Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 2:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
 czym jest Biblia dla ciebie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
w czasach apostolskich istniał kanon żydowski zwany torą, co istnieje do dziś. apostołowie nazywali go prawem lub inaczej. wiele razy powolywali się na niego. nawet Jezus czytał z ks. izajasza w synagodze. pozatym apostołowie znali hebrajszczyzne, ale posługiwali się greką, bo ten jezyk byl jednym z jezyków, którzy był dobrze znany w tamtych czasa. można powiedzieć, że greka była jednym z jezyków urzędowych. w septuagincie nie znajdują sie księgi wtornokanoniczne wiem bo sprawdzilem. pozatym pierwsi chrzescijanie znali hebrajski. zmiana wyznania nie równała się z koniecznoscia zmieny jezyka.


Pt maja 23, 2003 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Hmm... jak napisałam, to był cytat, więc co do zawartości Septuaginty musiałabym się upewnić (chociaż do wiedzy autora cytatu mam pełne zaufanie:)) Uważam za oczywiste, że pierwsi chrześcijanie pochodzenia żydowskiego znali hebrajski, ale w grę wchodzą również narody pogańskie, które hebrajskiego się nie uczyły... greka była zapewne bardziej znana ... A tego, że Jezus znał Prawo czyli Torę czyli Pięcioksiąg nikt nie kwestionuje przecież??????

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 23, 2003 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
pogli znac, mogli nie znac nie wiemy.


Pt maja 23, 2003 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
WIEM opisuje:
http://wiem.onet.pl/wiem/01cff3.html <-link o słowie Biblia i jej znaczeniu.
http://wiem.onet.pl/wiem/010110.html <- link o Piśmie Świętym i jego znaczeniu
http://wiem.onet.pl/wiem/0137d2.html <- link o tłumaczeniu Bibli na język Polski
http://wiem.onet.pl/wiem/fts.html?q=biblia <- link ukazujacy wiele słów którym odnośnikiem jest Biblia

Widać po części wypowiedzi że nie znana jest historia Bibli i jej znaczeniu dlatego tych pare odnośników


Pt maja 23, 2003 15:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
Pharisee nie narzucaj ok. jestesmy inteligentni i bedziemy rozmawiac tak jak umiemy.


Pt maja 23, 2003 15:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
locowski napisał(a):
Pharisee nie narzucaj ok. jestesmy inteligentni i bedziemy rozmawiac tak jak umiemy.

Każdy ma prawo do wyrażenia swej opini, ale zważ co jest teorią i zrozum najpierw teorie.
Pozdrawiam


Pt maja 23, 2003 15:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Pharisee, dzieki za linki:))) wg encyklopedii multimedialnej WIEM:

Septuaginta, w skrócie LXX, najdawniejszy znany przekład Starego Testamentu na język grecki. (...) Obok tradycyjnego kanonu hebrajskiego zawiera księgi deuterokanoniczne (np. Mądrość Syracha, 1. i 2. Księgę Machabejską) i apokryfy (np. Psalmy Salomona, 3. i 4. Księgę Machabejską).
Czyli jednak zawiera księgi deuterokanoniczne?:)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 23, 2003 16:06
Zobacz profil
Post 
re locowski

Nie wiem skad masz takie wiadomosci , ale nawet dla mnie "lamera" sa one nazbyt fantastyczne.
J. hebrajski w casach gdy zyl na ziemi Jezus byl jezykiem elitarnym i dawno juz wypartym przez potoczny j. aramejski.
Jezus nauczal lud pospolity wlasnie w jezyku ARAMEJSKIM nie hebrajskim, bo prawdopodobnie nikt poza uczonymi w pismie nie zrozumialby Go.
Apostolowie byli w wiekszosci ludzmi prostymi, wiesniakami jakbysmy to teraz nazwali. jakies wieksze wyksztalcenie prawdopodobnie mieli Jan i jego bracia (chociaz nie jestem tego pewien) no i Mateusz z racji wykonywanego wczesniej zawodu.
Nie wmowisz mi ze Piotr znal greke :!: :!: :!: Prosty rybak poslugujacy sie greka :?: cos ci sie chyba pomylilo panie locowski.
Greka owszem byla znana w tamtych czasach, ale nie przez prostych niewyksztalconych ludzi :!: :!: :!:
Z tego co wiem to przy synagogach istnialo cos w rodzaju szkol, byly to szkoly uczace glownie Pisma Swietego. ale z pewnoscia nie dawaly one tak wysokiego wyksztalcenia (jak probujesz nam to wmowic) zwyklym, prostym wiesniakom :!: :!:
Jezus wiekszosc swojego zycia spedzil w Galilei, dla uczonego Zyda z Judei, galilejczycy byli ludzmi "nieczystymi", nie znajacymi prawa w wystarczajacy sposob by mozna bylo z nimi przebywac w bliskiej zazylosci.
Przepraszam ale zapomnialem o jednej wznej sprawie . Naprawde wykszatlconym czlowiekiem znanym nam z Ewangelii byl sw. Pawel ( i Lukasz, jako ze byl podobno lekarzem). Watpie czy poza nimi ktorykolwiek z apostolow poslugiwal sie innym jezykiem niz aramejski.

pozdrowka


Pt maja 23, 2003 16:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Beli... pewnie tak, ale przed Zesłaniem Ducha Św... Chyba że źle rozumiem dar języków? Co do aramejskiego to masz rację chyba...:)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 23, 2003 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
septuaginta nie zawier ksiag wtornokanonicznych. septuaginta byla spisywana przez rabinów więc dziwne by bylo, aby zawierala ksiegi ktorychy nie uznawali. owszem istnieja ksiegi wtornokanoniczne w jezyku greckim, ale nie istnieja w kanonie. może sie wydawać ze septuaginta zawiera 70 ksiag, ale nazwa nie pochodzi od liczby ksiąg tylko od ilosci tlumaczy, ktorzy nad niad pracowali. owszem jezus nauczal w aramejskim, ale hebrajszczyzna byla jezykiem religijnym. Jak wiesz apostołowie w dniu piedziesiatniczy - zielony świat - dostali dar mówienia roznymi językami świata, nawet jest o tym mowa jak mowia innym jezykiem. tak masz racje ze apostolowie i mogli uchodzic za nie wyksztalconych z tego tez powodu najprawdopodobniej powoduje to zdumienie u innych nacji (przepraszam za rasizm) opisanych w dziejach, ze czlowiek nie wyksztalcony zna ich jezyk. pamietajcie ze dar jezyków u apostołów to dar duch świętego.


Pt maja 23, 2003 17:58
Zobacz profil
Post 
re locowski
Uff nareszcie odkrylem w czym jestes mistrzem :D :D :D jestes mistrzem unikow drogi kolego :D

Zdecyduj sie jednak o co ci chodzi w sprawie jezykow???
Zgadzam sie ze apostolowie dostali od Ducha Sw. dar mowienia jezykami. Nie dostali jednak tego daru po to by gadac o glupstwach. Byl to jak sam mowisz DAR. Dostali go by glosic Ewangelie wszystkim narodom.
Poczytaj ty kolego dokladnie Biblie i zacznij logicznie myslec.

Dz.Ap. 2:1-12
1. A gdy przyszedł dzień pięćdziesiąty, byli wszyscy jednomyślnie pospołu.
2. Tedy się stał z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego i napełnił wszystek dom, kędy siedzieli.
3. I ukazały się im rozdzielone języki na kształt ognia, który usiadł na każdym z nich.
4. I napełnieni są wszyscy Duchem Świętym, a poczęli mówić innemi językami, jako im Duch on dawał wymawiać.
5. A byli w Jeruzalemie mieszkający Żydowie, mężowie nabożni, z każdego narodu tych, którzy są pod niebem.
6. A gdy się stał ten głos, zeszło się mnóstwo ludzi i strwożyli się, że je słyszał każdy z nich mówiące własnym językiem swoim.
7. I zdumiewali się wszyscy, i dziwowali się, mówiąc jedni do drugich: Izali oto ci wszyscy, którzy mówią, nie są Galilejczycy?
8. A jakoż my od nich słyszymy każdy z nas swój własny język, w którymeśmy się urodzili?
9. Partowie i Medowie, i Elamitowie, i którzy mieszkamy w Mezopotamii, w Judzkiej ziemi, i w Kapadocyi, w Poncie, i w Azyi;
10. W Frygii, i w Pamfilii, w Egipcie, i w stronach Libii, która jest podle Cyreny, i przychodniowie Rzymscy; Żydowie, i nowonawróceni;
11. Kreteńczycy, i Arabczycy; słyszymy ich, mówiących językami naszemi wielkie sprawy Boże.
12. I zdumiewali się wszyscy, i dziwowali się, mówiąc jeden do drugiego: Cóż to wżdy ma być?
(BG)

Przeczytaj dokladnie ten fragment i wyciagnij z niego wnioski (specjalnie posluzylem sie Biblia Gdanska, gdyz wedlug Ciebie tysiaclatka jest zafalszowana). Czy w tym fragmencie jest cos o potocznym jezyku??

Potoczny jezyk jest po to by gadac o rzeczach powszednich i nie po to dostali apostolowie Dar jezykow by pytac sie co bedzie na obiad.
We wczesniejszym poscie, probowales usilnie wmowic nam, ze j. grecki byl jezykiem potocznie uzywanym w czasach Jezusa. Nie udalo ci sie tego dowiesc to przeskoczyles do momentu zeslania Ducha Swietego na apostolow.
Jakos inaczej sobie wyobrazam ten moment niz ty. nie wydaje mi sie by w momencie otrzymania daru apostolowie nauczyli sie wszystkich jezykow swiata i nagle wszyscy zaczeli gadac w obcym jezyku w dodatku kazdy w innym. Niezly rozgardiasz musialby wtedy zapanowac.
Mysle ze to raczej pod wplywem dzialania Ducha Sw. inni rozumieli co mowia apostolowie i to byl ten cud :!: Mimo takiej roznorodnosci wszyscy rozumieli Slowo Boze wypowiadane do nich.

pozdrowka


Pt maja 23, 2003 18:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
ja mówie swoje, a ty swoje. mowie o jezyku potocznym, bo w tamtych czasach na trenie izralela było rożyne plemiona, różne narodowaośc i w tych tym języku też mówiono. jezeli apostolowie szli do jakiegoś regionu gdzie aramejski nie byl używany go jakiego jezyka uzywali ?, jak się porozumiewai by zatrzymać się u kogoś w gościnie ?, mogli dar ducha św. wykorzystywać do porozumiewania się codziennego, ponieważ nie mieli zabronionego, aby dar ducha św. wykorzystywać do codziennych spraw. skoro sobie nie wyobrażasz, ze
Cytuj:
Jakos inaczej sobie wyobrazam ten moment niz ty. nie wydaje mi sie by w momencie otrzymania daru apostolowie nauczyli sie wszystkich jezykow swiata i nagle wszyscy zaczeli gadac w obcym jezyku w dodatku kazdy w innym."
to polecam rozważyć werset 6 ten co przytoczyłes. pozatym apostołowie się nie uczyli, tylko znali z wszelką gramatyką jaka w tych językach panowała. pozatym nie na ludzi słuchających apostołów działał duch św. ale na apostołów.


Pt maja 23, 2003 19:10
Zobacz profil
Post 
re locowski

To co ty mowisz to juz zwykla fantazja :D To nie ta bajka locowski.
Jezeli chodzi o porozumiewanie sie apostolow w innych krajach to naprawde nie mieli z tym problemow.
Praktycznie Zydzi mieszkali wszedzie. W kazdym zakatku basenu morza srodziemnego byla jakas zydowska gmina i to tam wlasnie wsrod nich apostolowie zaczynali swoje nauczanie. Przypuszczam ze Zydzi mieszkajac w innym kraju znali tamtejszy jezyk , a wiec zadnej trudnosci nie sprawialo dla nich tlumaczenie slow apostolow.
Zreszta najwiekszym podroznikiem byl Pawel, a ten jak juz pisalem byl czlowiekiem wyksztalconym i co wazne posiadal rzymskie obywatelstwo.

pozdrowka


Ostatnio edytowano Pt maja 23, 2003 20:32 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt maja 23, 2003 20:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
NIE DOGADAMY SIĘ.


Pt maja 23, 2003 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Hmm... nie chcę sie wgłębiać w języki, za mało wiem... Ale do przejrzenia internetu pod kontem Septuaginty mnie zmusiłes :) masz rację z tłumaczami, podają 70 lub 72 i od tego nazwa... Ale w trakcie powstawania włączono do niej pisma nie uznawane przez judaizm za święte, choć Żydzi nigdy tego nie uznali, nawet posługując się samym tłumaczeniem... i tu mowa właśnie o księgach deuterokanonicznych, które nas różnią...
http://www.opoka.org.pl/slownik/ltk/septuaginta.html
A jeśli uznasz serwis opoki za mało wiarygodny, to może starczy definicja z Kopalińskiego?
http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 7D9696.php
Pozdrowienia:)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 23, 2003 22:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL