Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 25, 2024 7:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże! 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
"Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. 4 A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» 5 «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz." (Dz9,3-5)
I moja zagadka:
Kto pochował Jezusa?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lut 23, 2023 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Według ewangelistów Józef z Arymatei, a wedlug autora Ewangelii Jana razem z Nikodemem.

To raczej mało prawdopodobne bo ofiary ukrzyżowania wisiały na krzyżach i gniły po czym wrzucano je do zbiorowych grobów.


Cz lut 23, 2023 22:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1399
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Cieszę się,że uznałeś to wydarzenie za prawdobodobne. Może dostaniesz jakiś bonus za komentarz? :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lut 24, 2023 6:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2089
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
afilatelista napisał(a):
To raczej mało prawdopodobne bo ofiary ukrzyżowania wisiały na krzyżach i gniły po czym wrzucano je do zbiorowych grobów.
A doczytałeś może w całej ewangelicznej narracji taki "szczegół", że elita żydowska prosiła Piłata, aby uszanował zbliżający się czas szabatu i pozwolił na zdjęcie wszystkich ciał z krzyży?
Właśnie w celu przyspieszenia zgonu (i możliwości zdjęcie ciał) połamano skazańcom nogi (Jezus już zmarł, więc Mu nie łamano Jego kości, czym wypełniło się prorocze znaczenie Baranka Paschalnego, jakim był/jest Jezus; kości baranka nie mogły być łamane, gdy go Żydzi w czas paschy przyrządzali na posiłek...).
Zatem Twoje wątpliwości są w całości chybione (masz powód do radości, bo po co gdzieś tam w sobie nosić jakieś wątpliwe kwestie... Tu nie ma wątpliwości - Piłat przychylił się do prośby Żydów, dlatego przed szabatem Jezus został pochowany).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 24, 2023 8:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
@Jerzy_67
Zmień ton swoich wypowiedzi. Forum to nie ambona ani kozetka psychoanalityka. Przypisywanie komuś uczuć w związku z wypowiedzią, która Tobie nie pasuje, nie jest właściwe. I nie ma znaczenia, że ten wątek jest Twego autorstwa.


@afilatelista
Poproszę o cytat z Biblii. Jeśli jesteś wstanie znaleźć także taki, który potwierdza Twoje wątpliwości, także poproszę. Po podaniu cytatu (przynajmniej pierwszego), proszę zadać zagadkę biblijną.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lut 24, 2023 8:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2089
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
OK, Małgosiu, będę się hamował w tonie wypowiedzi - jeśli Cię afilatelista uraziłem, to: przepraszam. Po prostu nieco mnie zirytowało to, że afilatelista wiedząc, kto jest podany jako inicjator pogrzebu Jezusa, nie trzyma się całości zapisu, gdzie jasno czytamy o tej prośbie elity żydowskiej... (stąd ta uwaga o prawdopodobnym gniciu ciała Jezusa i wrzuceniu do zbiorowego grobu oburzyła mnie, bo znów jest to niezgodne z zapisem biblijnym, jaki afilatelista zna...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 24, 2023 9:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Na wytłumaczeniu moderacji powodów swojej postawy jest odpowiedni wątek. Na uwagi osobiste względem userów też. Tu nie ma na to miejsca. Proszę o tym pamiętać na przyszłość, bo kolejne tego typu będą w koszu, a także mogą skutkować ostrzeżeniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lut 24, 2023 11:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Cytuj:
J, 19,
38 Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz krył się z tym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. a Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. 39 Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa nocą, i przyniósł około stu funtów* mieszaniny mirry i aloesu. 40 Zabrali więc ciało Jezusa i owinęli je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. 41 A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. 42 Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.

Moja zagadka:
Co się stało z dziećmi które naśmiewały się z łysiny proroka Elizeusza?


So lut 25, 2023 0:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2089
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Odpowiedź na pytanie afilatelista brzmi:
2Krl 2:23-24 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])
(23) Stamtąd Elizeusz wyruszył do Betel. Kiedy był w drodze, wyszło z miasta kilku wyrostków, którzy zaczęli wyśmiewać się z niego, wołając: „Wynoś się, łysa pało! Wynoś się, łysa pało!”.
(24) Wtedy odwrócił się i patrząc na nich, przeklął ich w imię PANA, a natychmiast wypadły z lasu dwie niedźwiedzice, które rozszarpały czterdziestu dwóch chłopców.


Słowo komentarza (bo scena jest dramatyczna).
Większość przekładów mówi o małych chłopcach, ale użyte w tekście hebrajskie słowo niekoniecznie oznacza maluszków, ale już na tyle większe dzieci (podrostki), które są zdolne, aby rozróżniać dobro od zła. A złem było naśmiewanie się z Bożego proroka, stąd doszło do ich masakry, co nas może oburzać... Tekst mówi jednak za mało o okolicznościach zdarzenia, abyśmy do tamtego czasu i miejsca przykładali tylko naszą miarę tego, co dobre, a co złe... (skoro tak się zachowywały dzieci, to co myśleć o ich rodzicach? Pewnie ta okolica była bardzo zepsuta i może takie zdarzenie wpłynęło na ich opamiętanie?).

Trudno to rozstrzygać, ale można wyciągnąć lekcję, np. taką, że [i tu cytuję coś, co mi sztuczna inteligencja odpowiedziała, gdy zapytałem o interpretację tego tesktu] opowieść ta przypomina o sile słowa, a także o odpowiedzialności za nasze słowa i czyny. Przekleństwo Elizeusza może być interpretowane jako wyraz tego, że nasze słowa mają moc i wpływ na innych ludzi, a czasami mogą mieć negatywne konsekwencje.
Ta historia przypomina nam o konieczności szacunku i troski o innych, a także o mocy słów i ich wpływie na nasze życie oraz życie innych osób.

------------
Moja zagadka: Którzy apostołowie byli z Jezusem na Górze Przemienienia? [pytanie bonusowe: czy jest podana nazwa tej góry?]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 26, 2023 7:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Celem tego wątku, który sam postawileś są zagadki mające na celu zapoznanie się/czytanie z Biblią/Biblii, a nie egzegeza tekstów.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lut 26, 2023 7:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2089
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
[ciach... Uwagi do moderacji są w innym miejscu. M.]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 26, 2023 8:16
Zobacz profil
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Co spotkało Elizeusza, za spowodowanie w wyniku modlitw/przekleństwa, śmierci czterdzieściorga dwojga dzieci w niewyobrażalnych cierpieniach, które jak to dzieci śmiały się widząc łysinę?


N lut 26, 2023 9:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Mateusza 17
1 Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno.
Jeśli chodzi o bonus to uznaje się że to góra Tabor ale chyba nie jest to wprost podane?

Moja zagadka:
Jakie były ostatnie słowa Jezusa przed śmiercią?


N lut 26, 2023 10:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1468
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Wg Łukasza 23,46:
"Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha."


Wg Jana 19,30:
"A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!» I skłoniwszy głowę oddał ducha."

Rozumiem, że po raz kolejny chciałeś uwidocznić rozbieżności w ewangeliach, a tym samym - Twoim zdaniem - ich małą wiarygodność :-)

Moja zagadka: jakie było clue nauczania Jezusa?


N lut 26, 2023 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Zapomniałeś o
"Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?"

Że życie na ziemi jest mało warte i że trzeba się skupić na życiu wiecznym bo koniec świata jest bliski?


N lut 26, 2023 18:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL