Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 12:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Następna strona
 czym jest Biblia dla ciebie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
Cytat z tysiąclatki brzmi:
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała] , i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
chodzi mi w tej calej polemice pogrubiony nawias a nie pozniejsza opoke, skałe.[/b]


Śr maja 21, 2003 23:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
:doubt: Człowieku to jest dopowiedzenie! Umożliwia to całkowite zrozumienie tekstu! Nie jest to jakaś tam manipulacja!
To tłumaczy tylko i wyłącznie to, ze imie Piotr, wywodzace się od greckiego Petros czy od hebrajskiego Kefas znaczy tyle co skajła :!: Tak samo jak np. Andrzej zanczy dzielny, Jakub "Bóg chroni", Mateusz "Dany od Boga" itd. :!:

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Śr maja 21, 2003 23:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
skała miało być - sorry :doubt:

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Śr maja 21, 2003 23:28
Zobacz profil WWW
Post 
Panie locowski, w dalszym ciągu czekam na odpowiedź na moją prośbę :!:

Dosłowne tłumaczenie tego fragmentu Mt 16,18 brzmi:

"A ja zaś ci mówię, że ty jesteś Skała i na tej skale zbuduję mą społeczność zwołanych i bramy otchłani nie przemogą jej".

(źródło :arrow: Grecko-polski Nowy Testament. Wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi, tłum. R. Popowski, M. Wojciechowski, Vocatio, Warszawa 1994)


Śr maja 21, 2003 23:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Ks.5 masz to Pismo na kompie?

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Śr maja 21, 2003 23:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
takie dopowiedzenia mogą przekręcać jego właściwe znaczenie, co w dodatu prowadzi do budowania wałszywych dotkryn np. o ustanowieni prymatu piotrowego. imię piotr pochodzi od słowa PETROS co w grece znaczy KAMIEŃ. skała na hebrajski znaczy sela lub cuk. w świetle tego słowo skała w ksiedza przekladze zostało źle przełożone. zresztą nie dziwie się księdzu skoro ksiądz na takie błędne źródła się powołuje skoro internetowe sklepy katolickie rozpowszechniają tak płytką książke jak
"KLUCZ DO BIBLII".


Śr maja 21, 2003 23:52
Zobacz profil
Post 
re locowski

To co wypisujesz jest naprawde zenujace!
Czy Skala nie jest kamieniem? Czy opoka nie jest skala?.
locowski ty nie tylko nie znasz hebrajskiego, ty nawet nie znasz j. polskiego!

Ks5 prosil cie o podanie zrodla twojej interpretacji. Dlaczego nie odpowiadasz? Czyzby to bylo tak kompromitujace zrodlo?


pozdrowka


Cz maja 22, 2003 0:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 19:39
Posty: 182
Post staw z deszczówką
Belizariuszu, nie ma źródła, gdzie nie ma potoku, a tylko staw z deszczówką.


Cz maja 22, 2003 0:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
skałą jest Chrystus, a piotr kamieniem. nawet słwo petra jako skale tłumaczy biblia tysiąclecia biblia, co zresztą jest sukces jak na tą biblie. zresztą to że skałą jest chrystus można to udowodnić na podstawie biblijej nauki o wspolnoscie ochrzczonych i definicji skały. czym jest skałe ?. skała jest zbiorem kamieni. a my jako kamienie tworzymy całośc - skałe - ciało chrystusa.


Cz maja 22, 2003 0:30
Zobacz profil
Post 
re locowski

Widze ze dyskusja z Toba to jak walenie glowa w mur. Checi sa ale efekt zaden :D

Gdzie to jest napisane ze Chrystus powiedzial do Piotra " Ja jestem Skala, a ty kamien w tej skale???"

W tych wszystkich fragmentach ktore podalem ja i ks5. Jest wyraznie napisane. Chrystus dobitnie mowi "ty (Piotrze) jestes Skala (Opoka) i na tej Skale (Opoce) zbuduje swoj Kosciol....."
Dlatego prosze cie zanim zaczniesz mieszac poczytaj ze zrozumieniem

pozdrowka


Cz maja 22, 2003 7:50
Post 
Panie locowski, mam wrażenie, że nie do końca czyta Pan wypowiedzi innych albo traktuje je wybiórczo. Chciałem prowadzić z Panem dyskusję na poziomie akademickim, lecz Pan sprowadza ją do dyskusji na poziomie Świadków Jehowy, czyli do wyrywania zdań z kontekstu i ich własnej interpetacji.

Nie zna Pan ani greki, ani hebrajskiego, a pojedyncze słówka, które Pan przytacza, o niczym nie świadczą, poza ograniczonością Pańskiego sposobu myślenia. Powtarzam, żeby napisał Pan, jakim wydaniem tekstów oryginalnych się Pan posługuje w tej dyskusji i gdzie uczył się Pan języków biblijnych.

Jeśli dalej będzie Pan kontynuował swoje płytkie wywody, to ta dyskusja spełznie na niczym albo osiągnie poziom tak niski, na którym nie rozmawia się o sprawie tak istotnej i fundamentalnej jak Pismo święte.

A na koniec myśl dla Pana:
"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia" (2 P 1,20; BT)


Cz maja 22, 2003 9:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 8:21
Posty: 69
Post 
W następujących greckich wydaniach Nowego Testamentu:


Byzantine/Majority Text (1991)
Interlinear Greek New Testament
Scrivener Textus Receptus (1894)
Stephanus Textus Receptus (1550)
Tischendorf's Eighth GNT
Westcott-Hort Greek Text (1881)
Westcott-Hort with NA27U4 variants


w Mat. 16,18 są użyte słowa petros i petra. Petros można tłumaczyć jako kamień albo skała. Natomiast petra to skała, klif, urwisko, półka skalna itp.
Ale oczywiście nie można opierać się na pojedynczych słówkach, trzeba wziąć pod uwagę kontekst:


Mat. 16:13-18
13. A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?
14. A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków.
15. On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie?
16. A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego.
17. A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
18. A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.
(BW)


Wynikałoby więc z kontekstu, że tą opoką jest to, co Bóg objawił Szymonowi - że Jezus z Nazaretu jest Mesjaszem, Synem Bożym.

Zresztą Biblia mianem skały, opoki określa Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa, a nie człowieka, por. np:
Pwt 32,4; 32,30
1 Sam 2,2; 22,3
2 Sam 22,32
Ps 18,3; 18,32; 31,3; 31,4; 71,3; 78,35; 89,27; 94,22
Iz 8,14; 26,4
1 Kor 10,4
1 P 2,8
Trudno więc interpretować, że akurat w Mat 16,18 opoką jest człowiek - Szymon Piotr.

Ponadto, już poza meritum tej dyskusji o Piotrze, w moim odczuciu ostatni post ksiedza_na_czacie5 nie odbiega poziomem od postów pana Locowskiego.

Acha, i jeszcze jedno, jakby coś: podane przeze mnie wydania greckiego Nowego Testamentu są dostępne online np. pod adresem:
<a href=http://apologetyka.pik-net.pl/biblia/index.php> http://apologetyka.pik-net.pl/biblia/index.php </a> i każdy może do nich zajrzeć...

_________________
Pokój i dobro :)


Cz maja 22, 2003 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Amos napisał: 17.(...)"Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
18. A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.

Nie jestem teologiem, ale mam wrażenie, że wg Twojego wyjaśnienia należałoby przestawić kolejność w Piśmie: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go. A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr. Tylko po co w takim razie to ostatnie zdanie i zmiana imienia???

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz maja 22, 2003 11:58
Zobacz profil
Post 
Drogi Amosie, dziękuję za odpowiedź na pytanie skierowane do Pana locowskiego :)

A co do poziomu mojej wypowiedzi, to masz pełne prawo do własnych ocen :!:


Cz maja 22, 2003 12:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Ejjj temat brzmi inaczej a o czym innym jest mowa, czy możecie intrepetacje Bibli gdzieś indziej robić, bo tu nie o intrepetacje chodzi.

Biblia sama dla każdego ma znaczenie osobiste, dla niektórych Bilia jest narzędziem pracy na codzień. Więc uszanujmy temat i piszmy na temat.
Pozdrawiam ( a i tak wiem że to będzie ignorowane tak jak i w większości moja osoba ignorowana jest)


Cz maja 22, 2003 12:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL