Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 02, 2024 7:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1031 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 69  Następna strona
 KONKURS BIBLINY2 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 15, 2005 11:10
Posty: 248
Post 
Sprawdziłam sobie odpowiedzi z moimi (których nie wysłałam) i widzę, ze byłyby prawie dobre (ale - jak wiadomo - "prawie" robi wielką różnicę). I to "prawie" nie dotyczyło tego, z czym miałam największe problemy - czyli kolejności i państw. Okazuje się bowiem, ze w pyt 3 mam inną klasyfikację.
Z nowej tury podoba mi się pytanie o wygląd Pawła:)


Pn lut 16, 2009 13:09
Zobacz profil
Post 
Paweł i Barnaba przemierzyli Cypr od wschodniej strony wyspy - miasto Salamina do miasta Pafos (współczesne Paphos)...zatem szlak ich wędrówki wiódł poprzez północne tereny wyspy.
Brytyjskie bazy wojskowe posiadające formalnie status terytorim zamorskiego, ulokowane są na południowych skrajach wyspy.
Musieliby Apostołowie wędrować zygzakiem aby znaleźć się na współczesnych terytoriach baz brytyjskich :)
Cytuj:
Z nowe tury podoba mi się pytanie o wygląd Pawła :)

Mnie też :) ....poszukałam trochę necie i opisów wyglądu jest tyle wersji, tak różniaste, że w końcu może być podobny do Mojżesza z Wulgaty św. Hieronima :D


Pn lut 16, 2009 13:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 11:27
Posty: 556
Post 
Alus napisał(a):
Paweł i Barnaba przemierzyli Cypr od wschodniej strony wyspy - miasto Salamina do miasta Pafos (współczesne Paphos)...zatem szlak ich wędrówki wiódł poprzez północne tereny wyspy.
Brytyjskie bazy wojskowe posiadające formalnie status terytorim zamorskiego, ulokowane są na południowych skrajach wyspy.
Musieliby Apostołowie wędrować zygzakiem aby znaleźć się na współczesnych terytoriach baz brytyjskich :)


Alus, z czego Ci wynika, ze szlak ich wędrówki wiódł przez północne tereny wyspy? Równie dobrze mógł przez południowe - a wtedy terytoria Wielkiej Brytanii miałby po drodze..

btw zarówno Niedziela, jak GN zamieściły w swoich portalach mapę podróży misyjnych św. Pawła - i "konkurencyjność" owych wychodzi nawet w tej kwestii: Niedziela prowadzi szlak Pawła po północnych wybrzeżach Cypru, GN zaś po południowych..

są jakieś źródła które orzekają to w sposób absolutnie pewny?

_________________
Jeśli chcesz zrozumieć drugiego człowieka..
nie słuchaj tego co mówi..
wsłuchuj się raczej w to, co przemilcza..
Khalil Gibran


Pn lut 16, 2009 13:43
Zobacz profil
Post 
Może i szli przez południowe tereny :) ... ale Łukasz nie wyminia żadnego ze starożytnym mist Cypru położonych na południowym wybrzeżu....zatem nie ma praktycznie podstaw do wymieniania angielskich baz.


Pn lut 16, 2009 15:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 16, 2009 11:56
Posty: 68
Post 
Uważam, że:

Pytanie nr 2 jako nie pozwalające na uzyskanie pewnej odpowiedzi na podstawie BT powinno być anulowane. Niejasności zawarte we wstępie skłoniały do poszukiwania źródeł zewnętrznych, które mogły, tak jak to było w moim przypadku wyprowadzić na manowce. Jeśli Biblia Tysiąclecia ma być "podstawowym i nadrzędnym w stosunku do innych źródłem informacji" pytania nie powinny być konstruowane w sposób nie pozwalający na pozyskanie pewnych informacji z tego źródła.

Pytanie nr 3
Jeśli czytać literelnie treść pytania to odp c) powinna uwzględniać również inne Listy zawarte w BT a nie tylko te tradycyjnie przypisywane Pawłowi.
Jako nieprawidłowa powinna być uznana odpowiedź wskazująca tylko na Hbr

Pytanie nr 5
Wydaje mi się, że BT nie wyklucza, że w trakcie II podróży Paweł odwiedził tereny dzisiejszej Macedonii. W drodze powrotnej poruszał się lądem i nie wiadomo jak daleko od brzegu przebiegała jego marszruta.


Pn lut 16, 2009 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
Off, znów się zaczyna...

:!: Ludziska! Regulamin mówi, że Tysiąclatka jest źródłem nadrzędnym, tzn. w przypadku gdy dana kwestia jest różnie omawiana przez różnych biblistów, jako prawidłową wybiera się wersję prezentowana przez BT. Jeśli natomiast BT nie rozstrzyga, podawajcie wersje która wg was jest najlepiej umotywowana. Jeszcze się nie zdarzyło żeby w Ojciec prowadzący kogoś strasznie pokrzywdził! I tym razem przecież uwzględnia różne warianty prawidłowej odpowiedzi!

:!:
Apurimac napisał(a):
Jako nieprawidłowa powinna być uznana odpowiedź wskazująca tylko na Hbr
To ja wnoszę żeby jako nieprawidłową uznać odpowiedź, która nie zawiera także:
    · List króla Dawida do Joaba w sprawie Uriasza 2 Sm 11,14-15
    · List króla Aramu do króla izraelskiego 2 Krl 5,5-6
    · List Jehu do mieszkańców Samarii 2 Krl 10,1-3
    · Drugi list Jehu do mieszkańców Samarii 2 Krl 10,6
    · List komendanta Rechu i pisarza Szimszaja do króla Antrakserksesa Ezd 4,8-16
    · …i list zwrotny Edz 4,17-22
    · List Jeremiasza
    · List króla Aleksandra do Jonatana 1 Mch 10,18-20
    · List króla Demetriusza do Żydów 1 Mch 10,25-45
    · List króla Demetriusza do Jonatana i Żydów 1 Mch 11,30-37
    · List Jonatana do Spartan i innych miejscowości 1 Mch 12,6-18
    · List Arejosa, króla Spartan do arcykapłanowi Oniasza 1 Mch 12,20-23
    · List króla Demetriusza do Szymona 1 Mch 13,36-40
    · List Spartan do Szymona 1 Mch 14,20-24
    · List Antiocha do Szymona i Żydów 1 Mch 15,2-9
    · List konsula rzymskiego Lucjusza do królowa Ptolemeusza 1 Mch 15,16-21
    · List Żydów Judzkich do Żydów Egipskich 2 Mch 1,1-9
    · List Żydów Judzkich do Arystobula 2 Mch 1,10 - 2,18
    · List Antiocha do Żydów 2 Mch 9,19-27
    · List Lizjasza do Żydów 2 Mch 11,16-21
    · List króla Antiocha do Lizjasza 2 Mch 11,22-26
    · List króla Antiocha do Żydów 2 Mch 11,27-33
    · List Rzymian do Żydów 2 Mch 11,34-38
    · List do Kościoła w Efezie
    · List do Kościoła w Smyrnie
    · List do Kościoła w Pergamonie
    · List do Kościoła w Tiatyrze
    · List do Kościoła w Sardes
    · List do Kościoła w Filadelfii
    · List do Kościoła w Laodycei

Też znajdują się w Biblii :P
Jak Ojciec prowadzący punktuje odpowiedzi niepełne, to jest to na naszą korzyść! Nie zazdrośćmy innym punktów, nawet jeśli odpowiedzieli "gorzej" od nas!

:!: Łukasz wymienia miasta leżące na wybrzeżu. Natomiast nie wyklucza ani terenów dzisiejszej Macedonii, ani Serbii, ani Bługari, ani Alboni (a to wszystko ciągle Macedonia)

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pn lut 16, 2009 17:55
Zobacz profil
Post 
goostaf, jeżeli nie widzisz różnicy między odrębną całością a częścią całości, to trudno :)

Tak się składa, że na głównej nagrodzie mi niezbyt zależy- w Turcji byłam, z Grecji interesują mnie inne regiony :), więc niezbyt trafiłeś z tym zazdroszczeniem punktów.

Nie podoba mi się natomiast, że takie niejednoznaczne sytuacje/pytania powodują, że zamiast szukać informacji o św. Pawle, zastanawiam się, jakiej odpowiedzi oczekuje autor. Trudno zgadnąć przy takim braku precyzji, a odpowiedzi na forum (ktoś pytał o te listy wcześniej, jak to rozumieć), nie ma. (chyba, że przegapiłam ?)

Nie podoba mi się także karanie kogoś za podejmowany wysiłek. Chcę lepiej poznać życie apostoła, szukam w źródłach, to źle ... Taki system zniechęca do poszerzania wiedzy, skoro nagrodę uzyskują ci, którzy ograniczają się do minimum.

I tak naprawdę nie jest konkursem dla wszystkich, tylko dla posiadaczy BT V. - Co mnie, jako posiadacza siedmiu innych wydań wyklucza ...

Ale to tylko takie moje luźne refleksje :)


Pn lut 16, 2009 18:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 18, 2005 9:16
Posty: 289
Post 
Ale w pytaniu nie było zaznaczone, że chodzi o całości, o całe księgi...

Zgodnie z koncepcją świata otwartego, wszystko, co nie jest Listem św. Pawła, a Listem jest i zawiera się w Piśmie Św. należy zaliczyć do tego zbioru.

Tak na marginesie, Listy do siedmiu Kościołów z Apokalipsy też są pisane wielką literą.

Więc jak się chcemy czepiać, to tylko źle na tym wyjdziemy.

Z konkursem wiąże się jedna moja obawa, by nie popaść w punkciarstwo. Na szczęście mój zdroworozsądkowy mąż dba, byśmy nie zapomnieli, że to przede wszystkim pochylanie się nad Słowem Bożym.

A w ogóle to czas zmienić opis, bo i dla nas już słoneczko wygląda za chmur.

_________________
Synuś już jest z nami:)


Pn lut 16, 2009 18:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
a może zamiast marudzić poczekacie aż będą wyniki?


Pn lut 16, 2009 18:51
Zobacz profil
Post 
:P Ja nie mogę czekać, bo od jutra mogę nie mieć okazji ;) A na marginesie- staram się zachowywać potulnie :) Znasz mnie na tyle, że nie powinieneś w to wątpić ;)


Pn lut 16, 2009 19:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 16, 2009 11:56
Posty: 68
Post 
Zarówno Goostaf jak i Sachmett sami przyznają, że kwestia listów jest sprawą nieprzejrzystą. Ja byłem mocno zdezorientowany. Inne osoby, jak widać też. Na pewno z korzyścią dla konkursu byłoby unikanie wszelkich niejednoznaczności w pytaniach, bo to psuje zabawę i po prostu rozczarowuje.

Jeśli chodzi o nadrzędność BT, to nie zostało to w Regulaminie ujęte w tak jednoznaczny sposób jak to przedstawił Goostaf. Wręcz przeciwnie. Ja odniosłem wrażenie, że jedynym miarodajnym źródłem wiedzy ma być Biblia Tysiąclecia. Tym większe było moje zmieszanie, gdy okazało się, że wskazane źródło dość mętnie wypowiada się co do czasu powstania kolejnych listów. Zacząłem nawet podejrzewać, że chyba mam jakąś inną Biblię :)

Macedonia, to odrębny temat. Biblia wprawdzie mówi o miastach na wybrzeżu, ale nie oznacza to, że trasa podróży nie wiodła nieco bardziej na północ. Zwłaszcza, że na stronie http://oltarz.pl/apostol/mapy/ droga powrotna z Koryntu została naniesiona na mapie w taki sposób, że nie można nie przyjąć iż przebiegała przez dzisiejszą Macedonię. Znowu mamy problem z brakiem precyzji pytań dopuszczającym różne dociekania i interpretacje. Wystarczyłoby np. poprosić o wymienienie po 3 miasta z każdej podróży i podanie państwa, w którym obecnie leżą, aby takich spekulacji uniknąć.

Nie piszę tego wszystkiego, bo zależy mi na punktach, chciałbym się tylko dobrze bawić, a nie dywagować co podmiot liryczny pytań miał na myśli i jakich odpowiedzi tak naprawdę oczekuje ;)


Pn lut 16, 2009 19:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 18, 2005 9:16
Posty: 289
Post 
Mnie się najbardziej podoba sformułowanie "PODMIOT LIRYCZNY" :D :D

_________________
Synuś już jest z nami:)


Pn lut 16, 2009 19:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Ależ Wy macie problemy... w zeszłej edycji Saxon raczej nikogo nie skrzywdził więc czego się boicie? Uzasadniajcie swoje odpowiedzi a jakoś się dogadacie o punkty ;)

Co do listów to podział jest ogólnie w teologii przyjęty. Każdy skrypt i książka o tym mówi, choćby we Wstępach do tych listów można to wyczytać ;)

A co do podróży... naturalnym jest, że należy opierać się na faktach - wiem, że Paweł był w konkretnym mieście to określam w jakim kraju to miasto się znajduje... jeżeli wiem, że z Antiochii szedł drogą lądową do Jerozolimy to piszę, że tak było i teraz to przeszedłby terytoriami takich państw. Choć oczywiście można powiedzieć, że przeszedł przez Pakistan Afganistan Indie aż do Chin i dopiero wtedy doszedł do Jerozolimy no ale... nie przesadzajcie ;)

Ech... chyba zacznę ten temat w ramach rozrywki czytać ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn lut 16, 2009 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
A ja lubię ten temat bo strassnie lubię się kłócić! :twisted:

My, starzy konkursowicze, wiemy, że często się zdarza że nie ma jednej jedynej prawidłowej odpowiedzi, bo skoro sami specjaliści i naukowcy nie mogą dojść do porozumienia, to co dopiero my, biedne żuczki...
Ale ten konkurs jest po to, żeby się przekonać, że Biblia pozostawia dużo miejsca na samodzielne myślenie, nieraz obszerne pole do interpretacji.
Pytania nie są z matematyki, gdzie jak byś nie liczył, wynik musi być ten sam.

Zarówno w ostatnim konkursie, jak i teraz nie posiadam V wydania BT, mimo to udaje mi się zazwyczaj prawidłowo odpowiedzieć. Wystarczy szukać, szperać, dociekać.

Tak na marginesie: niech się przyzna ten co wygrał poprzedni konkurs. Niech się zamelduje bo zacznę podejrzewać że ta główna nagroda to ściema ;-)

A na głównej nagrodzie by mi zależało, chociaż bardziej podobałaby mi się Ziemia Święta. W Grecji, ani w Turcji, ani w Syrii, ani na Cyprze, ani ma Malcie, ani w Rzymie nie byłem. Hmm. Ja w ogóle za granicą nie byłem... (nie licząc Francji i wyjazdów do naszych słowiańskich braci na południu). :)

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pn lut 16, 2009 22:24
Zobacz profil
Post 
goostaf napisał(a):
Tak na marginesie: niech się przyzna ten co wygrał poprzedni konkurs. Niech się zamelduje bo zacznę podejrzewać że ta główna nagroda to ściema ;-)


Przypominam, że nie było "tego co wygrał poprzedni konkurs", ale byli "ci co wygrali poprzedni konkurs". Pierwsze miejsce miały dwie osoby.
Trzeba było zjawić się w lutym 2007 w Katowicach na imprezie pokonkursowej a poznałbyś oboje i popytał o te nagrody :)


Pn lut 16, 2009 22:44
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1031 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 69  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL