarza ma duże znaczenie, to jest ta chwila skupienia się przed Komunią, moment przyklekniecia to jakaś własna króciutka adoracja. Poza tym sam fakt że idę pod sam ołtarz, nie przystepuje do komunii gdzieś tłumie prawie w przedsionku, tylko jakby symbolicznie "ja podchodze do Jezusa"- myśle że rozumiecie co mam na mysli. W parafii rodziców nie ma tej mozliwości, a kiedy klękam do komunii wisi nade mną piec innych osób które wychylają się z ławek zeby się "dopchać", dla mnie to jest bardzo niekomfortowe zwłaszcza że wyjątkowo nie lubię przebywać w ścisku :-( nie potrafię się skupic w takich warunkach.
Czy nie powinno być to jakoś regulowane? Cz sa jakies odgórne zalecenia jak powinna być rozdawana Komunia?

_________________
Ania


Pt maja 22, 2009 23:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Co do rozdawania Komunii to zasadniczo nie powinno jeśli nie jest to konieczne opuszczać się prezbiterium. Jeśli są wielkie celebracje, gdzie komunikuje wielu księży wówczas idą też w nawy by tam rozdawać.
Natomiast w normalnych parafialnych warunkach myślę, że jest to niepotrzebne.
A regulacje pewne są.
Tzn. zaleca się podchodzenie procesją (właśnie po dwóch) do stopni prezbiterium, gdzie otrzymuje się Komunię.

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego:

Cytuj:
38. Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (zob. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So maja 23, 2009 9:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post 
dziekuję za odpowiedź:)

_________________
Ania


Pn maja 25, 2009 23:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL